Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

7. Mistrzostwa Świata Juniorów
w Lekkoatletyce

Gospodarz Francja Annecy
Otwarcie 28 lipca 1998
Zamknięcie 2 sierpnia 1998
Stadion Parc des Sports
1leftarrow.png Sydney 1996 Santiago 2000 1rightarrow-2.png

7. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne dla zawodników do lat 20, które odbył się we francuskim mieście Annecy pomiędzy 28 lipca i 2 sierpnia 1998 roku. Areną zmagań sportowców był stadion Parc des Sports.

Pierwszy raz w historii w programie zawodów znalazły się skok o tyczce oraz rzut młotem kobiet. Ostatni raz panie rywalizowały w chodzie na 5000 metrów – od kolejnej edycji imprezy, w roku 2000, dystans ten zrównano z męskim (10000 metrów).

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

WJRrekord świata juniorów | AJR – rekord kontynentu w kategorii juniorów | CR – rekord mistrzostw świata | NJR – rekord kraju w kategorii juniorów | NR – rekord kraju
SB – najlepszy wynik w sezonie | WJL – najlepszy wynik na listach światowych juniorów w 1998 roku | PB – rekord życiowy

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal world centered-2.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Wielka Brytania Christian Malcolm 10,12 WJL Stany Zjednoczone Amar Johnson 10,34 PB Jamajka Dwight Thomas 10,40
Bieg na 200 m Wielka Brytania Christian Malcolm 20,44 WJL Antyle Holenderskie Jairo Duzant 20,92 NJR Stany Zjednoczone Russell Frye 20,94
Bieg na 400 m Nigeria Nduka Awazie 45,54 PB Australia Casey Vincent 45,55 PB Kuwejt Fawzi Al Shammari 45,89 NJR
Bieg na 800 m Kenia William Chirchir 1:47,23 Kenia Wilfred Bungei 1:47,53 Uganda Paskar Owor 1:48,20 PB
Bieg na 1500 m Maroko Adil Kaouch 3:42,43 Kenia Benjamin Kipkurui 3:42,67 Polska Robert Witt 3:43,47
Bieg na 5000 m Etiopia Millon Wolde 13:47,49 Kenia Kipchumba Mitei 13:49,60 Maroko Ahmed Baday 13:49,86
Bieg na 10000 m Kenia Benson Barus 29:24,28 Kenia Salim Kipsang 29:36,80 Etiopia Alene Emere 29:47,60
Bieg na 110 m przez płotki Łotwa Staņislavs Olijars 13,51 Stany Zjednoczone Sharif Paxton 14,10 Niemcy Florian Seibold 14,21
Bieg na 400 m przez płotki Grecja Periklis Jakowakis 49,82 WJL Kuba Osiris Martínez 50,17 PB Australia Peter Bate 50,83
Bieg na 3000 m z przeszkodami Kenia Reuben Kosgei 8:23,76 WJL Kenia Abraham Cherono 8:32,24 Maroko El Moustapha Mellour 8:34,91 PB
Chód na 10000 m Rosja Roman Rasskazow 41:55,95 Chińska Republika Ludowa Liu Yunfeng 42:01,11 Meksyk Mario Iván Flores 42:04,55
Sztafeta 4 × 100 m  Jamajka
Steve Slowly
Thomas Collin
Paul Thompson
Roy Bailey
39,70 WJL  Stany Zjednoczone
Casey Combest
Dashaun McCullough
Amar Johnson
Russell Frye
39,71  Niemcy
Tobias Unger
Stefan Holz
Zapletal Jirka
Kevin Kuske
39,99
Sztafeta 4 × 400 m  Australia
Daniel Mc Farlane
Daniel Batman
Thom Scott
Casey Vincent
3:04,74 WJL  Stany Zjednoczone
Tony Berrian
Kevin Baker
Brian Swarn
Andrew Pierce
3:05,06  Jamajka
Sanjay Ayre
Leroy Colquhoun
Omar Henry
Dwayne Miller
3:05,31
Skok wzwyż Peru Alfredo Deza 2,21 Chińska Republika Ludowa Yin Xueli 2,21 PB Białoruś Aleksandr Wieriutin 2,21 PB
Skok o tyczce Rosja Paweł Gierasimow 5,55 PB Niemcy Lars Börgeling 5,50 Australia Paul Burgess
Czechy Adam Ptáček
Włochy Giuseppe Gibilisco
5,20
Skok w dal Bułgaria Petyr Daczew 8,14 NJR Katar Abdel Rahmane Al-Nubi 8,11 AJR Kuba Luis Felipe Méliz 7,91
Trójskok Rumunia Ionuţ Pungă 16,94 WJL Bułgaria Iwajło Rusenow 16,65 PB Stany Zjednoczone Gregory Yeldell 16,44 PB
Pchnięcie kulą Słowacja Mikuláš Konopka 18,50 Republika Południowej Afryki Janus Robberts 18,15 Wielka Brytania Carl Myerscough 18,12
Rzut dyskiem Węgry Zoltán Kővágó 59,36 Wielka Brytania Emeka Udechuku 57,99 Węgry Máté Gábor 56,96
Rzut młotem Finlandia Olli-Pekka Karjalainen 72,40 CR Rosja Jurij Woronkin 69,66 Polska Wojciech Kondratowicz 68,93
Rzut oszczepem Wielka Brytania David Parker 72,85 Republika Południowej Afryki Gerhardus Pienaar 71,16 PB Japonia Yukifumi Murakami 70,72
Dziesięciobój Finlandia Aki Heikkinen 7476 pkt. Niemcy Thomas Poge 7332 pkt. PB Finlandia Jaakko Ojaniemi 7246 pkt. PB

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal world centered-2.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Stany Zjednoczone Shakedia Jones 11,19 Stany Zjednoczone Angela Williams 11,27 Nigeria Joan Uduak Ekah 11,50
Bieg na 200 m Francja Muriel Hurtis 23,22 Stany Zjednoczone Shakedia Jones 23,39 Wielka Brytania Sarah Wilhelmy 23,56
Bieg na 400 m Rosja Natalja Nazarowa 52,02 Stany Zjednoczone Nakiya Johnson 52,09 PB Kuba Yupalis Díaz 52,39 NJR
Bieg na 800 m Rosja Olga Mikajewa 2:05,34 Kenia Nancy Langat 2:05,43 Kenia Naomi Misoi 2:05,77
Bieg na 1500 m Chińska Republika Ludowa Lan Lixin 4:10,05 Etiopia Yimenashu Taye 4:11,97 PB Maroko Bouchra Benthami 4:12,76
Bieg na 3000 m Chińska Republika Ludowa Yin Lili 8:57,09 PB Etiopia Yimenashu Taye 9:01,70 Maroko Edna Kiplagat 9:05,46
Bieg na 5000 m Chińska Republika Ludowa Yin Lili 15:29,65 CR Kenia Faith Jemutai 15:34,48 PB Kenia Meryma Hashim 15:39,57 PB
Bieg na 100 m przez płotki Wielka Brytania Julie Pratt 13,75 Chińska Republika Ludowa Sun Hong Wei 13,75 Szwecja Susanna Kallur 13,77
Bieg na 400 m przez płotki Chińska Republika Ludowa Li Yu Lian 55,93 Jamajka Allison Beckford 57,19 NJR Chińska Republika Ludowa Sun Hong Wei 57,43
Chód na 5000 m Niemcy Sabine Zimmer 21:14,39 Łotwa Jolanta Dukure 21:17,89 NJR Chińska Republika Ludowa Xue Ailing 21:28,57 PB
Sztafeta 4 × 100 m  Stany Zjednoczone
Angela Williams
Keyon Soley
Myra Combs
Shakedia Jones
43,52 WJL  Francja
Celine Thelamon
Muriel Hurtis
Nadia Imalouan
Anne Carole Rapp
44,07 NJR  Jamajka
Tulia Robinson
Aleen Bailey
Melaine Walker
Lisa Sharpe
44,61
Sztafeta 4 × 400 m  Jamajka
Patricia Hall
Peta Gaye Gayle
Keasha Downer
Allison Beckford
3:32,29 WJL  Rosja
Swietłana Pospiełowa
Olga Mikajewa
Olesia Zykina
Natalja Nazarowa
3:32,35  Stany Zjednoczone
Mikele Barber
Myra Combs
Demetria Washington
Nakiya Johnson
3:32,85
Skok wzwyż Rosja Marina Kupcowa 1,88 Szwecja Marie Norrman 1,88 PB Kirgistan Tatjana Jefimienko
Chorwacja Nevena Lendjel
1,84
Skok o tyczce Niemcy Monika Götz 4,20 Hiszpania Mari Mar Sánchez
Polska Monika Pyrek
4,10 NR
4,10 NR
Skok w dal Chińska Republika Ludowa Peng Fengmei 6,59 Chińska Republika Ludowa Lu Xin 6,57 Włochy Maria Chiara Baccini 6,55 NJR
Trójskok Algieria Baya Rahouli 14,04 AJR Rosja Maria Solomon 13,75 PB Federalna Republika Jugosławii Marija Martinović 13,47
Pchnięcie kulą Białoruś Nadzieja Astapczuk 18,23 WJL Chińska Republika Ludowa Du Xianhui 17,69 PB Niemcy Nadine Banse 16,94
Rzut dyskiem Chińska Republika Ludowa Liu Fengying 60,66 Francja Mélina Robert-Michon 55,01 Rumunia Lacramioara Ionescu 54,64
Rzut młotem Niemcy Bianca Achilles 62,22 CR Finlandia Sini Poyry 61,76 NJR Stany Zjednoczone Maureen Griffin 60,14
Rzut oszczepem Kuba Osleidys Menéndez 68,17 WJL Chińska Republika Ludowa Liang Lili 61,72 PB Chińska Republika Ludowa Wei Jianhua 59,10
Siedmiobój Chińska Republika Ludowa Shen Shengfei 5815 pkt. Finlandia Susanna Rajamaki 5721 pkt. Rumunia Viorica Ţigău 5720 pkt. PB

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1  Chiny 7 6 3 16
2  Rosja 5 2 0 7
3  Wielka Brytania 4 1 2 7
4  Kenia 3 7 2 12
5  Niemcy 3 2 3 8
6  Stany Zjednoczone 2 7 4 13
7  Finlandia 2 2 1 5
8  Jamajka 2 1 3 6
9  Etiopia 1 2 2 5
10  Francja 1 2 0 3
11  Australia 1 1 2 4
 Kuba 1 1 2 4
 Rumunia 1 1 2 4
14  Bułgaria 1 1 0 2
 Łotwa 1 1 0 2
16  Maroko 1 0 3 4
17  Białoruś 1 0 1 2
 Węgry 1 0 1 2
 Nigeria 1 0 1 2
20  Algieria 1 0 0 1
 Grecja 1 0 0 1
 Peru 1 0 0 1
 Słowacja 1 0 0 1
24  Republika Południowej Afryki 0 2 0 2
25  Polska 0 1 2 3
26  Szwecja 0 1 1 2
27  Antyle Holenderskie 0 1 0 1
 Katar 0 1 0 1
 Hiszpania 0 1 0 1
30  Włochy 0 0 2 2
31  Chorwacja 0 0 1 1
 Czechy 0 0 1 1
 Japonia 0 0 1 1
 Kirgistan 0 0 1 1
 Kuwejt 0 0 1 1
 Meksyk 0 0 1 1
 Uganda 0 0 1 1
 Jugosławia 0 0 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]