Mikołaj (książę Danii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mikołaj
Jego Wysokość książę Danii, hrabia Monpezat
Prince Nikolai of Denmark.jpg
Hrabia Monpezat
Dane biograficzne
Dynastia Glücksburgowie
Urodziny 28 sierpnia 1999
w Kopenhadze
Ojciec Książę Joachim
Matka Alexandra
Odznaczenia
Henrik70 ribbon.png Orderelefant ribbon.png Orderelefant ribbon.png
Duńska rodzina królewska
Royal coat of arms of Denmark.svg

Mikołaj, książę Danii, właśc., duń. Nikolai William Alexander Frederik (ur. 28 sierpnia 1999, Kopenhaga) - starszy syn duńskiego księcia Joachima i jego byłej żony, Alexandry hrabiny Frederiksborgu.

Urodził się w Rigshospitalet (szpitalu uniwersyteckim w Kopenhadze). Został ochrzczony w kaplicy pałacu Fredensborg, 6 listopada 1999. Jego rodzicami chrzestnymi byli: jego wuj książę Fryderyk, Edward, hrabia Wessex, Peter Steentrup, jego ciotka Nicola Baird i Camilla Flint. 8 kwietnia 2005 jego rodzice rozwiedli się. Obecnie razem sprawują opiekę nad Mikołajem i jego młodszym bratem Feliksem.

29 kwietnia 2008 Mikołaj otrzymał tytuł hrabiego Monpezat. 24 maja 2008 jego ojciec ożenił się z Marie Cavallier. Ma przyrodniego brata księcia Henryka urodzonego 4 maja 2009 oraz siostrę księżniczkę Atenę urodzoną 24 stycznia 2012. Mikołaj jest po swoim wujku, kuzynie Christianie, kuzynce Isabelli, kuzynie Wincentym, kuzynce Józefinie i ojcu, siódmy w kolejce do tronu duńskiego, i 226-ty w sukcesji brytyjskiego tronu.