Mihael Brejc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mihael Brejc
Miha Brejc.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1947
Belgrad
Poseł do PE VI kadencji
Przynależność polityczna Słoweńska Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Mihael (Miha) Brejc (ur. 15 listopada 1947 w Belgradzie) – słoweński polityk, wykładowca akademicki, były wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego, w latach 2004–2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1975 studia socjologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Lublańskiego. Na tej samej uczelni uzyskał tytuł zawodowy magistra, a następnie doktorat. Był pracownikiem naukowym, początkowo starszym wykładowcą, następnie objął stanowisko profesora.

Na początku lat 90. zaangażował się w działalność Związku Socjaldemokratycznego i niepodległościowej koalicji DEMOS. W 1990 został dyrektorem słoweńskiej służby bezpieczeństwa i wywiadu, przeprowadzając reorganizację tej służby specjalnej. Funkcję tę zajmował do 1993, kiedy to odwołał go premier Janez Drnovšek.

Od 1994 do 1998 był przewodniczącym rady miejskiej w Domžale. Zajmował też stanowisko dziekana Wyższej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Lublańskiego. W 1995 został wiceprzewodniczącym Słoweńskiej Partii Socjaldemokratycznej, przekształconej później w Słoweńską Partię Demokratyczną (SDS). W 2000 sprawował urząd ministra pracy, rodziny i spraw społecznych w rządzie Andreja Bajuka. W tym samym roku został wybrany w skład Zgromadzenia Narodowego, obejmując funkcję wiceprzewodniczącego słoweńskiego parlamentu.

W wyborach w 2004 z listy wyborczej SDS uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. W PE przystąpił do grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów, był też wiceprzewodniczącym Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]