Minitel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Terminal do obsługi systemu Minitel

Minitel – system wideoteksowy działający w trybie on-line i dostępny za pośrednictwem linii telefonicznych, wprowadzony we Francji w 1982 roku przez France Télécom oraz La Poste.

Do korzystania z tego systemu potrzebny był specjalny terminal, składający się z klawiatury połączonej z niewielkim monitorem i modemem. Terminale te były dystrybuowane za darmo przez France Telecom, a dopiero korzystanie z nich wiązało się z opłatami. Z ich pomocą użytkownicy mogli wyszukiwać dowolne informacje, przeglądać elektroniczne wydania gazet, rezerwować bilety kolejowe oraz korzystać z książki telefonicznej. Gdy zdalny dostęp do rachunków poprzez Minitel udostępniło siedem największych banków francuskich, system ten zaczął odgrywać znaczącą rolę także w bankowości elektronicznej.

Minitel uznawany jest za najbardziej udaną usługę sieciową, jaka istniała na świecie przed rozpowszechnieniem się Internetu. Jednak jego specyficzne ograniczenia (brak graficznego interfejsu oraz zasięg wyłącznie na obszarze Francji) spowodowały, że ostatecznie został on wyparty przez bardziej wszechstronną i ogólnoświatowa sieć, jaką jest Internet.

W 2012 roku we Francji wciąż używanych było 810 000 terminali. Obsługa systemu zakończona została 30 czerwca 2012 roku[1].

Przypisy

  1. John Lichfield: How France fell out of love with Minitel (ang.). The Independent, 9 czerwca 2012.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polasik M., Bankowość elektroniczna. Istota-stan-perspektywy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]