Mirai Sentai Timeranger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mirai Sentai Timeranger
未来戦隊タイムレンジャー
Gatunek serialu tokusatsu, science-fiction
Kraj produkcji  Japonia
Oryginalny język japoński
Twórcy Toei Company
Liczba odcinków 51
Produkcja
Produkcja TV Asahi
Toei Company
Narracja Yukitoshi Hori
Muzyka Kōichirō Kameyama
Czas trwania odcinka 25 min.
Emisja
Stacja telewizyjna TV Asahi
Lata emisji 13 lutego 200011 lutego 2001
Chronologia
Poprzednik Kyūkyū Sentai GoGoFive
Kontynuacja Hyakujū Sentai Gaoranger

Mirai Sentai Timeranger (jap. 未来戦隊タイムレンジャー Mirai Sentai Taimurenjā?, Żołnierze Przyszłości Timeranger)japoński serial science-fiction z gatunku tokusatsu z roku 2000. Jest dwudziestym czwartym serialem z sagi Super Sentai stworzonym przez Toei Company. Emitowano go od 13 lutego 2000 do 11 lutego 2001. Wyemitowano 51 odcinków, w tym jeden specjalny. Pierwszy Sentai trzeciego tysiąclecia, ostatni z XX wieku. Jego amerykańska wersja to Power Rangers Time Force.

Każdy odcinek zaczyna się od słów: "Ludzie z 3000 roku spotkali jednego człowieka by stworzyć nową przyszłość." (西暦3000年の未来人たちと一人の男が出会った。新しい時を刻む為に‥! Seireki sanzennen no miraijin-tachi to hitori no otoko ga deatta. Atarashii toki o kizamu tame ni)

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W roku 3000 są już możliwe podróże w czasie. Jednak z powodu przestępstw na tym tle, podróże te zostały zakazane. Powołany został Departament Ochrony Czasu. Czwórka kadetów (Yūri, Domon, Sion i Ayase) zostaje oszukana przez mafioza o imieniu Dolnero, pozwalając mu dostać się do roku 2000 by popełnić przestępstwa. Na statku, czwórka znajduje teczkę z kombinezonami Timerangerów. Niestety, by je aktywować potrzebne jest 5 osób. Spotykają tubylca – Tatsuyę Asamiego, którego wybierają do aktywacji wszystkich pięciu systemów. Po pierwszej walce z żołnierzami Dolnera, Tatsui zostaje odebrany kombinezon, jednak gdy przekonał czwórkę, że o czasie decydujemy my, jego system zostaje mu zwrócony. Ludzie z przyszłości dowiadują się, że mogą wrócić do swoich czasów tylko wtedy, jeśli aresztują wszystkich przestępców. Piątka wypożycza mieszkanie i zakłada firmę pracy dorywczej. Niedługo potem grupa odkrywa, że w roku 2000 znajduje się szósty kombinezon. Do niego dostaje się znajomy Tatsui- Naoto Takizawa, który pracuje w firmie ochroniarskiej należącej do korporacji ojca Tatsui. Staje się on szóstym wojownikiem, lecz nie jest członkiem drużyny.

Timerangersi[edytuj | edytuj kod]

Kilkanaście lat po pokonaniu wszystkich przestępców, Timerangersi walczą w Wojnie Legend w serialu Kaizoku Sentai Gokaiger. Dziwnym trafem walczą w szóstkę. Ponieważ Naoto Takizawa/Time Ognisty umiera w serialu, można wysnuć teorię, że został wskrzeszony (podobnie jak Burai/Smoczy Ranger z Zyuranger). Jedynie Domon pojawia się wtedy też w ludzkiej postaci.

 • Tatsuya Asami (jap. 浅見 竜也 Asami Tatsuya?) / Time Czerwony (jap. タイムレッド Taimu Reddo?, Time Red) – 22-letni karateka pochodzący z roku 2000. Z wyglądu do bólu przypomina kapitana Ryūyę Asamiego, którego jest przodkiem, jednak obydwaj różnią się charakterami. Był pierwszą osobą, jaką spotkała czwórka w roku 2000. Został przez nich użyty to aktywacji kombinezonów. Po pierwszej walce Yūri odbiera mu Chrono Changer, jednak gdy Tatsuya przekonuje pozostałych, że przyszłość się nie zmieni i że sami o niej decydują, urządzenie zostaje mu zwrócone. Ojcem Tatsui jest Wataru Asami, szef Korporacji Asami, jednej z czołowych firm japońskich. Głównym celem Wataru jest uczynienie Tatsui nowym prezesem korporacji, mimo iż ten nie chce. Toteż głównym celem chłopaka jest wyrwanie się spod kontroli ojca. Jakiś czas przed akcją ojciec i syn zawarli umowę, że jeśli Tatsuya wygra zawody karate, Wataru zostawi go w spokoju. Niestety, chłopak został pokonany przez Naoto Takizawę. Tatsuya oddał czwórce swoje nowe mieszkanie i rezyduje razem z nimi. Założył wielobranżowe przedsiębiorstwo nazwane "Tomorrow Research", w którym pracuje razem z pozostałą czwórką. Po walce, w 2001 roku Tatsuya decyduje żyć w spokoju, dopóki nie poczuje się zdolny do rządzenia korporacją.
 • Yūri (jap. ユウリ?) / Time Różowy (jap. タイムピンク Taimu Pinku?, Time Pink) – 21-letnia policjantka z roku 3000. Liderka grupy, wykryła próbę ucieczki kryminalistów do roku 2000, jednak próba ich aresztowania zakończyła się fiaskiem. Nienawidzi Dolnero, ponieważ zabił jej rodzinę. W 2000 roku pracuje jako detektyw. Kiepsko gotuje. Mimo iż chłodno traktuje Tatsuyę, tak naprawdę jest w nim zakochana, wyjawia mu swoje uczucia dopiero w ostatnim odcinku, jednak z powodu odległości w czasie nie mogą być razem. Po zmianie przyszłości w 3000 roku jej rodzina żyje nadal.
 • Ayase (jap. アヤセ?) / Time Niebieski (jap. タイムブルー Taimu Burū?, Time Blue) – 22-letni policjant z roku 3000 obdarzony kiepskim poczuciem humoru i cynicznym charakterem. Cierpi na nieuleczalną chorobę zwaną Zespołem Ozyrysa, która spowodowała, że Ayase ma jeszcze tylko rok życia. O tym na początku wiedział tylko Tatsuya, z którym stali się przyjaciółmi. Z powodu owej choroby chłopak stracił sens życia i był gotów poświęcić się za inną osobę, ponieważ nie wiedział, kiedy przyjdzie jego czas. Wtedy też zdecydował się dołączyć do policji. Ayase często przedrzeźnia Domona dając mu porady i wytykając jego błędy. Zanim dopadła go choroba był kierowcą rajdowym, jednak w 2000 roku by jeździć samochodem musiał wyrobić sobie prawo jazdy. Gdy powrócił do 3000 roku zabił Ryūyę Asamiego. Ponadto poprzez modyfikację czasu okazało się, że w 3000 roku odkryto lek na jego chorobę.
 • Domon (jap. ドモン?) / Time Żółty (jap. タイムイエロー Taimu Ierō?, Time Yellow) – 22-letni policjant-kobieciarz z roku 3000. Najwyższy i najsilniejszy fizycznie z piątki Timerangersów. Był wcześniej zawodowym zapaśnikiem, jednak karierę zakończyła dyskwalifikacja z powodu ciągłego spóźniania się na pojedynki. Przyczyną tego było najczęściej uganianie się Domona za dziewczynami i chodzenie z nimi na randki. Ma ogromne poczucie zasad. Bliski przyjaciel Siona, nie toleruje nazywania go "kosmitą". Pracuje jako instruktor samoobrony, ale nie ma żadnych uczniów. Bardzo tęskni za rokiem 3000, wini Ryūyę za wysłanie do przeszłości. Zakochał się w reporterce Honami Moriyamie. Dwójka zaczęła chodzić ze sobą, lecz dopiero pod koniec serialu Domon wyznaje jej że pochodzi z przyszłości. Efektem ich związku jest poczęcie ich syna. Po powrocie do 3000 roku jego dyskwalifikacja skróciła się do jednego roku. Domon pojawia się w Gokaiger, gdzie wysyła z przyszłości wiadomość do Gokaigersów, która pomoże im uzyskać jedną z 34 sekretnych mocy. Okazuje się wtedy, że Honami ma syna o imieniu Mirai. Gokaigersi zrobili sobie wspólnie z nimi zdjęcie, które pozostawili przypadkiem w Goujuu Wiertle. Domon odnajduje fotografię i płacze ze szczęścia widząc ukochaną z ich synem. Domon jest pierwszym wojownikiem w Sentai, który został ojcem.
 • Sion (jap. シオン Shion?) / Time Zielony (jap. タイムグリーン Taimu Gurīn?, Time Green) – 17-letni nowicjusz w policji pochodzący z roku 3000. Jest ekspertem technologicznym, pracuje jako informatyk. Urodził się na planecie Hummard, która została zniszczona poprzez wojny i został wysłany i wychowany na Ziemi. Tam był trzymany w laboratorium, z którego później uciekł. Sion śpi raz w roku, jednak jego sen trwa tydzień. Ponadto często zmienia kolor włosów (jest to jego przyzwyczajenie po ucieczce a nie cecha biologiczna). Po powrocie do 3000 roku jego przyszłość nie uległa zmianie, ponieważ planeta Hummard przed zniszczeniem nie miała kontaktów z Ziemią. Jest pierwszym wojownikiem w Sentai nie urodzonym na Ziemi, a także, biorąc pod uwagę jego datę urodzenia, najmłodszym wojownikiem w Sentai.
 • Naoto Takizawa (jap. 滝沢 直人 Takizawa Naoto?) / Time Ognisty (jap. タイムファイヤー Taimu Faiyā?, Time Fire) – 24-letni członek City Guardians, organizacji ochroniarskiej stworzonej przez Wataru Asamiego w celu ochrony Tokio przed Londarzami. Jest rywalem Tatsui, chodzili do jednej szkoły, obaj trenowali karate. Naoto w przeciwieństwie do Tatsui pochodzi z biednej rodziny, przez to żywi uraz do chłopaka. Mimo to pokonał go w zawodach karate i zajął pierwsze miejsce. Gdy Timerangersi dowiadują się o V-Rexie i szóstym Chrono Kombinezonie, Londarz rani dowódcę City Guardians. Naoto chcąc awansować postanawia odnaleźć V-Commandera. Gdy go odnajduje, Takku i Tatsuya próbują go powstrzymać, jednak on nie daje za wygraną i staje się Time Ognistym – drugim czerwonym wojownikiem. Po kilku próbach Naoto przejmuje kontrolę nad mechanicznym tyranozaurem- V-Rexem. Korporacja Asami próbowała zanalizować Time Ognistego i wprowadzić do masowej produkcji, jednak technologia z 3000 roku okazała się zbyt zaawansowana. Niedługo później Naoto odkrywa, że Yūri, Ayase, Domon i Sion pochodzą z 3000 roku. Mając tą wiedzę, Wataru Asami mianuje go nowym szefem City Guardians. Miał dwa ptaszki, które oddał pewnej dziewczynce. Pod koniec serii zostaje ranny w klatkę piersiową. W 48 odcinku kapitan Ryūya modyfikuje przeszłość tak, aby Naoto zginął, ponieważ Ryūya chciał przejąć kontrolę nad Time Ognistym i V-Rexem. Gdy ranny Naoto próbuje złapać jednego z ptaszków, przypadkowo idący Zenitt zabija go. Konający Takizawa zostaje odnaleziony przez swojego największego rywala i oddaje mu V-Commandera i V-Rexa. Chwilę później umiera na rękach Tatsui. Time Ognisty jest pierwszym dodatkowym czerwonym, od Time Czerwonego odróżnia go tylko kształt symbolu (jest to przerobiony symbol Czerwonego mający zęby), drugi kolor stroju (w przypadku Czerwonego jest to biały, Ognisty ma czarny) oraz pistolet na prawym udzie. Duch Takizawy pojawia się także we śnie Gaia Ibukiego w Gokaiger, kiedy to przekazuje mu sekret kluczy Timerangersów.

Pomocnicy[edytuj | edytuj kod]

 • Takku (jap. タック?) – mechaniczna sowa płci męskiej, która wie wszystko o przestępcach należących do Londarz. Takku znalazł się na statku Yglieg, który przeniósł czwórkę kadetów do roku 2000. Został wtedy postrzelony przez Lilę podszywającą się pod Kapitana Ryūyę, jednak Sion szybko go naprawił. Ma on zdolność do wzywania Uzbrojenia Posiłkowego, czyli Time Robota i Time Shadowa. Po powrocie do 3000 roku nie jest powiedziane, czy jego przeszłość się zmieniła.
 • Kapitan Ryūya Asami (jap. 浅見 リュウヤ 隊長 Asami Ryūya Taichō?) – dowódca Departamentu Ochrony Czasu. Potomek Tatsui Asamiego, wygląda identycznie jak on. Ich imiona też są podobne (znak na "Smoka" można przeczytać jako tatsu albo ryū). Ryūya jest samolubny, jednak zgodził się wysłać Time Jety do przeszłości by aresztować Londarz. Przybył do roku 2000 aby odebrać Tatsui Chrono Changera, jednak po krótkim czasie zwrócił go przodkowi. Stał za wysłaniem czwórki kadetów do roku 2000 razem z więzieniem Londars. Jest to dosyć enigmatyczna postać. W 2994 roku kiedy G-Zord wymyka się spod kontroli, Asami zostaje Time Ognistym i razem z nim zostaje wchłonięty w wir czasoprzestrzenny, w którym dowiaduje się że istnieją 2 wersje jego przyszłości. Pierwsza z nich wyglądała następująco: G-Zord przenosi się do XXI wieku i niszczy 1/3 Ziemi. Druga mówi że Gien zostaje zniszczony przez G-Zorda co doprowadza do zaniku XXXI wieku. W obydwu wersjach Asami umiera. Postanowił kupić sobie trochę czasu, sfingował zaginięcie V-Rexa i wysłał szósty kombinezon do roku 2000 by ktoś umarł za niego. Tym kimś staje się Naoto Takizawa. W ostatnim odcinku wdaje się w bójkę z Ayase, który przypadkowo go zabija.
 • Wataru Asami (jap. 浅見 渡 Asami Wataru?) – ojciec Tatsui, właściciel Korporacji Asami i City Guardians. Chce aby Tatsuya pracował dla jego firmy, jednak chłopak nie chce tego robić, więc ucieka od ojca i zaczyna żyć na swój sposób. Pod koniec serii Asami zostaje ranny podczas ataku Giena, lecz szybko wyzdrowiał (pomimo tego, że zgodnie z biegiem historii umarł). Po pokonaniu Giena prezes pozwala swojemu synowi na niezależne życie.
 • Honami Moriyama (jap. 森山 ホナミ Moriyama Honami?) – młoda fotoreporterka, która jako jedyna była odważna robić zdjęcia Londarsów. Gdy pierwszy raz spotkała się z drużyną, została wyzwana przez Yūri za swoją głupotę, jednak Domon próbował ją rozweselić. Później zrobiła zdjęcie nieprzemienionym Timerangersom, z początku myślała, że to Ayase jest Time Żółtym. Była zakochana w Domonie, który nie wiedząc o jej uczuciach próbuje namówić Ayase by z nią chodził. Pod koniec serii Domon zostaje jej chłopakiem i zachodzi z nim w ciążę. Mimo to Honami nie mówi o tym nic Domonowi. Wtedy także poznaje prawdę o Time Żółtym i ludziach z 3000 roku. Na koniec serii jej dziecko zostaje nazwane Domon Junior. Pojawia się także w Gokaiger, gdzie spotyka się z Gokaigersami, zaś jej syn ma na imię Mirai (przyszłość).
 • Time Roboter (jap. タイムロボター Taimu Robotā?) – mały robot, którego Sion stworzył by pomagał Takku.
 • City Guardians (シティガーディアンズ Shiti Gādianzu) - prywatna i płatna grupa antyterrorystyczna stworzona przez Wataru Asamiego. Miała w założeniu stanowić konkurencję dla Timerangersów lub ewentualnie przejąć ich pod swoje skrzydła. Ich liderem po wielu próbach stał się Naoto Takizawa, który zdobył system Time Ognistego oraz V-Rexa. Według Ryuui, Tatsuya Asami miał zostać ich dowódcą, zaś całe City Guardians miało się kiedyś przekształcić w Departament Ochrony Czasu.

Mechy[edytuj | edytuj kod]

 • Time Jety (jap. タイムジェット Taimu Jetto?) – pięć statków powietrznych, które potrafią połączyć się w Time Robota za pomocą komendy "Formacja 3D".
  • Time Jet 1 (jap. タイムジェット1 Taimu Jetto Wan?) – maszyna Time Czerwonego. W obydwu formach Time Robota formuje tors i głowę a także część Chrono Tarczy. Formuje także dziób Time Jeta Gammy.
  • Time Jet 2 (jap. タイムジェット2 Taimu Jetto Tsū?) – maszyna Time Niebieskiego. Formuje lewą nogę Time Robota Alfy, lewą rękę Time Robota Bety a także prawe skrzydło Time Jeta Gammy.
  • Time Jet 3 (jap. タイムジェット3 Taimu Jetto Surī?) – maszyna Time Zielonego. Formuje prawą nogę Time Robota Alfy, prawą rękę Time Robota Bety a także lewe skrzydło Time Jeta Gammy.
  • Time Jet 4 (jap. タイムジェット4 Taimu Jetto Fō?) – maszyna Time Żółtego. Formuje lewą rękę Time Robota Alfy, prawą nogę Time Robota Bety, fragment Chrono Tarczy a także lewą część rufy Time Jeta Gammy.
  • Time Jet 5 (jap. タイムジェット5 Taimu Jetto Faibu?) – maszyna Time Różowego. Formuje prawą rękę Time Robota Alfy, lewą nogę Time Robota Bety, fragment Chrono Tarczy a także prawą część rufy Time Jeta Gammy.
 • Time Robot (jap. タイムロボ Taimu Robo?) – połączenie wszystkich 5 Time Jetów. Jest pierwszym robotem w Sentai, który posiada 3 formy.
  • Time Robot Alfa (jap. タイムロボα Taimu Robo Arufa?) – podstawowa forma Time Robota, w kolorze czerwonym. Jest to forma bardziej przypominająca tradycyjne roboty w Sentai. W tej formie nakładany jest nacisk na siłę fizyczną oraz odporność Time Robota. Tryb Alfa jest znakomity do walki z silnymi i bardzo niebezpiecznymi przestępcami oraz służy o ich ponownego zamrażania. Uzbrojony jest w Chrono Tarczę oraz w Miecz Czasoprzestrzeni (時空剣 Jikūken) – jego broń ostateczną. Na torsie posiada zielony fragment, który służy jako portal czasoprzestrzenny. Może się połączyć z Time Shadowem w Shadow Robota Alfę. Z wyglądu oraz sposobu połączenia przypomina Jet Icarusa z Jetman, bowiem podobnie jak w tym wypadku Time Robot jest tworzony z 5 samolotów.
  • Time Robot Beta (jap. タイムロボβ Taimu Robo Bēta?) – druga forma Time Robota, w kolorze niebieskim. W tej formie nakładany jest nacisk na zwinność, szybkość i zdolności ruchowe Time Robota. Tryb Beta uzbrojony jest we Flyer Magnuma – pistolet powstały z przekształconego Time Flyera. Ten mod jest przeznaczony do walki ze słabszymi przeciwnikami oraz maszynami, zwykle jest używany w początkowej fazie walki. Może się połączyć z Time Shadowem w Shadow Robota Betę. Z wyglądu przypomina Super Galaxy Megę z Megaranger, jednak jest bardziej chudszy.
  • Time Jet Gamma (jap. タイムジェットγ Taimu Jetto Ganma?) – statek powietrzny powstały z połączenia Time Jetów. Jest nawiązaniem do Icarus Hakena z Jetman, który był inną formą Jet Icarusa, lecz z wyglądu przypomina Delta Megę z Megaranger.
 • Time Shadow (jap. タイムシャドウ Taimu Shadō?) – specjalna maszyna stworzona przez Departament Ochrony Czasu w 2980 roku. Nie posiada pilota, ponieważ jest wyposażony w sztuczną inteligencję. Time Shadow posiada 2 tryby: Tryb Cichy (jako statek powietrzny) i Tryb Bojowy (jako robot). W postaci robota jest uzbrojony w parę ostrz świetlnych, które nosi na rękach. Podczas swojego przybycia, Time Shadow zmienia dzień w noc i walczy w ciemności. Jest wysoce odporny i zwinny. Potrafi się połączyć z Time Robotem (w obydwu formach) w Shadow Robota.
 • Time Robot Shadow (jap. タイムロボシャドウ Taimu Robo Shadō?) – jest to połączenie Time Robota z Time Shadowem. Powstaje poprzez wydanie komendy "Formacja Delta".
  • Time Robot Shadow Alfa (jap. タイムロボシャドウα Taimu Robo Shadō Arufa?) – pierwsza forma, która powstaje poprzez połączenie Time Shadowa z Time Robotem Alfą. Jest uzbrojony w laserową broń Pro Divider, która w tej formie przybiera postać miecza świetlnego.
  • Time Robot Shadow Beta (jap. タイムロボシャドウβ Taimu Robo Shadō Bēta?) – druga forma, która powstaje poprzez połączenie Time Shadowa z Time Robotem Betą. Jest uzbrojony w laserową broń Pro Divider, która w tej formie przybiera postać karabinu laserowego.
 • V-Rex (jap. ブイレックス Bui Rekkusu?) – maszyna Time Ognistego, przypominająca mechanicznego, czerwono-srebrnego tyranozaura. Najsilniejsza broń Departamentu Ochrony, która "zaginęła" podczas eksperymentu i została wysłana do roku 2000 razem z kontrolerem. Została po kilku próbach przejęta przez Naoto – jej prawowitego właściciela. V-Rex jest kontrolowany przez głos użytkownika i może przekształcić się w V-Rex Robota (jap. ブイレックスロボ Bui Rekkusu Robo?) po wydaniu komendy "Formacja Głosowa". Jest zasilany przez to samo źródło energii, co robot Neo-Crisis. Ich starcie może wywołać uskok czasoprzestrzenny i zlikwidować przyszłość. Kiedy Naoto umiera, oddaje swoją broń Tatsui i wtedy Tatsuya staje się panem V-Rexa. Sion przerabia nową broń tak, aby nie doprowadzić do zagłady. Dzięki temu Tatsuya i V-Rex pokonują złego robota raz na zawsze. V-Rex pojawia się także w filmie Gaoranger vs. Super Sentai, gdzie pomaga pokonać powiększonego Rakushaasę.
 • Providus (jap. プロバイダス Purobaidasu?) – żółty robot z 3000 roku. Nie posiada funkcji bojowych, ale jest uzbrojony w ogromną, wysuwaną pięść na prawej ręce. Służy do wysyłania Time Jetów i Time Shadowa poprzez uderzenie w nie pięścią. Podobnie jak Time Shadow jest wyposażony w sztuczną inteligencję. Tylko raz został użyty do walki, jednak było to tylko snem Siona. Pojawił się także w Gokaiger, gdzie służy do wysłania GoJuuJina.

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

 • Chrono Changer (クロノチェンジャー Kurono Chenjā) – zaawansowana technologicznie bransoletka, moduł przemiany piątki Timerangersów. Służy także do komunikacji, wzywania maszyn i broni. Zwykle znajduje się na lewej ręce, jednak w kilku ostatnich odcinkach Tatsuya nosi ją na prawej (na lewej ma wtedy V-Commandera).
 • Chrono Kombinezon (クロノスーツ Kurono Sūtsu, Chrono Suit) – są to kombinezony wojowników. Kombinezon Time Ognistego różni się nieco od pozostałych, ponieważ na prawym udzie posiada kaburę na DV Defendera, inne kombinezony tego nie mają. Mimo to w kilku ostatnich odcinkach Time Czerwony nosi kaburę z tą bronią i ma Chrono Changera na prawej ręce.
 • Time Flyer (タイムフライヤー Taimu Furaiyā) – specjalny pojazd latający służący do transportu Timerangersów. Kieruje nim wtedy Time Czerwony. Time Flyer może przekształcić się we Flyer Magnum (フライヤーマグナム Furaiyā Magunamu) – pistolet laserowy będący główną bronią Time Robota Bety.
 • Time Odznaka (タイムバッジ Taimu Bajji, Time Badge) – odznaka policyjna Timerangersów. Służy także do ponownego zamykania więźniów. Każdy posiada jedną, z tym że Time Ognisty ma nieco inną pod względem kolorystycznym.
 • Miecze Vector (ベクターソード Bekutā Sōdo, Vector Swords) – jest to para dwóch mieczy, które posiada każdy z piątki Timerangersów. Pierwszy miecz to Spark Vector (スパークベクター Supāku Bekutā), drugi Arrow Vector (アローベクター Arō Bekutā), który posiada zakończenie w kształcie symbolu danego wojownika. Obydwa miecze mogą się połączyć w lancę Double Vector (ダブルベクター Daburu Bekutā).
 • Voltech Bazooka (ボルテックバズーカ Borutekku Bazūka) – specjalne działo powstałe z połączenia pięciu broni palnych wojowników, które służy do dobicia przeciwnika. Time Czerwony posiada Vol Blastera (ボルブラスター Boru Burasutā), Niebieski Vol Launchera (ボルランチャー Boru Ranchā), Zielony Vol Pulsera (ボルパルサー Boru Parusā), Żółty Vol Vulcana (ボルバルカン Boru Barukan) a Różowy Vol Snipera (ボルスナイパー Boru Sunaipā).
 • Assault Mobile (アサルトモビル Asaruto Mobiru) – specjalny karabin stworzony przez Siona. Jest to właściwie pięć części, które wraz ze Spark Vectorem mogą się przekształcić w broń palną. Może jej używać każdy wojownik z piątki, jednak najczęściej robią to Tatsuya i Sion.
 • V-Commander (Vコマンダー Bui Komandā) – zaawansowana technologicznie bransoletka, moduł przemiany Time Ognistego. Posiada moduł, za pomocą którego może być kontrolowana przez głos użytkownika. Znajduje się zawsze na lewej ręce. Jej inną funkcją jest kontrola nad V-Rexem. Przed śmiercią Naoto oddał ją Tatsui wraz z DV Defenderem i V-Rexem, wtedy Tatsuya nosi ją na lewej ręce.
 • DV Defender (DVディフェンダー Dī Bui Difendā) – jedyna broń Time Ognistego. Jest to pistolet laserowy, który może przekształcić się w miecz. Naoto przed śmiercią oddał go Tatsui wraz z V-Commanderem, wtedy Time Czerwony nosi kaburę na prawej nodze.

Gang Londars[edytuj | edytuj kod]

Mafia, której członkami są przestępcy z roku 3000. Jej ojcem chrzestnym jest gangster Dolnero, który uciekł do roku 3000 wraz z więzieniem Londars, od którego wzięła się nazwa.

 • Don Dolnero (jap. ドン・ドルネロ Don Dorunero?)mafioz wyglądający jak ogromna niebieska żaba. Ojciec chrzestny i dowódca gangu, który chorobliwie kocha pieniądze. Potrafi przybrać ludzką postać. W 3000 roku jako więzień numer 35273 został skazany na 1000 lat zamrożenia za przestępstwa różnego typu, głównie kradzieże i morderstwa, jednak przed wykonaniem wyroku ocala go Gien. Wraz z nim i Lilą, Dolnero wrabia czwórkę kadetów i ucieka do roku 2000. Odmraża innych gangsterów i nakazuje im czynienie zła. Mimo to martwi się o swoich współpracowników, a szczególnie o niestabilnego psychicznie Giena. Kiedy Gien wypuścił nosiciela bardzo groźnego wirusa, Dolnero oddaje Timerangersom trochę swojej krwi, która była odporna na jego działanie. Ucieka z więzienia Londars, jednak zostaje złapany przez Giena i zabity. Konając oddaje Timerangersom wszystkich pozostałych więźniów i umiera. Yūri przebacza mu wtedy śmierć swoich rodziców. Dolnero jest brutalnym gangsterem, jednak ma pewne słabości oraz robi śmieszne rzeczy (np. myje zęby szczotką od sedesu). Jego wygląd też jest dosyć komiczny, po dobrym przypatrzeniu się widać, że jest to karykatura aktora Ryuuzaburou Outomo, który użyczył mu głosu oraz gra ludzką postać mafioza. Krew Dolnero jest zielona i odporna na epidemie.
 • Gien (jap. ギエン Gien?) – najbardziej tragiczna postać serialu, robot-naukowiec, bezuczuciowy sadysta i szaleniec. Jego głównym celem jest ludzkie cierpienie. Jest odpowiedzialny za tworzenie Zenittów. Właściwie jest cyborgiem, chłopcem, z którym Dolnero zaprzyjaźnił się w 2990 roku. Ukrywał Dolnero przed inną mafią, lecz został napadnięty i śmiertelnie ranny przez gang wrogi krytemu mafiozowi. Dolnero postanowił wskrzesić chłopaka jako robota przenosząc jego mózg do maszyny. Dolnero posiada specjalny klucz, dzięki któremu może wyłączyć Giena, jeśli wymknie się spod kontroli i zacznie siać zagładę. Gien jest szaloną osobistością. Posiada klucz do tak zwanej "Bramy Piekieł"- sekcji cel kriogenicznych, które zawierają najniebezpieczniejszych przestępców z roku 3000. Czasem działa na własną rękę, co strasznie denerwuje Dolnero. W pewnym stopniu był manipulowany przez Ryuuyę. Stworzył roboty napędzane kryształami Lambda-2000, które ukradł dwa razy z Laboratoriów Kawasaki. Próbował przejąć kontrolę nad V-Rexem. Kiedy zobaczył G-Zorda w akcji przejął nad nim kontrolę, jednak robot został zniszczony przez Timerangersów. Wtedy Gien używa drugiego kryształu by się powiększyć. Ostatecznie zostaje zniszczony przez Tatsuyę i V-Rexa.
 • Lila (リラ Rira) – dziewczyna o różowych włosach będąca prawą ręką Dolnero. Ma nieznośny charakter. Materialistka, lubi kraść ubrania i pieniądze. Jest mistrzynią przebieranek. Dołączyła do Dolnero tylko z powodu jego bogactwa i władzy. Pod koniec okazuje się, że jest prawdopodobnie w nim zakochana. Po śmierci Dolnero Lila znika i nie wiadomo, co dzieje się z nią dalej.
 • Zenitty (ゼニット Zenitto) – androidy będące piechotą Londars. Powstają ze specjalnych śrubek przerobionych przez Giena. Nie stanowią problemu dla Timerangersów. Są uzbrojone w szablo-karabiny i potrafią przebrać się za człowieka.

Potwory[edytuj | edytuj kod]

Są to przestępcy z roku 3000 odmrożeni przez Londars. Każdy z potworów posiada specjalną łatkę po której zerwaniu powiększa się do gigantycznych rozmiarów. Stanowi to efekt uboczny zmniejszenia ich ciał do rozmiaru figurki po zamrożeniu.

 • Jeker (jap. ジェッカー Jekkā?, 2) – więzień numer 120, skazany na 120 lat zamrożenia. Podłożył bomby na budynku korporacji Asami i groził, że je odpali, kiedy nie dostanie dużej kaucji. Został pojmany przez Time Robota Alfę.
 • Kees (jap. キース Kīsu?, 3) – więzień numer 32, skazany na 50 lat zamrożenia. Marsjanin, który okradał ludzi wykorzystując swój talent do obsługi maszyn. Porwał ciężarówkę i przejmując nad nią kontrolę ścigał Ayasego. Został ponownie pojmany przez Time Robota Alfę.
 • Nabaru (jap. ナバル Nabaru?, 4) – więzień numer 22, skazany na 200 lat zamrożenia. Wynalazca i porywacz, dokonywał porwań dzieci wykorzystując swoje wynalazki. Porwał kilkoro dzieci oraz Siona dla okupu, jednak nie wiedział, że Sion jest Timerangersem. Został pojmany przez Time Robota.
 • Mad Blast (jap. マッドブラスト Maddoburasto?, 5) – więzień numer 30170, skazany na 15 lat zamrożenia. Mad Blast był odpowiedzialny za śmierć rodziny Yūri, jednak nie było wystarczającej ilości dowodów na jego winę, więc otrzymał niski wyrok. Yūri nosiła w sobie zemstę i postanowiła go zabić, jednak gdy ten przyznał że kazał mu to zrobić Dorunero, dziewczyna przestała myśleć o zemście. Został ponownie pojmany przez Time Robota Alfę.
 • Rouge (jap. ルージェ Rūje?, 6) – więzień numer 2475. Złodziejka z charakterem bardzo podobnym do Lily. Ma zdolność do przemiany w każdą kobietę jaką napotka, jednak można ją rozpoznać tylko po tatuażu na szyi. Została pojmana przez Time Robota Alfę.
 • Dock (jap. ドク Doku?, 7) – więzień numer 45, skazany na 500 lat zamrożenia. Robot-chirurg, który wykorzystywał swoje zdolności medyczne do okradania pacjentów i dawania im bajońskich rachunków. Jeśli pacjent nie zapłacił to robot go zabijał. Został ponownie pojmany przez Time Robota Alfę.
 • Nabokow (jap. ナボコフ Nabokofu?, 8) – więzień numer 53, uprowadzał ludzi. Potrafi latać. Został pojmany przez Time Robota Alfę.
 • Arnold K (jap. アーノルドK Ānorudo Kē?, 9) – skorumpowany oficer, niegdyś prawa ręka i najlepszy przyjaciel Dorunero. Był skłócony z Lilą i Gienem o to, kto jest ważniejszy w mafii. By zażegnać konflikt, Dorunero postanawia doprowadzić do pojmania Arnolda dając mu źle działającą broń. Został pojmany przez Time Robota Alfę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Opening
 • "JIKŪ ~Mirai Sentai Timeranger~" (jap. JIKŪ ~未来戦隊タイムレンジャー~ Jikū ~Mirai Sentai Taimurenjā~?)
Słowa: Yoshie Isogai
Kompozycja i aranżacja: Kōichirō Kameyama
Wykonanie: Kumi Sasaki
Ending
 • "Toki no Kanata e" (jap. 時の彼方へ?)
Słowa: Shōichi Yoshii
Kompozycja i aranżacja: Kōichirō Kameyama
Wykonanie: NAT'S
 • "Miracle Xmas" (jap. ミラクル☆Xmas Mirakuru Ekksumasu?) (44)
Słowa: Kiyomi Katō
Kompozycja i aranżacja: Kōichirō Kameyama
Wykonanie: T.R.Futures (Masaru Nagai (Tatsuya), Mika Katsumura (Yūri), Yūji Kido(Ayase), Koizumi Tomohide (Domon), Masahiro Kuranuki (Shion))
 • "ETERNAL WIND" (45)
Słowa: Takako Shingetsu
Kompozycja i aranżacja: Kōtarō Nakagawa
Wykonanie: Naritaka Takayama
 • "Mirai No Yukue" (jap. 未来のゆくえ?) (51)
Słowa: Yoshie Isogai
Kompozycja, aranżacja i wykonanie: Motoyoshi Iwasaki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni:
Kyūkyū Sentai GoGoFive (1999)
Super Sentai
Przyszły:
Hyakujū Sentai Gaoranger (2001)