Mieszanina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mieszanina – układ dwóch lub więcej pierwiastków lub związków chemicznych zmieszanych ze sobą w dowolnym stosunku i wykazujących swoje indywidualne właściwości.

Aspekt chemiczny[edytuj | edytuj kod]

Mieszaninę zasadniczo dzieli się na fazę dyspersyjną - otoczenie, w jakim następuje rozproszenie - i fazę zdyspergowaną - substancję rozproszoną. W roztworach fazą dyspersyjną jest rozpuszczalnik a zdyspergowaną - substancja rozpuszczana.

Rodzaje mieszanin[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się dwa rodzaje mieszanin:

Podział na mieszaniny jednorodne i niejednorodne jest umowny, a granice pomiędzy nimi nie są wyznaczone w sposób ścisły (zob. np. koloidy). Zależy on od wielkości cząstek faz.

Sposoby rozdzielania mieszanin[edytuj | edytuj kod]

Aspekt prawny[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie mieszanina jest jednym z podstawowych pojęć używanych w aktach prawnych Unii Europejskiej dotyczących bezpieczeństwa używania, oznakowania, klasyfikacji chemikaliów. W Rozporządzeniu UE CLP (dotyczącym klasyfikacji oznakowania i pakowania chemikaliów) mieszanina jest zdefiniowana jako "mieszanina lub roztwór składające się z dwóch lub większej liczby substancji". W Rozporządzeniu UE REACH (dotyczącym rejestracji chemikaliów) mieszanina definiuje natomiast (prawie tożsame z mieszaniną) pojęcie preparat.

Rozróżnienie pomiędzy mieszaniną a substancją jest szczególnie ważne w aspekcie Rozporządzenia CLP, które przewiduje różne okresy przejściowe (inne dla substancji, inne dla mieszanin) we wdrażaniu zmian.