Millencolin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Millencolin
Millencolin-2008.jpg
Millencolin na Conventum,
Örebro, Szwecja; 12 kwietnia 2008.
Rok założenia 1992
Pochodzenie  Szwecja
Gatunek skate punk/punk rock, pop punk[1]
Wytwórnia płytowa Epitaph Records/Burning Heart Records
Obecni członkowie
Strona internetowa

Millencolin – skate-punkowy zespół założony w październiku 1992 przez Erika Ohlssona, Mathiasa Färma i Nikolę Sarcevica w Örebro w Szwecji. Fredrik Larzon dołączył do grupy w 1993. Millencolin jako słowo pochodzi od skateboardingowego triku melancholy (znanego też jako "sad air")[2], a taką nazwę wybrali ze względu na ich pasję do skateboardingu (każdy członek zespołu uprawia skateboarding). Zespół wydaje płyty w Stanach Zjednoczonych dzięki Epitaph Records. Poza Stanami wydawane są dzięki Burning Heart Records.

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym wydaniem zespołu była kaseta "Melack" z dziesięcioma piosenkami nagrana w 1993. Następnie Burning Heart Records skontaktowało się z zespołem wyrażając chęć wydania singla na płycie CD. Poprzednio Burning Heart wydało jedynie dwa single, lecz podjęli ryzyko przyjęcia względnie nieznanego zespołu. Millencolin nagrał płytę "Use Your Nose" z sześcioma utworami w listopadzie 1993, na której znalazły się nowe wersje utworów "Pain" z kasety Goofy i "Melack". Singel został dobrze odebrany przez krytykę, a Millencolin zaczął występować na żywo. Pierwsze ważniejsze wydanie, "Tiny Tunes", pojawiło się na rynku w 1994. Nagrywanie i miksowanie dźwięku do tego albumu zajęło dwa tygodnie. Problemy licencyjne z wytwórnią Warner Bros. dotyczące tytułu i okładki płyty zmusiły zespół do ponownego wydania albumu w 1996 pod nazwą "Same Old Tunes".

Millencolin kontynuował występy, a w 1995 ukazał się ich drugi album studyjny: "Life on a Plate". Wydanie albumu pozwoliło zespołowi na wyjazdy poza Skandynawię. Pod koniec 1995 amerykańska wytwórnia płytowa Epitaph zechciała wydać "Life on a Plate" w Stanach. Zespół zwiedził w tourneé m.in. Japonię, Australię, Brazylię i Kanadę oraz był częścią Warped Tour z 1997.

Następne albumy, "For Monkeys" i kompilacyjny "The Melancholy Collection", zostały stworzone, lecz popularność grupa zyskała dopiero w 2000 wraz z wydaniem albumu "Pennybridge Pioneers" wyprodukowanego pod okiem Bretta Gurewitza. Album ten zawiera brzmienia bardziej bliższe rockowi niż skate punkowi, jak w przypadku poprzednich albumów. Jego nagranie zajęło zespołowi sześć tygodni, po czym rozpoczęli pierwsze światowe tournée: "Pennybridge Pioneers Worldwide Tour". Pozwolili także na umieszczenie utworu "No Cigar" w grze wideo Tony Hawk's Pro Skater 2.

Podczas tournée napisane zostały teksty do następnego albumu, "Home From Home", wydanego w 2002, a kolejny album - "Kingwood" - wydano w marcu 2005. "Kingwood" zadebiutował na drugim miejscu szwedzkiej listy przebojów[3].

Od 2003 Millencolin organizuje zawody skateboardingowe, Millencolin Open, we własnym skateparku w Örebro w Szwecji.

W lutym 2007 Nikola Sarcevic potwierdził, że zespół zajmie się nagrywaniem nowego albumu. Album został nazwany Machine 15 i był nagrywany w okresie październik-grudzień 2007.

Członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Wideo[edytuj | edytuj kod]

  • Millencolin and the Hi-8 Adventures (1999): 76-minutowe wideo wydane na DVD w 2003 roku, w którym są piosenki nagrane na żywo, zdjęcia z tournée zespołu oraz ich wyczynów skateboardingowych. Tworzenie filmu zajęło około pół roku. Muzyka do filmu była wydana jedynie w 3000 kopii. 1000 w Europie, 1000 w Australii i 1000 w USA.

Przypisy

  1. Millencolin on PureVolume.com™
  2. Jason Ankeny, Apar Corey: Millencolin Biography. All Music Guide. [dostęp 9 kwietnia 2007].
  3. Millencolin enter Swedish Album Chart at # 2. Burning Heart Records. [dostęp 27 maja 2006].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]