Mistrzostwa Świata w Koszykówce Mężczyzn 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
koszykówka Mistrzostwa Świata w Koszykówce Mężczyzn 2014
Gtk-go-back-ltr.svg MŚ 2010 MŚ 2019 Gtk-go-forward-ltr.svg
Dyscyplina koszykówka
Organizator FIBA
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Hiszpania
Otwarcie 30 sierpnia
Zamknięcie (finał) 14 września, Madryt
Liczba drużyn 24 (z 5 konfederacji)
Liczba obiektów 6 (w 6 miastach)
I miejsce  Stany Zjednoczone
II miejsce  Serbia
III miejsce  Francja
Statystyki turnieju
Najlepszy zawodnik (MVP) Kyrie Irving (USA)
Strona internetowa

Mistrzostwa Świata w Koszykówce Mężczyzn 2014 – 17. edycja Mistrzostw Świata w koszykówce mężczyzn, która odbyła się po raz pierwszy pod nazwą oficjalną FIBA Basketball World Cup, a nie FIBA World Championship, jak było wcześniej[1]. Mistrzostwa odbyły się po raz drugi w Hiszpanii. Po raz pierwszy odbyły się w tym kraju w 1986 roku. Mistrzem Świata została reprezentacja Stanów Zjednoczonych, pokonując w finale Serbię 129–92[2]. W meczu o trzecie miejsce Francja pokonała Litwę 95–93[3]. MVP turnieju został Amerykanin Kyrie Irving[4].

Wybór gospodarza[edytuj | edytuj kod]

FIBA otworzyła proces składania kandydatur na gospodarza turnieju 10 stycznia 2008 i wszystkie listy intencyjne zostały złożone do 30 kwietnia 2008[5]. Dziewięć państw wyraziło chęć goszczenia tego wydarzenia. Były to Hiszpania[6], Francja[7], Dania[8], Rosja[9], Arabia Saudyjska[10], Katar[11], Włochy[12], Grecja[13] i Chiny[14].

Z tych dziewięciu kandydatur do dalszego etapu wyselekcjonowano trzy. Były to Chiny, Hiszpania i Włochy. Chiny gościły Mistrzostwa Azji mężczyzn w 2009 roku, Hiszpania Mistrzostwa Europy mężczyzn w 2007 roku, natomiast Włochy ME 2007 kobiet.

23 maja 2009 roku w Chicago po głosowaniu centralnego zarządu FIBA, w którym chińscy i hiszpańscy reprezentanci wstrzymali się od głosu, Chiny zostały wyeliminowane w pierwszej rundzie głosowania. W finalnym etapie głosowania Hiszpania pokonała Włochy stosunkiem głosów 11-8[15].

Areny mistrzostw[edytuj | edytuj kod]

Główna areną mistrzostw, gdzie zostanie rozegrane najwięcej meczów i finał będzie Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid w Madrycie.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Miasto Nazwa Pojemność
Madryt Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid 15 500
Barcelona Palau Sant Jordi 16 500
Barakaldo Bizkaia Arena 15 414
Granada Palacio Municipal de Deportes de Granada 7500
Gran Canaria Palacio Multiusos de Gran Canaria 11 500
Sewilla Palacio Municipal de Deportes San Pablo 10 200

Zakwalifikowane drużyny[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata w koszykówce odbywają się przez mistrzostwa kontynentalne, wyjątkiem od tej reguły jest zwycięzca IO 2012. Dodatkowo FIBA przyznaje 4 dzikie karty.

Turniej kwalifikacyjny Data Lokalizacja Liczba miejsc Zakwalifikowani
Gospodarz 23 maja 2009 Stany Zjednoczone Chicago 1  Hiszpania
Igrzyska Olimpijskie 2012 29 lipca–12 sierpnia 2012 Wielka Brytania Londyn 1  Stany Zjednoczone
Mistrzostwa Afryki w Koszykówce Mężczyzn 2013 20–31 sierpnia 2013 Wybrzeże Kości Słoniowej Wybrzeże Kości Słoniowej 3  Angola
 Egipt
 Senegal
Mistrzostwa Ameryki w Koszykówce Mężczyzn 2013 30 sierpnia–11 września 2013 Wenezuela Wenezuela 4  Meksyk
 Portoryko
 Argentyna
 Dominikana
Mistrzostwa Azji w Koszykówce Mężczyzn 2013 1–11 sierpnia 2013 Filipiny Filipiny 3  Iran
 Filipiny
 Korea Południowa
Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn 2013 4–22 września 2013 Słowenia Słowenia 6  Francja
 Litwa
 Chorwacja
 Słowenia
 Ukraina
 Serbia
Mistrzostwa Oceanii w Koszykówce Mężczyzn 2013 14–18 sierpnia 2013 Nowa Zelandia Nowa Zelandia
Australia Australia
2  Australia
 Nowa Zelandia
Dzikie karty 2014 Hiszpania Hiszpania 4  Brazylia
 Finlandia
 Grecja
 Turcja
RAZEM 24

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Sposób awansu Ilość występów
do tej pory
Najlepszy wynik Ostatni występ
 Hiszpania Gospodarz 10 Gold medal icon.svg (2006) 2010
 Stany Zjednoczone Mistrz olimpijski 16 Gold medal icon.svg (1954, 1986, 1994, 2010) 2010
 Angola Mistrz Afryki 6 10. miejsce (2006) 2010
 Egipt 2. miejsce w Mistrzostwach Afryki 2013 5 5. miejsce (1950) 1994
 Senegal 3. miejsce w Mistrzostwach Afryki 2013 3 14. miejsce (1978) 2006
 Meksyk Mistrz Ameryki 4 8. miejsce (1967) 1974
 Portoryko 2. miejsce w Mistrzostwach Ameryki 2013 12 4. miejsce (1990) 2010
 Argentyna 3. miejsce w Mistrzostwach Ameryki 2013 12 Gold medal icon.svg (1950) 2010
 Dominikana 4. miejsce w Mistrzostwach Ameryki 2013 1 12. miejsce (1978) 1978
 Iran Mistrz Azji 1 19. miejsce (2010) 2010
 Filipiny 2. miejsce w Mistrzostwach Azji 2013 4 Bronze medal icon.svg (1954) 1978
 Korea Południowa 3. miejsce w Mistrzostwach Azji 2013 6 11. miejsce (1970) 1998
 Francja Mistrz Europy 6 4. miejsce (1954) 2010
 Litwa 2. miejsce w Mistrzostwach Europy 2013 3 Bronze medal icon.svg (2010) 2010
 Chorwacja 4. miejsce w Mistrzostwach Europy 2013 2 Bronze medal icon.svg (1994) 2010
 Słowenia 5. miejsce w Mistrzostwach Europy 2013 2 8. miejsce (2010) 2010
 Ukraina 6. miejsce w Mistrzostwach Europy 2013 debiutant
 Serbia 7. miejsce w Mistrzostwach Europy 2013 4 Gold medal icon.svg (1998, 2002) 2010
 Australia Mistrz Oceanii 10 5. miejsce (1982, 1994) 2010
 Nowa Zelandia 2. miejsce w Mistrzostwach Oceanii 2013 4 4. miejsce (2002) 2010
 Brazylia Dzika karta 16 Gold medal icon.svg (1959, 1963) 2010
 Finlandia Dzika karta debiutant
 Grecja Dzika karta 6 Silver medal icon.svg (2006) 2010
 Turcja Dzika karta 3 Silver medal icon.svg (2010) 2010

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

awans

Grupa A (Granada)[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Poz. Reprezentacja Pkt Mecze Punkty
M Z P zdob. str. bilans
1  Hiszpania 10 5 5 0 440 314 126
2  Brazylia 9 5 4 1 416 333 83
3  Francja 8 5 3 2 376 257 19
4  Serbia 7 5 2 3 387 378 9
5  Iran 6 5 1 4 344 406 -62
6  Egipt 5 5 0 5 311 486 -175
Brazylia BRA Egipt EGY Francja FRA Hiszpania ESP Iran IRN Serbia SRB
Brazylia BRA X 128:65 65:63 63:82 79:50 81:73
Egipt EGY 65:128 X 55:94 54:91 73:88 64:85
Francja FRA 63:65 94:55 X 64:88 81:76 74:73
Hiszpania ESP 82:63 91:54 88:64 X 90:60 89:73
Iran IRN 50:79 88:73 76:81 60:90 X 70:83
Serbia SRB 73:81 85:64 73:74 73:89 83:70 X


Grupa B (Sewilla)[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Poz. Reprezentacja Pkt Mecze Punkty
M Z P zdob. str. bilans
1  Grecja 10 5 5 0 414 349 65
2  Chorwacja 8 5 3 2 414 398 16
3  Argentyna 8 5 3 2 420 371 49
4  Senegal 7 5 2 3 348 399 -51
5  Portoryko 6 5 1 4 388 446 -58
6  Filipiny 6 5 1 4 383 404 -21
Argentyna ARG Chorwacja HRV Grecja GRC Filipiny PHL Portoryko PRI Senegal SEN
Argentyna ARG X 85:90 71:79 85:81 98:75 81:46
Chorwacja HRV 90:85 X 65:76 81:78 103:82 75:77
Grecja GRC 79:71 76:65 X 82:70 90:79 87:64
Filipiny PHL 81:85 78:81 70:82 X 73:77 81:79
Portoryko PRI 75:98 82:103 79:90 77:73 X 82:75
Senegal SEN 46:81 77:75 64:87 79:81 75:82 X


Grupa C (Bilbao)[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Poz. Reprezentacja Pkt Mecze Punkty
M Z P zdob. str. bilans
1  Stany Zjednoczone 10 5 5 0 511 345 166
2  Turcja 8 5 3 2 365 372 -7
3  Dominikana 7 5 2 3 347 386 -39
4  Nowa Zelandia 7 5 2 3 347 376 -29
5  Ukraina 7 5 2 3 344 369 -25
6  Finlandia 6 5 1 4 342 408 -66
Dominikana DOM Finlandia FIN Nowa Zelandia NZL Stany Zjednoczone USA Turcja TUR Ukraina UKR
Dominikana DOM X 74:68 76:63 71:106 64:77 62:72
Finlandia FIN 68:74 X 65:67 55:114 73:77 81:76
Nowa Zelandia NZL 63:76 67:65 X 71:98 73:76 73:61
Stany Zjednoczone USA 106:71 114:55 98:71 X 98:77 95:71
Turcja TUR 77:64 77:73 76:73 77:98 X 58:64
Ukraina UKR 72:62 76:81 61:73 71:95 64:58 X


Grupa D (Gran Canaria)[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Poz. Reprezentacja Pkt Mecze Punkty
M Z P zdob. str. bilans
1  Litwa 9 5 4 1 383 331 52
2  Słowenia 9 5 4 1 425 374 51
3  Australia 8 5 3 2 404 373 31
4  Meksyk 7 5 2 3 370 372 -2
5  Angola 7 5 2 3 375 399 -24
6  Korea Południowa 5 5 0 5 316 424 -108
Angola ANG Australia AUS Korea Południowa KOR Litwa LTU Meksyk MEX Słowenia SVN
Angola ANG X 91:83 80:69 62:75 55:79 87:93
Australia AUS 83:91 X 89:55 82:75 70:62 80:90
Korea Południowa KOR 69:80 55:89 X 49:79 71:87 72:89
Litwa LTU 75:62 75:82 79:49 X 87:74 67:64
Meksyk MEX 79:55 62:70 87:71 74:87 X 68:89
Słowenia SVN 93:87 90:80 89:72 64:67 89:68 X


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Druga runda Ćwierćfinał Półfinał Finał
                           
           
  Dominikana  61
  Słowenia  71  
  Słowenia  76
    Stany Zjednoczone  119  
  Stany Zjednoczone  86
  Meksyk  63  
  Stany Zjednoczone  96
    Litwa  68  
  Nowa Zelandia  71
  Litwa  76  
  Litwa  73
    Turcja  61  
  Turcja  65
  Australia  64  
  Stany Zjednoczone  129
    Serbia  92
  Francja  69
  Chorwacja  64  
  Francja  65
    Hiszpania  52  
  Hiszpania  89
  Senegal  56  
  Francja  85
    Serbia  90   Mecz o 3 miejsce
  Serbia  90
  Grecja  72  
  Serbia  84   Litwa  93
    Brazylia  56     Francja  95
  Brazylia  85
  Argentyna  65  

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]