Mira Kubasińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mira Kubasińska
Mira Kubasinska.jpg
Imię i nazwisko Marianna Nalepa
Data i miejsce urodzenia 8 września 1944
Bodzechów
Data i miejsce śmierci 25 października 2005
Otwock
Gatunek blues rock
Zawód piosenkarka
Powiązania Tadeusz Nalepa
Zespół
After Blues, Blackout, Bluesquad, Breakout, K.G. Band, Kasa Chorych, Nocna Zmiana Bluesa
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Mira Kubasińska, wł. Marianna Nalepa (ur. 8 września 1944 w Bodzechowie, zm. 25 października 2005 w Otwocku) – polska piosenkarka, wokalistka blues rockowego zespołu Breakout.

Uczyła się i rozwijała swój talent muzyczny w Ostrowcu Świętokrzyskim m.in. w zespole pieśni i tańca działającym w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury. Przed szerszą publicznością zadebiutowała w wieku 8 lat, wygrywając jedną z edycji audycji "Mikrofon dla wszystkich"[1]. Występowała w rzeszowskim kabarecie Porfirion [2]. W roku 1963 wraz z Tadeuszem Nalepą występowała na II "Festiwalu Młodych Talentów" w Szczecinie[3]. Sławę zdobyła podczas występów z zespołem Blackout (od roku 1965), przekształconym następnie w grupę Breakout. Jej największe i najbardziej znane przeboje pochodzą z pierwszej płyty grupy Breakout, zatytułowanej Na drugim brzegu tęczy. Były to: Na drugim brzegu tęczy, Poszłabym za tobą, Gdybyś kochał, hej. Jako wokalistka wzięła także udział w nagraniu płyt 70a, Mira, Ogień, NOL, Żagiel Ziemi, ZOL.

Po rozwiązaniu grupy w 1982 Kubasińska wycofała się z estrady, okazjonalnie pojawiając się na wspomnieniowych imprezach muzycznych, jak np. Old Rock Meeting w Operze Leśnej w 1986 i 1987 roku. Od 1994 roku stale współpracowała ze szczecińskim zespołem After Blues. Początkowo opracowała wspólnie z zespołem nowe wersje swoich starych utworów z czasów Breakoutu, później zaczęła śpiewać także nowe kompozycje[4]. W latach 90. i na początku XXI wieku koncertowała również z takimi zespołami, jak Kasa Chorych, K.G. Band i Bluesquad.

22 października 2005 ok. godz. 11.00 artystka trafiła do szpitala. Po 3 dniach, 25 października ok. godz. 18, zmarła na udar mózgu. Ostatni koncert dała 15 października 2005 na Bluesadzie w Szczecinie [5]. Niedługo przed śmiercią rozpoczęła pracę nad solowym albumem, który miał być jej oficjalnym powrotem na scenę muzyczną[6]. Została pochowana na cmentarzu w Otwocku.

W Ostrowcu Świętokrzyskim corocznie odbywa się bluesowo-rockowy festiwal jej imienia "Wielki Ogień"[7]. W Otwocku zaś odbywają się Zaduszki Bluesowe im. Miry Kubasińskiej[8].

Mira Kubasińska była pierwszą żoną Tadeusza Nalepy, współzałożyciela zespołów Blackout i Breakout. Pobrali się w Urzędzie Stanu Cywilnego 9 stycznia 1964 roku w Wałbrzychu, ich synem jest gitarzysta Piotr Nalepa. Po 20 latach w drugim związku miała syna Konrada Koczyka.

Przypisy

  1. Gazeta Ostrowiecka, nr 5(2859), 1 lutego 2010 r., str. 36.
  2. fragmenty występu kabaretu "Porfirion" w Polskiej Kronice Filmowej
  3. Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając: Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej. Rock 'n' roll 1959-1973. Kraków: Wydawnictwo "Rock-serwis", 1995. ISBN 83-85335-25-0.
  4. Wspólne nagranie Kubasińskiej i After Blues pt. Zobacz jak pięknie dotarło w październiku 2006 do 5. miejsca na Liście Przebojów Trójki.
  5. Galeria zdjęć z koncertu (na stronie After Blues)
  6. Express Ilustrowany: Odeszła, gdy miała wrócić
  7. MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim - "Wielki Ogień"
  8. Serwis Urzędu Miasta Otwocka - Zaduszki w tonacji blues