Mikko Härkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mikko Härkin
Mikko8.JPG
Imię i nazwisko Mikko Härkin
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1979
 Finlandia
Instrument instrumenty klawiszowe
Gatunek power metal
Zawód muzyk
Powiązania Essence of Sorrow, Sonata Arctica, Kotipelto, Wingdom, Krenziner

Mikko Harkin (ur. 25 maja 1979 w Keitele) – fiński powermetalowy klawiszowiec współpracujący m.in. z: Essence of Sorrow, Sonata Arctica, Kotipelto, Wingdom i Krenziner[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Mikko Harkin jest jednym z najlepiej prezentujących się klawiszowców w Europie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. W 1999 roku dołączył do swojej pierwszej grupy powermetalowej – Krenziner, z którą nagrał swoją pierwszą płytę The Prophecies. Rok później dołączył do zespołu Sonata Arctica, któremu towarzyszył do roku 2002. Z Sonatą nagrał łącznie 5 płyt włączając w to single. Jego miejsce zajął Henrik Klingenberg. W 2003 roku Mikko dołącza do grupy Random Eyes, grającą metal pogresywny. Obecnie współpracuje z formacją Essence of Sorrow.

Technika[edytuj | edytuj kod]

Mikko Harkin wychowywał się nie tylko na klawiszowcach muzyki rozrywkowej. Jest wielkim fanem Jana Sebastiana Bacha, którego wątki przytacza do współpracujących z nim zespołów oraz Fryderyka Chopina, którego utwory są bardzo przydatne do wyćwiczenia techniki gry. W swoich solówkach i improwizacjach można usłyszeć szybkie pasaże oraz rozbudowane gamy (najczęściej w tonacjach mollowych).

Idole i autorytety[edytuj | edytuj kod]

W muzyce Harkina można usłyszeć elementy zapożyczone od innych klawiszowców, na których Mikko się wzorował. Są to m.in.: Jens Johansson, Alex Staropoli i Jukka Wahlsteen

Przypisy

  1. Sonata Arctica Biography (ang.). www.musicmight.com. [dostęp 2009-11-25].