Mizra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mizra
מזרע
Wieża wodna w kibucu Mizra
Wieża wodna w kibucu Mizra
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Jezreel
Wysokość 103 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

603
Kod pocztowy 19312
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Mizra
Mizra
Ziemia 32°39′03″N 35°17′16″E/32,650833 35,287778
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Mizra (hebr. מזרע; ang. Mizra; pol. Ziarno) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenoa'a Ha-Kibbucit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest położony na wysokości 103 metrów n.p.m. w północno wschodniej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. W odległości 2 km na północ od osady wznoszą się stoki masywu górskiego Hare Naceret, który ciągnie się na północny wschód w kierunku do miasta Nazaret. Ze zboczy spływa strumień Mizra, przepływający na północny zachód od kibucu. Na wschód i południe od kibucu przepływa strumień Adaszim. W odległości 4 km na południowym wschodzie znajduje się masyw góry More (515 m n.p.m.). W jego otoczeniu znajduje się miasta Afula, Migdal ha-Emek i Nazaret, miasteczko Jafa an-Naserije, kibuce Sarid i Ginnegar, moszawy Ha-Jogew, Kefar Baruch, Tel Adaszim i Kefar Gidon.

Mizra jest położona w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku tutejszą ziemię wykupiły od arabskich właścicieli żydowskie organizacje syjonistyczne. Kibuc został założony w 1923 roku przez grupę 16. imigrantów z Rosji. W następnym roku dołączyła do nich grupa imigrantów, która przygotowywała się do pracy rolniczej w rejonie Hajfy. Początkowo cierpiała ona na niedobór wody, którą dostarczano z pobliskiego moszawu Balfurja. W latach 30. XX wieku dołączyli do nich członkowie młodzieżowej organizacji Ha-Szomer Ha-Cair z Galicji, a następnie imigranci z Niemiec. W latach 40. XX wieku osada była jedną z baz kompanii szturmowych Palmach[3][4]. W 1947 roku kibuc został podłączony do sieci wodociągowej. W latach 90. XX wieku kibuc znalazł się w kryzysie ekonomicznym, co wymusiło na jego mieszkańcach przeprowadzenie w częściowej prywatyzacji[5].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa kibucu jest tłumaczona na język polski jako ziarno lub nasienie. Wywodzi się ona od pobliskiego strumienia o tej samej nazwie - Mizra. Historyczne pochodzenie tej nazwy nie jest znane[6].

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Budynki administracji Samorządu Regionu Doliny Jezreel
Max Stern Academic College of Emek Jizreel

Na północny wschód od kibucu znajduje się siedziba władz administracyjnych Samorządu Regionu Doliny Jezreel.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa oraz boisko do piłki nożnej. Jest tu także muzeum ukazujące historię osadnictwa żydowskiego w Palestynie.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. W północnej części osady znajduje się kompleks szkolny Amakim Tavor[7]. W 1965 roku na wschód od kibucu wybudowano kompleks szkolny Akademickiego College Doliny Jezreel. W tutejszym kampusie studiuje 3,5 tys. studentów[8].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Lokalna turystyka koncentruje się wokół miejscowego hotelu Nof Tavor[9].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie i hodowli zwierząt. Uprawy obejmują pszenicę, kukurydzę, bawełnę i cytrusy. Od 1957 roku kibuc był jedynym w Izraelu hodowcą świń i producentem wieprzowiny. Firma Taamal specjalizuje się w produkcji hydraulicznych urządzeń i narzędzi ciśnieniowych[10].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest przychodnia zdrowia z gabinetem stomatologicznym, centrum handlowe, pralnia, stacja benzynowa, stolarnia, warsztat elektryczny i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na wschód na drogę nr 71, którą jadąc na południe dojeżdża się do moszawów Kefar Gidon i Balfurja oraz dalej do miasta Afula, lub jadąc na północ dojeżdża się do moszawu Tel Adaszim i skrzyżowania z drogą nr 73 prowadzącą na zachód do kibucu Ginnegar.

Osoby związane z kibucem[edytuj | edytuj kod]

 • Ohad Naharin - urodzony w kibucu izraelski tancerz, choreograf i muzyk.

Przypisy

 1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-07-23].
 2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-07-23].
 3. Mizra (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-07-24].
 4. Mizra (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-07-24].
 5. Kamienie milowe (hebr.). W: Kibbutz Mizra [on-line]. [dostęp 2012-07-24].
 6. Mizra (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-07-24].
 7. Szkoła Amakim Tavor (hebr.). W: Amakim Tavor [on-line]. [dostęp 2012-07-24].
 8. Max Stern Academic College of Emek Yezreel (ang.). W: Max Stern Academic College of Emek Yezreel [on-line]. [dostęp 2012-07-24].
 9. Nof Tavor Hotel (ang.). W: Nof Tavor Hotel [on-line]. [dostęp 2012-07-24].
 10. Taamal Mizra (hebr.). W: Taamal Mizra [on-line]. [dostęp 2012-07-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]