Mistrzostwa Azji w Lekkoatletyce 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

19. Mistrzostwa Azji w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne zorganizowane przez Asian Athletics Association między 7 i 10 lipca 2011 w japońskim mieście Kobe. Czwarty raz w historii mistrzostwa Azji odbyły się w Japonii – poprzednio gospodarzami były: Tokio (dwukrotnie) oraz Fukuoka[1].

Rywalizacja w dziesięcioboju mężczyzn oraz siedmioboju kobiet zaliczana była do cyklu IAAF Combined Events Challenge[2]. Złoci medaliści mistrzostw, za zgodą swoich narodowych federacji, byli zwolnieni z konieczności uzyskania minimum kwalifikacyjnego na mistrzostwa świata (przełom sierpnia i września 2011) i mogli wystąpić na tej imprezie z dzikimi kartami[3].

Zwyciężczyni biegu na 400 metrówOlga Tereshkova z Kazachstanu została zdyskwalifikowana za doping, odebrano jej złoty medal, a także anulowano rezultat (52,37). Srebrne medale straciła z tego powodu także kazachska sztafeta 4 x 400 metrów, która w składzie: Tatyana Khadjimuratova, Margarita Matsko, Aleksandra Kuzina oraz Tereshova uzyskała (anulowany) czas 3:36,61. Za doping odebrano także medale Irakijce Kolestan Mahmoud, która po dyskwalifikacji Tereshkovej została mistrzynią Azji w biegu na 400 metrów. W związku z tym Irak stracił także srebrny medal z biegu rozstawnego 4 x 400 metrów[4] (w składzie były Hikmat Alaa Jassem, Inam Khazal Al-Sudani, Kolestan Mahmoud oraz Dana Abdulrazak).

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal asia.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal asia.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal asia.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Chińska Republika Ludowa Su Bingtian 10,21 Japonia Masashi Eriguchi 10,28 Japonia Sota Kawatsura 10,30
Bieg na 200 m Katar Femi Ogunode 20,41 Japonia Hitoshi Saitō 20,75 Zjednoczone Emiraty Arabskie Omar Juma Al-Salfa 20,97
Bieg na 400 m Arabia Saudyjska Youssef Al-Masrahi 45,79 Japonia Hideyuki Hirose 46,03 Japonia Yūzō Kanemaru 46,38
Bieg na 800 m Kuwejt Mohamed Mutlak Al-Azimi 1:46,14 Iran Sadjad Moradi 1:46,35 Indie Ghamanda Ram 1:46,46
Bieg na 1500 m Kuwejt Mohamed Mutlak Al-Azimi 3:42,49 Iran Sadjad Moradi 3:43,30 Sri Lanka Chaminda Indika Wijekoon 3:44,01
Bieg na 5000 m Bahrajn Dejene Regassa 13:39,71 Japonia Yuki Sato 13:40,78 Bahrajn Alemu Bekele 13:41,93
Bieg na 10 000 m Bahrajn Hasan Mahboob Ali 28:35,49 Bahrajn Bilisuma Shume 28:36,30 Japonia Akinobu Murasawa 28:40,63
Bieg na 3000 m z przeszkodami Katar Ali Abubaker Kamal 8:30,23 Kazachstan Artyom Kosinov 8:35,11 Bahrajn Tareq Mubarak Taher 8:45,47
Bieg na 110 m przez płotki Chińska Republika Ludowa Liu Xiang 13,22 Chińska Republika Ludowa Shi Dongpeng 13,56 Korea Południowa Park Tae-kyong 13,66
Bieg na 400 m przez płotki Japonia Takatoshi Abe 49,64 Japonia Yuta Imazeki 50,22 Chińskie Tajpej Chen Chieh 50,39
Sztafeta 4 x 100 m  Japonia
Sota Kawatsura
Masashi Eriguchi
Shinji Takahira
Hitoshi Saitō
39,18  Hongkong
Tang Yik Chun
Lai Chun Ho
Ng Ka Fung
Tsui Chi Ho
39,26  Chińskie Tajpej
Wang Wen-Tang
Liu Yuan-Kai
Tsai Meng-Lin
Yi Wei-Chen
39,30
Sztafeta 4 x 400 m  Japonia
Yusuke Ishizuka
Kei Takase
Hideyuki Hirose
Yūzō Kanemaru
3:04,72  Arabia Saudyjska
Mohamed Ali Al-Bishi
Hamed Hamadan Al-Bishi
Younes Ibrahim Al-Housaoui
Youssef Al-Masrahi
3:08,03  Iran
Payman Rajabi
Amin Ghelichi
Ehsan Mohajer Shojaei
Sajjad Hashemi
3:08,58
Skok wzwyż Katar Mutaz Essa Barshim 2,35 Syria Majed El Dein Ghazal 2,28 Chińska Republika Ludowa Wang Chen 2,26
Skok o tyczce Japonia Daichi Sawano 5,50 Japonia Hiroki Ogita 5,40 Chińska Republika Ludowa Yang Yansheng 5,40
Skok w dal Chińska Republika Ludowa Su Xiongfeng 8,19 Tajlandia Suphanara Suksawat 8,05 Japonia Rikiya Saruyama 8,05
Trójskok Kazachstan Jewgienij Ektow 16,91 Chińska Republika Ludowa Li Yanxi 16,70w Kazachstan Roman Valiyev 16,62
Pchnięcie kulą Chińskie Tajpej Chang Ming-Huang 20,14 Chińska Republika Ludowa Zhang Jun 19,77 Indie Om Prakash Singh 19,47
Rzut dyskiem Iran Ehsan Hadadi 62,27 Indie Vikas Gowda 61,58 Chińska Republika Ludowa Wu Jian 56,61
Rzut młotem Kuwejt Ali Mohamed Al-Zinkawi 73,73 Japonia Hiroshi Noguchi 70,89 Japonia Hiroaki Doi 70,69
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Japonia Yukifumi Murakami 83,27 Korea Południowa Park Jae-Myong 80,19 Uzbekistan Ivan Zaytsev 79,22
Dziesięciobój Iran Hadi Sepehrzad 7506 pkt. Japonia Akihiko Nakamura 7478 pkt. Indie Bhartender Singh 7358 pkt.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal asia.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal asia.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal asia.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Uzbekistan Guzel Khubbieva 11,39 Chińska Republika Ludowa Wei Yongli 11,70 Chińska Republika Ludowa Tao Yujia 11,74
Bieg na 200 m Japonia Chisato Fukushima 23,49 Liban Greta Taslakian 24,01 Japonia Saori Imai 24,06
Bieg na 400 m Chińska Republika Ludowa Chen Jingwen 52,89 Sri Lanka Chandrika Subashini 53,35 Japonia Chisato Tanaka 54,08
Bieg na 800 m Wietnam Trương Thanh Hằng 2:01,41 Kazachstan Margarita Matsko 2:02,46 Indie Tintu Luka 2:02,55
Bieg na 1500 m Bahrajn Genzebe Shami 4:15,91 Wietnam Trương Thanh Hằng 4:18,40 Indie Orchatteri P. Jaisha 4:21,41
Bieg na 5000 m Bahrajn Tejitu Daba 15:22,48 Japonia Hitomi Niiya 15:34,19 Japonia Yuriko Kobayashi 15:42,59
Bieg na 10 000 m Bahrajn Shitaye Eshete 32:47,80 Bahrajn Karima Saleh Jassem 32:50,70 Indie Preeja Sreedharan 33:15,55
Bieg na 3000 m z przeszkodami Japonia Minori Hayakari 9:52,42 Indie Sudha Singh 10:08,52 Wietnam Nguyễn Thị Phương 10:14,94
Bieg na 100 m przez płotki Chińska Republika Ludowa Sun Yawei 13,04 Korea Południowa Jung Hye-Lim 13,11 Kazachstan Natalya Ivoninskaya 13,15
Bieg na 400 m przez płotki Japonia Satomi Kubokura 56,52 Chińska Republika Ludowa Yang Qi 56,69 Sri Lanka Christine Merrill 57,30
Sztafeta 4 x 100 m  Japonia
Nao Okabe
Momoko Takahashi
Chisato Fukushima
Saori Imai
44,05  Chiny
Tao Yujia
Liang Qiuping
Jiang Lan
Wei Yongli
44,23  Tajlandia
Sangwan Jaksunin
Oranut Klomdee
Juthamas Thavoncharoen
Nongnuch Saenrat
44,62
Sztafeta 4 x 400 m  Japonia
Sayaka Aoki
Chisato Tanaka
Satomi Kubokura
Miho Shingu
3:35,00  Indie
Mrudula Korada
Jhuma Khatun
Orchatteri P. Jaisha
Tintu Luka
3:44,17
Skok wzwyż Chińska Republika Ludowa Zheng Xingjuan 1,92 Uzbekistan Svetlana Radzivil 1,92 Kazachstan Marina Aitowa 1,89
Skok o tyczce
(szczegóły)
Chińska Republika Ludowa Wu Sha 4,35 Chińska Republika Ludowa Li Ling 4,30 Korea Południowa Choi Yun-hee 4,00
Skok w dal Indie Mayookha Johny 6,56 Chińska Republika Ludowa Lu Minjia 6,52 Japonia Saeko Okayama 6,51
Trójskok Chińska Republika Ludowa Xie Limei 14,54 Uzbekistan Valeriya Kanatova 14,14 Indie Mayookha Johny 14,11
Pchnięcie kulą Chińska Republika Ludowa Meng Qianqian 18,31 Chińska Republika Ludowa Liu Xiangrong 18,30 Iran Leila Rajabi 16,60
Rzut dyskiem Chińska Republika Ludowa Sun Taifeng 60,89 Chińska Republika Ludowa Ma Xuejun 59,67 Indie Harwant Kaur 57,99
Rzut młotem Japonia Masumi Aya 67,19 Chińska Republika Ludowa Liu Tingting 65,42 Japonia Yuka Murofushi 62,50
Rzut oszczepem Chińska Republika Ludowa Liu Chunhua 58,05 Chińska Republika Ludowa Wang Ping 55,80 Japonia Yuka Sato 54,16
Siedmiobój Tajlandia Wassanee Winatho 5710 pkt. Japonia Fumie Takehara 5491 pkt. Chińska Republika Ludowa Chie Kiriyama 5442 pkt.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Podczas zawodów ustanowiono 12 krajowych rekordów w kategorii seniorów:

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Ser-Od Bat-Ochir Male.png  Mongolia bieg na 5000 m 14:18,53
Ahmad Hazer Male.png  Liban bieg na 110 m przez płotki 14,25
Mutaz Essa Barshim Male.png  Katar skok wzwyż 2,35
Majed El Dein Ghazal Male.png  Syria skok wzwyż 2,28
Suphanara Suksawat Male.png  Tajlandia skok w dal 8,05
Maryam Toosi Female.png  Iran bieg na 100 m 11,83
Maryam Toosi Female.png  Iran bieg na 100 m 11,81[5]
Maryam Toosi Female.png  Iran bieg na 200 m 23,64
Leila Ebrahimi Female.png  Iran bieg na 5000 m 17:40,01
Christine Merrill Female.png  Sri Lanka bieg na 400 m przez płotki 56,83
Mayookha Johny Female.png  Indie trójskok 14,11
Hikmat Alaa Jassem
Inam Khazal Al-Sudani
Kolestan Mahmoud
Dana Abdulrazak Female.png
 Irak sztafeta 4 x 400 m 3:41,91

A także 7 rekordów mistrzostw Azji:

Zawodnik Reprezentacja Konkurencja Rezultat
Femi Ogunode Male.png  Katar bieg na 200 m 20,41[6]
Dejene Regassa Male.png  Bahrajn bieg na 5000 m 13:39,71
Liu Xiang Male.png  Chiny bieg na 110 m przez płotki 13,22
Mutaz Essa Barshim Male.png  Katar skok wzwyż 2,35
Chang Ming-Huang Male.png  Chińskie Tajpej pchnięcie kulą 20,14
Yukifumi Murakami Male.png  Japonia rzut oszczepem 83,27
Minori Hayakari Female.png  Japonia bieg na 3000 m z przeszkodami 9:52,42

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Asian Championships (ang.). gbrathletics. [dostęp 12 lipca 2011].
  2. IAAF Combined Events Challenge (ang.). iaaf.org. [dostęp 11 lipca 2011].
  3. 13th IAAF World Championships in Athletics 27 August–4 September 2011 - Daegu, Korea / Entry Standards (ang.). iaaf.org. [dostęp 13 lipca 2011].
  4. Flash-News des Tages: Irakische Nachfolge-Siegerin positiv (niem.). leichtatletik.de. [dostęp 6 marca 2012].
  5. Poprawiony własny rekord kraju ustanowiony w eliminacjach.
  6. Wyrównany rekord Jang Jae-Keuna z 1985.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]