PGNiG Superliga Kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
PGNiG Superliga Kobiet
Ekstraklasa
Sports current event.svg 2011/12
Państwo Polska Polska
Dyscyplina piłka ręczna
Data założenia 1956
Poprzednia nazwa Ekstraklasa
Partner TV Polsat Sport
Sponsor tytularny Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
Rozgrywki
Liczba drużyn 12
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Cracovia
Obecny zwycięzca Vistal Łączpol Gdynia
Najwięcej zwycięstw 16 tytułów - Montex/SPR Lublin
Oficjalna strona internetowa

Ekstraklasa piłki ręcznej kobiet – najwyższa w hierarchii klasa żeńskich ligowych rozgrywek piłki ręcznej w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Jej triumfator zostaje Mistrzem Polski, zaś najsłabsza drużyna relegowana jest do I ligi polskiej. Utworzona w 1956, zaś jej pierwszą edycję przeprowadzono w sezonie 1956/1957. Od samego początku do dziś rywalizacja w jej ramach toczona jest w tzw. wersji duńskiej (czyli odmianie 7-osobowej) na obiektach zamkniętych (halach sportowych). Od premierowej edycji zarządzana przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. W sezonie 2007/2008 występuje w niej 12 drużyn.

Od sezonu 2010/11 sponsorem tytularnym Ekstraklasy zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, stąd nazwa rozgrywek została zmieniona na PGNiG Superliga Kobiet[1].

Triumfatorki[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
1957 Cracovia Stal Chorzów Sośnica Gliwice
1958 Cracovia Budowlani Gogolin Wybrzeże Gdańsk
1959 AZS Katowice Cracovia Włókniarz Łącznik
1960 Cracovia AKS Chorzów Ruch Chorzów
1961 Cracovia Ruch Chorzów AZS Katowice
1962 Ruch Chorzów Cracovia AZS Warszawa
1963 Ruch Chorzów Cracovia AZS Warszawa
1964 Ruch Chorzów Sośnica Gliwice Start Gdańsk
1965 Sośnica Gliwice Cracovia Ruch Chorzów
1966 Sośnica Gliwice Ruch Chorzów Cracovia
1967 Cracovia Sośnica Gliwice AZS Wrocław
1968 AZS Wrocław Cracovia Azoty Chorzów
1969 AZS Wrocław Cracovia Azoty Chorzów
1970 Otmęt Krapkowice Cracovia Sośnica Gliwice
1971 Otmęt Krapkowice Pogoń Szczecin Sośnica Gliwice
1972 Sośnica Gliwice Otmęt Krapkowice AZS Wrocław
1973 Ruch Chorzów AZS Wrocław Otmęt Krapkowice
1974 Ruch Chorzów AZS Wrocław Otmęt Krapkowice
1975 Ruch Chorzów AZS Wrocław Skra Warszawa
1976 AZS Wrocław Ruch Chorzów Skra Warszawa
1977 Ruch Chorzów Skra Warszawa AZS Wrocław
1978 Ruch Chorzów Skra Warszawa AZS Wrocław
1979 AZS Wrocław Ruch Chorzów Skra Warszawa
1980 Ruch Chorzów AZS Wrocław AKS Chorzów
1981 AKS Chorzów AZS Katowice AZS Wrocław
1982 AKS Chorzów AZS Wrocław Ruch Chorzów
1983 Pogoń Szczecin AZS Katowice AZS Wrocław
1984 AZS Wrocław Pogoń Szczecin Cracovia
1985 Cracovia Skra Warszawa Pogoń Szczecin
1986 Pogoń Szczecin Cracovia Ślęza Wrocław
1987 Cracovia AZS Wrocław Pogoń Szczecin
1988 AKS Chorzów Cracovia Start Gdańsk
1989 AZS Wrocław Pogoń Szczecin Cracovia
1990 AZS Wrocław Pogoń Szczecin Piotrcovia Piotrków Trybunalski
1991 Pogoń Szczecin Start Elbląg AKS Chorzów
1992 Start Elbląg AZS Wrocław Piotrcovia Piotrków Trybunalski
1993 Piotrcovia Piotrków Trybunalski AZS Wrocław Start Elbląg
1994 Start Elbląg Piotrcovia Piotrków Trybunalski Sośnica Gliwice
1995 Montex Lublin MKS Zagłębie Lubin Piotrcovia Piotrków Trybunalski
1996 Montex Lublin Sośnica Gliwice MKS Zagłębie Lubin
1997 Montex Lublin Start Elbląg JKS Jarosław
1998 Montex Lublin Piotrcovia Piotrków Trybunalski Start Elbląg
1999 Montex Lublin Sośnica Gliwice Start Elbląg
2000 Montex Lublin MKS Zagłębie Lubin Start Elbląg
2001 Montex Lublin Sośnica Gliwice MKS Zagłębie Lubin
2002 Lubella Montex Lublin MKS Zagłębie Lubin Nata AZS Gdańsk
2003 Pol-Skone Lublin Piotrcovia Piotrków Trybunalski Nata AZS Gdańsk
2004 Nata AZS AWFiS Gdańsk Bystrzyca Lublin MKS Vitaral Jelfa Jelenia Góra
2005 SPR Lublin Nata AZS AWFiS Gdańsk MKS Vitaral Jelfa Jelenia Góra
2006 SPR ICom Lublin MKS Zagłębie Lubin AZS AWFiS Gdańsk
2007 SPR Safo ICom Lublin Piotrcovia Piotrków Trybunalski MKS Zagłębie Lubin
2008 SPR Safo Lublin Dablex AZS AWFiS Gdańsk MKS Zagłębie Lubin
2009 SPR Asseco Lublin MKS Zagłębie Lubin Piotrcovia Piotrków Trybunalski
2010 SPR Lublin MKS Zagłębie Lubin Vistal Łączpol Gdynia
2011 MKS Zagłębie Lubin SPR AZS Pol Lublin Vistal Łączpol Gdynia
2012 Vistal Łączpol Gdynia MKS Zagłębie Lubin SPR Lublin
2013 SPR Lublin MKS Zagłębie Lubin AZS Politechnika Koszalińska

Bilans klubów[edytuj | edytuj kod]

  • 16 tytułów - Montex/SPR Lublin
  • 9 - Ruch Chorzów
  • 7 - AZS Wrocław
  • 7 - Cracovia
  • 5 - AKS Chorzów
  • 3 - ŁKS Łódź
  • 3 - Pogoń Szczecin
  • 3 - Sośnica Gliwice
  • 3 - Unia Łódź
  • 2 - Start Elbląg
  • 2 - Otmęt Krapkowice
  • 2 - Stal Chorzów
  • 2 - Zryw Łódź
  • 1 - AZS AWFiS Gdańsk
  • 1 - AZS Katowice
  • 1 - AZS Warszawa
  • 1 - IKP Łódź
  • 1 - Piotrcovia Piotrków Trybunalski
  • 1 - Spójnia Warszawa
  • 1 - SKS Warszawa
  • 1 - Znicz Łódź
  • 1 - MKS Zagłębie Lubin
  • 1 - Vistal Łączpol Gdynia

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Ekstraklasa piłkarek i piłkarzy ręcznych pod nową nazwą. sportowefakty.pl. [dostęp 14 czerwca 2010].