Mistrzostwa świata w biathlonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).

Podobnie działo się w biathlonie kobiecym. Zawodniczki nie startowały na igrzyskach olimpijskich do 1992 roku i miały własne mistrzostwa do 1988 roku. Wtedy to kobiety i mężczyźni uczestniczyli w jednej imprezie w jednym mieście.

W 2005 i 2006 roku rozgrywane były też oddzielne konkursy w sztafecie mieszanej. W tej konkurencji startują dwie zawodniczki i dwóch zawodników. Pierwszy raz rozgrywano w rosyjskim Chanty-Mansyjsku, a drugi w słoweńskiej Pokljuce. Od 2007 roku w programie wspólnych mistrzostw. W 2010 z racji braku sztafet mieszanych w programie Igrzysk Olimpijskich podczas zawodów kończących Puchar Świata w biathlonie 2009/2010 w rosyjskim Chanty-Mansyjsku odbędą się Mistrzostwa Świata Sztafet Mieszanych.

Mistrzostwa świata w biathlonie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy