Milva (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milva
Milva in Pistoia 31-01-09 06.JPG
Milva (2009)
Imię i nazwisko Maria Ilva Biolcati
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1939
Goro
Gatunek pop, piosenka aktorska
Zawód piosenkarka, aktorka
Wytwórnia płytowa Fonit Cetra
Odznaczenia
Komandor Orderu Zasługi Republiki Włoskiej Kawaler Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Milva, właśc. Maria Ilva Biolcati (ur. 17 lipca 1939 w Goro) – włoska piosenkarka i aktorka teatralna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od lewej: Salvatore Mazzocco, Milva i Mario Trevi, 1961

Karierę sceniczną Milva rozpoczęła ponad pół wieku temu, wygrywając, zorganizowany przez rozgłośnię RAI, konkurs młodych talentów (1959). Brała udział w 17 konkursach piosenki na festiwalach w San Remo. Najważniejszym punktem jej kariery była współpraca z Piccolo Teatro i Giorgio Strehlerem, który odkrył jej talent aktorski. W Teatro Piccolo powstały jej słynne recitale brechtowskie w reżyserii Strehlera: Io, Bertolt Brecht, Milva canta Brecht, który przyniósł jej międzynarodową sławę i uznanie krytyki, oraz Milva canta il nuovo Brecht. Strehler nauczył ją widzieć się na scenie, przekonał ją, że właśnie tam jest piękna – tak narodziła się Milva.

Od 1965 śpiewa i interpretuje Poezje i piosenki Bertolta Brechta, a spektakle: Piosenki między dwiema wojnami oraz Milva, El Tango (tanga Piazzoli), z którymi występuje na całym świecie – w mediolańskiej La Scali i Buenos Aires – odnosząc duże sukcesy. Co roku odbywa światowe tournée, koncertując m.in. w Japonii, Niemczech, Grecji i Francji. Wydała ponad 50 płyt.

Została odznaczona m.in. Komandorią Orderu Zasługi Republiki Italii (2007), Krzyżem Zasługi I klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2006) oraz francuskimi: Legią Honorową (2009) i Orderem Sztuki i Literatury II klasy (1995).

Występy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]