Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej kobiet (MP) – oficjalne rozgrywki sportowe na szczeblu krajowym, organizowane cyklicznie przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce dla polskich żeńskich klubów piłki ręcznej, mające na celu wyłonienie najlepszego z nich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze mistrzostwa Polski w piłce ręcznej kobiet zorganizował Polski Związek Piłki Ręcznej w 1939. Zmagania premierowej edycji przeprowadzono w tzw. odmianie duńskiej (tj. obowiązującej do dzisiaj wersji 7-osobowej), bowiem tylko taka była wówczas praktykowana przez drużyny żeńskie (tzw. odmianę niemiecką, czyli wersję 11-osobową uprawiali mężczyźni). W sześciu kolejnych latach - z uwagi na wybuch II wojny światowej - rozgrywek o tytuł mistrzyń Polski nie przeprowadzono. Druga edycja MP odbyła się tuż po zakończeniu działań wojennych – w 1946. Do 1956 rywalizacja toczyła się w formule nieligowej, na boiskach otwartych. W 1955 podjęto decyzję o utworzeniu ligi i rozpoczęciu zmagań o tytuł mistrzyń Polski systemem ligowym na obiektach zamkniętych (halach sportowych), począwszy od sezonu 1956/1957.

W latach 1953-1963 zorganizowano również dziesięć edycji MP w wersji 11-osobowej na boiskach otwartych.

Medalistki Mistrzostw Polski w piłce ręcznej 7-osobowej kobiet[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
1939 Znicz Łódź AZS Warszawa Wima Łódź
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1946 Zryw Łódź AZS Warszawa Zjednoczone Łódź
1947 Zryw Łódź Cracovia Kraków Dziewiarski KS Łódź
1948 SKS Warszawa Cracovia Kraków MKS Częstochowa
1949 Chemia Łódź Spójnia Warszawa Cracovia Kraków
1950 SKS Warszawa Związkowiec Łódź Stal Chorzów
1951 Unia Łódź Ogniwo Kraków Stal Chorzów
1952 Unia Łódź Stal Chorzów Ogniwo Kraków
1953
1954
1955 Stal Chorzów Cracovia Kraków AZS Warszawa
1956 Stal Chorzów Budowlani Gogolin Cracovia Kraków
1956/1957 Cracovia Stal Chorzów Sośnica Gliwice
1957/1958 Cracovia Budowlani Gogolin Wybrzeże Gdańsk
1958/1959 AZS Katowice Cracovia Włókniarz Łącznik
1959/1960 Cracovia AKS Chorzów Ruch Chorzów
1960/1961 Cracovia Ruch Chorzów AZS Katowice
1961/1962 Ruch Chorzów Cracovia AZS Warszawa
1962/1963 Ruch Chorzów Cracovia AZS Warszawa
1963/1964 Ruch Chorzów Sośnica Gliwice Start Gdańsk
1964/1965 Sośnica Gliwice Cracovia Ruch Chorzów
1965/1966 Sośnica Gliwice Ruch Chorzów Cracovia
1966/1967 Cracovia Sośnica Gliwice AZS Wrocław
1967/1968 AZS Wrocław Cracovia Azoty Chorzów
1968/1969 AZS Wrocław Cracovia Azoty Chorzów
1969/1970 Otmęt Krapkowice Cracovia Sośnica Gliwice
1970/1971 Otmęt Krapkowice Pogoń Szczecin Sośnica Gliwice
1971/1972 Sośnica Gliwice Otmęt Krapkowice AZS Wrocław
1972/1973 Ruch Chorzów AZS Wrocław Otmęt Krapkowice
1973/1974 Ruch Chorzów AZS Wrocław Otmęt Krapkowice
1974/1975 Ruch Chorzów AZS Wrocław Skra Warszawa
1975/1976 AZS Wrocław Ruch Chorzów Skra Warszawa
1976/1977 Ruch Chorzów Skra Warszawa AZS Wrocław
1977/1978 Ruch Chorzów Skra Warszawa AZS Wrocław
1978/1979 AZS Wrocław Ruch Chorzów Skra Warszawa
1979/1980 Ruch Chorzów AZS Wrocław AKS Chorzów
1980/1981 AKS Chorzów AZS Katowice AZS Wrocław
1981/1982 AKS Chorzów AZS Wrocław Ruch Chorzów
1982/1983 Pogoń Szczecin AZS Katowice AZS Wrocław
1983/1984 AZS Wrocław Pogoń Szczecin Cracovia
1984/1985 Cracovia Skra Warszawa Pogoń Szczecin
1985/1986 Pogoń Szczecin Cracovia Ślęza Wrocław
1986/1987 Cracovia AZS Wrocław Pogoń Szczecin
1987/1988 AKS Chorzów Cracovia Start Gdańsk
1988/1989 AZS Wrocław Pogoń Szczecin Cracovia
1989/1990 AZS Wrocław Pogoń Szczecin Piotrcovia Piotrków Trybunalski
1990/1991 Pogoń Szczecin Start Elbląg AKS Chorzów
1991/1992 Start Elbląg AZS Wrocław Piotrcovia Piotrków Trybunalski
1992/1993 Piotrcovia Piotrków Trybunalski AZS Wrocław Start Elbląg
1993/1994 Start Elbląg Piotrcovia Piotrków Trybunalski Sośnica Gliwice
1994/1995 Montex Lublin MKS Zagłębie Lubin Piotrcovia Piotrków Trybunalski
1995/1996 Montex Lublin Sośnica Gliwice MKS Zagłębie Lubin
1996/1997 Montex Lublin Start Elbląg JKS Jarosław
1997/1998 Montex Lublin Piotrcovia Piotrków Trybunalski Start Elbląg
1998/1999 Montex Lublin Sośnica Gliwice Start Elbląg
1999/2000 Montex Lublin MKS Zagłębie Lubin Start Elbląg
2000/2001 Montex Lublin Sośnica Gliwice MKS Zagłębie Lubin
2001/2002 Lubella Montex Lublin MKS Zagłębie Lubin Nata AZS Gdańsk
2002/2003 Pol-Skone Lublin Piotrcovia Piotrków Trybunalski Nata AZS Gdańsk
2003/2004 Nata AZS AWFiS Gdańsk Bystrzyca Lublin MKS Vitaral Jelfa Jelenia Góra
2004/2005 SPR Lublin Nata AZS AWFiS Gdańsk MKS Vitaral Jelfa Jelenia Góra
2005/2006 SPR ICom Lublin MKS Zagłębie Lubin AZS AWFiS Gdańsk
2006/2007 SPR Safo ICom Lublin Piotrcovia Piotrków Trybunalski MKS Zagłębie Lubin
2007/2008 SPR Safo Lublin Dablex AZS AWFiS Gdańsk MKS Zagłębie Lubin
2008/2009 SPR Asseco Lublin MKS Zagłębie Lubin Piotrcovia Piotrków Trybunalski
2009/2010 SPR Lublin MKS Zagłębie Lubin Vistal Łączpol Gdynia
2010/2011 MKS Zagłębie Lubin SPR AZS Pol Lublin Vistal Łączpol Gdynia
2011/2012 Vistal Łączpol Gdynia MKS Zagłębie Lubin SPR Lublin
2012/2013 SPR Lublin MKS Zagłębie Lubin AZS Politechnika Koszalińska
2013/2014 MKS Selgros Lublin MKS Zagłębie Lubin Vistal Łączpol Gdynia
2014/2015 MKS Selgros Lublin Vistal Łączpol Gdynia Pogoń Szczecin

Medalistki Mistrzostw Polski w piłce ręcznej 11-osobowej kobiet[edytuj | edytuj kod]

Lata 1953 – 1963 – do uzupełnienia

Sezon 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
1953 AZS Warszawa
1954 Górnik Świętochłowice
1955 Górnik Świętochłowice
1956 Cracovia Kraków
1957 Stal Chorzów Cracovia Kraków
1958 AKS Chorzów Cracovia Kraków
1959 Cracovia Kraków
1960
1961 Cracovia Kraków
1962 Cracovia Kraków
1963 Odra Opole

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]