Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 1978

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
piłka siatkowa Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 1978
Gtk-go-back-ltr.svg MŚ 1974 MŚ 1982 Gtk-go-forward-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator FIVB
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Włochy
Otwarcie 20 września, Rzym
Zamknięcie (finał) 1 października, Rzym
Liczba drużyn 24 (z 110 konfederacji)
Liczba stadionów 1 (w 1 mieście)
I miejsce  ZSRR
II miejsce  Włochy
III miejsce  Kuba

IX Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 1978 odbyły się w Rzymie. Trwały od 20 września do 1 października 1978 roku.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa E Grupa F
 Włochy
 Chiny
 Belgia
 Egipt
 Meksyk
 Polska
 Wenezuela
 Finlandia
 ZSRR
 Brazylia
 Francja
 Tunezja
 Japonia
 Kuba
 Węgry
 Argentyna
 Bułgaria
 NRD
 Holandia
 Kanada
 Korea Południowa
 Czechosłowacja
 Rumunia
 Stany Zjednoczone

Pierwsza faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Włochy Rzym

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
20.09 Włochy  3:0  Belgia 15:6, 15:5, 15:11
Chiny  3:0  Egipt 15:13, 15:6, 15:6
21.09 Chiny  3:1  Belgia 15:10, 15:6, 11:15, 15:9
Włochy  3:0  Egipt 15:5, 15:4, 15:9
22.09 Belgia  3:2  Egipt 17:15, 15:1, 10:15, 12:15, 15:9
Włochy  3:1  Chiny 15:8, 16:15, 15:11, 15:10

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Włochy 6 3 3 0 9 1 8
2  Chiny 5 3 2 1 7 4 3
3  Belgia 4 3 1 2 4 8 −4
4  Egipt 3 3 0 3 2 9 −7

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Włochy Bergamo

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
20.09 Meksyk  3:1  Wenezuela 15:13, 15:6, 13:15, 15:3
Polska  3:1  Finlandia 15:8, 15:6, 13:15, 15:9
21.09 Polska  3:0  Wenezuela 15:4, 15:7, 15:12
Meksyk  3:2  Finlandia 9:15, 15:13, 15:9, 19:15, 15:10
22.09 Wenezuela  3:2  Finlandia 15:11, 17:15, 17:15, 15:13, 15:9
Polska  3:0  Meksyk 15:3, 15:7, 15:4

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Polska 6 3 3 0 9 1 8
2  Meksyk 5 3 2 1 6 6 0
3  Wenezuela 4 3 1 2 4 8 −4
4  Finlandia 3 3 0 3 5 9 −4

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Włochy Udinese

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
20.09 Brazylia  3:0  Tunezja 15:10, 15:2, 15:8
ZSRR  3:0  Francja 15:6, 15:6, 15:2
21.09 Francja  3:0  Tunezja 15:7, 15:4, 15:6
ZSRR  3:1  Brazylia 11:15, 17:15, 15:8, 15:9
22.09 ZSRR  3:0  Tunezja 15:1, 15:2, 15:7
Brazylia  3:1  Francja 15:11, 15:13, 14:16, 15:7

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  ZSRR 6 3 3 0 9 1 8
2  Brazylia 5 3 2 1 7 4 3
3  Francja 4 3 1 2 4 6 −2
4  Tunezja 3 3 0 3 0 9 −9

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Włochy Wenecja

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
20.09 Kuba  3:0  Argentyna 15:1, 15:10, 15:8
Japonia  3:1  Węgry 15:6, 15:9, 12:15, 15:6
21.09 Kuba  3:1  Japonia 11:15, 16:14, 15:7, 15:12
Węgry  3:0  Argentyna 15:6, 15:6, 15:10
22.09 Japonia  3:0  Argentyna 15:3, 15:3, 15:11
Kuba  3:0  Węgry 15:1, 15:9, 15:6

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Kuba 6 3 3 0 9 1 8
2  Japonia 5 3 2 1 7 4 3
3  Węgry 4 3 1 2 4 6 −2
4  Argentyna 3 3 0 3 0 9 −9

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Włochy Parma

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
20.09 Bułgaria  3:1  Kanada 11:15, 15:10, 15:5, 15:10
NRD  3:0  Holandia 15:11, 15:6, 15:7
21.09 NRD  3:0  Kanada 15:4, 15:11, 15:9
Bułgaria  3:0  Holandia 15:5, 15:7, 15:8
22.09 Holandia  3:2  Kanada 9:15, 13:15, 15:13, 15:4, 15:8
Bułgaria  3:0  NRD 15:8, 15:4, 15:6

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Bułgaria 6 3 3 0 9 1 8
2  NRD 5 3 2 1 6 3 3
3  Holandia 4 3 1 2 3 8 −5
4  Kanada 3 3 0 3 3 9 −6

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Włochy Ankona

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
20.09 Rumunia  3:0  Stany Zjednoczone 17:15, 15:8, 118:16
Korea Południowa  3:2  Czechosłowacja 15:7, 18:15, 15:12, 12:15, 15:5
21.09 Czechosłowacja  3:0  Stany Zjednoczone 15:5, 15:10, 15:12
Korea Południowa  3:1  Rumunia 14:16, 16:14, 15:3, 15:12
22.09 Korea Południowa  3:0  Stany Zjednoczone 15:8, 15:11, 15:8
Czechosłowacja  3:2  Rumunia 15:11, 15:12, 14:16, 18:15, 15:3

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Korea Południowa 6 3 3 0 9 3 6
2  Czechosłowacja 5 3 2 1 8 5 3
3  Rumunia 4 3 1 2 6 6 0
4  Stany Zjednoczone 3 3 0 3 0 9 −9

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Mecze o miejsca 1-12.[edytuj | edytuj kod]

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Włochy Rzym

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.09 Bułgaria  3:2  Chiny 8:15, 15:10, 15:8, 14:16, 15:10
ZSRR  3:0  NRD 15:3, 15:7, 15:11
Włochy  3:2  Brazylia 14:16, 15:12, 10:15, 15:10, 17:15
25.09 ZSRR  3:1  Bułgaria 15:7, 15:6, 17:15, 15:8
Chiny  3:1  Brazylia 15:10, 15:13, 15:17, 15:13
Włochy  3:1  NRD 15:8, 15:7, 15:17, 15:5
26.09 ZSRR  3:1  Chiny 15:8, 15:7, 19:15, 15:6
Brazylia  3:2  NRD 11:15, 15:10, 15:11
Włochy  3:0  Bułgaria 15:9, 15:6, 17:15
27.09 Chiny  3:0  NRD 15:5, 15:3, 15:11
Brazylia  3:0  Bułgaria 15:3, 15:7, 15:7
ZSRR  3:0  Włochy 15:11, 15:6, 15:3

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  ZSRR 10 5 5 0 15 3 12
2  Włochy 9 5 4 1 12 7 5
3  Chiny 7 5 2 3 10 10 0
4  Brazylia 7 5 2 3 10 11 −1
5  Bułgaria 7 5 2 3 7 11 −4
6  NRD 5 5 0 5 3 15 −12

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

     awans do grupy finałowej

Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Włochy Rzym

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.09 Korea Południowa  3:0  Meksyk 15:8, 15:7, 15:7
Kuba  3:2  Czechosłowacja 15:8, 17:15, 15:3, 13:15, 15:10
Polska  3:2  Japonia 13:15, 15:12
25.09 Polska  3:1  Czechosłowacja 15:9, 13:15, 15:10, 15:10
Japonia  3:0  Meksyk 15:6, 15:3, 15:12
Kuba  3:2  Korea Południowa 17:15, 12:15, 15:13, 12:15, 15:7
26.09 Czechosłowacja  3:0  Japonia 15:9, 15:6, 17:15
Kuba  3:0  Meksyk 15:9, 15:2, 15:11
Korea Południowa  3:1  Polska 15:7, 11:15, 16:14, 15:10
27.09 Czechosłowacja  3:0  Meksyk 15:4, 15:13, 15:2
Kuba  3:0  Polska 15:8, 15:10, 15:9
Japonia  3:1  Korea Południowa 15:4, 15:9, 11:15, 15:6

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Kuba 10 5 5 0 15 5 10
2  Korea Południowa 8 5 3 2 12 9 3
3  Polska 8 5 3 2 10 9 1
4  Czechosłowacja 7 5 2 3 11 9 2
5  Japonia 7 5 2 3 9 10 −1
6  Meksyk 5 5 0 5 0 15 −15

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

     awans do grupy finałowej

Mecze o miejsca 13-24.[edytuj | edytuj kod]

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Włochy Wenecja

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.09 Belgia  3:0  Tunezja 16:14, 15:3, 15:10
Holandia  3:0  Egipt 15:11, 17:15, 16:14
Francja  3:0  Kanada  
25.09 Holandia  3:0  Tunezja 15:2, 15:10, 15:12
Kanada  3:2  Egipt 12:15, 15:11, 15:11, 12:15, 15:13
Francja  3:0  Belgia 15:5, 15:8, 15:2
26.09 Francja  3:0  Egipt 15:5, 15:5, 15:4
Kanada  3:0  Tunezja 16:14, 15:4, 15:8
Holandia  3:0  Belgia 15:2, 15:4, 15:8
27.09 Egipt  3:0  Tunezja 15:13, 15:12, 15:10
Francja  3:2  Holandia 15:9, 13:15, 10:15, 15:11, 15:11
Kanada  3:0  Belgia 15:6, 15:10, 15:13

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Francja 10 5 5 0 15 2 13
2  Holandia 9 5 4 1 14 5 9
3  Kanada 8 5 3 2 11 8 3
4  Belgia 7 5 2 3 6 11 −5
5  Egipt 6 5 1 4 7 12 −5
6  Tunezja 5 5 0 5 0 15 −15

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa J[edytuj | edytuj kod]

Włochy Wenecja

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.09 Węgry  3:0  Wenezuela 15:10, 15:6, 15:2
Finlandia  3:2  Stany Zjednoczone 13:15, 19:15, 118:16, 15:12, 15:7
Rumunia  3:2  Argentyna 15:7, 11:15, 15:8, 11:15, 15:8
25.09 Węgry  3:1  Finlandia 12:15, 15:10, 15:10, 15:6
Stany Zjednoczone  3:0  Argentyna 15:8, 15:3, 15:6
Rumunia  3:2  Wenezuela  
26.09 Stany Zjednoczone  3:1  Węgry 15:9, 16:14, 11:15, 15:6
Rumunia  3:0  Finlandia 15:10, 15:7, 15:3
Wenezuela  3:1  Argentyna  
27.09 Stany Zjednoczone  3:0  Wenezuela 15:11, 15:1, 15:12
Węgry  3:1  Rumunia 15:8, 17:15, 15:10, 15:12
Finlandia  3:1  Argentyna 2:15, 15:8, 15:13, 15:2

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Węgry 9 5 4 1 13 5 8
2  Rumunia 9 5 4 1 13 7 6
3  Stany Zjednoczone 8 5 3 2 11 7 4
4  Finlandia 7 5 2 3 9 12 −3
5  Wenezuela 7 5 2 3 8 12 −4
6  Argentyna 5 5 0 5 4 15 −11

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Faza finałowa[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 21-24.[edytuj | edytuj kod]

Włochy Wenecja

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
30.09 Wenezuela  3:0  Tunezja 15:12 15:8 15:8
Argentyna  3:1  Egipt 15:8 10:15 15:8 15:10

Mecz o 21. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Wenezuela  3:0  Argentyna 15:7 15:10 15:7

Mecz o 23. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Egipt  3:0  Tunezja 15:4 15:5 15:10

Mecze o miejsca 17-20.[edytuj | edytuj kod]

Włochy Wenecja

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
30.09 Belgia  3:  Stany Zjednoczone 15:12 15:10 12:15 15:10
Finlandia  3:  Kanada 15:10 15:4 15:10

Mecz o 17. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Belgia  0:  Finlandia 13:15 8:15 13:15

Mecz o 19. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Stany Zjednoczone  3:  Kanada 15:4 15:9 15:8

Mecze o miejsca 13-16.[edytuj | edytuj kod]

Włochy Wenecja

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
30.09 Francja  1:3  Rumunia 15:11 12:15 2:15 5:15
Węgry  3:1  Holandia 15:9 13:15 15:7 15:5

Mecz o 13. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Rumunia  3:1  Węgry 10:15 15:12 15:4 15:7

Mecz o 15. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Francja  3:1  Holandia 15:4 15:7 11:15 15:7

Mecze o miejsca 9-12.[edytuj | edytuj kod]

Włochy Rzym

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
30.09 Bułgaria  3:2  Meksyk 12:15 15:8 13:15 15:12 15:12
NRD  3:1  Japonia 15:8 7:15 15:11 15:7

Mecz o 9. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Bułgaria  1:3  NRD 15:6 9:15 10:15 10:15

Mecz o 11. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Japonia  3:1  Meksyk 12:15 15:7 15:3 15:5

Mecze o miejsca 5-8.[edytuj | edytuj kod]

Włochy Rzym

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
30.09 Czechosłowacja  3:0  Chiny 14:16 15:7 15:5 15:12
Brazylia  3:0  Polska 15:11 15:12 15:7

Mecz o 5. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Czechosłowacja  3:2  Brazylia 5:15 16:14 4:15 15:11 15:6

Mecz o 7. miejsce

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Chiny  3:2  Polska 12:15 15:13 11:15 15:13 15:13

Mecze o miejsca 1-4.[edytuj | edytuj kod]

Włochy Rzym

Półfinał[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
30.09 ZSRR  3:0  Korea Południowa 15:3 15:3 15:9
Kuba  1:3  Włochy 17:15 11:15 14:16 12:15

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 Kuba  3:1  Korea Południowa 17:15 15:9 13:15 15:5

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.10 ZSRR  3:0  Włochy 15:10 15:13 15:1

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal world centered-2.svg  ZSRR
Silver medal world centered-2.svg  Włochy
Bronze medal world centered-2.svg  Kuba
4.  Korea Południowa
5.  Czechosłowacja
6.  Brazylia
7.  Chiny
8.  Polska
9.  NRD
10.  Bułgaria
11.  Japonia
12.  Meksyk
13.  Rumunia
14.  Węgry
15.  Francja
16.  Holandia
17.  Finlandia
18.  Belgia
19.  Stany Zjednoczone
20.  Kanada
21.  Wenezuela
22.  Argentyna
23.  Egipt
24.  Tunezja

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]