Modelarstwo kolejowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Makieta w skali H0
1:24(G), 1:48(0), 1:64(S),1:87(H0), Brio, 1:160(N), 1:220(Z)

Modelarstwo kolejowe ma tradycję sięgającą początków historii kolejnictwa i występuje w różnych formach. Z racji dążenia do dokładnego odwzorowania wyglądu oryginalnych obiektów, jest to zwykle modelarstwo redukcyjne, ale jego szczególną cechą jest także zazwyczaj dążenie do budowania funkcjonalnych (jeżdżących) modeli.

Budowa sieci kolejowej w miniaturze czy to w formie zabawy, czy też wyrafinowanego odtworzenia rzeczywistości, to popularne hobby dla szerokich mas pasjonatów. Najpowszechniejsze jest kolekcjonowanie modeli lokomotyw, wagonów i architektury oraz urządzeń kolejowych produkowanych masowo, na ogół sprzedawanych w stanie już zmontowanym, napędzanych elektrycznie i nadających się do kompletowania w całe sieci kolejowe. Kolekcjonerzy takich modeli kolejowych nierzadko wykonują własnoręcznie lub z gotowych półproduktów makiety kolejowe imitujące koleje historyczne lub współczesne, razem z ich otoczeniem. Oprócz samej sieci kolejowej, makiety takie zawierają modele dworców i urządzeń kolejowych, a także fragmenty miast lub innej zabudowy oraz samochody i figurki ludzi, wychodząc daleko tematyką poza samo modelarstwo kolejowe i czasami osiągając imponujące rozmiary i stopień odwzorowania wycinka krajobrazu. Nieco mniej popularne jest wykonywanie modeli pociągów samodzielnie albo przerabianie lub ulepszanie modeli fabrycznych, czy to w celu uzyskania jeżdżących modeli do wykorzystania na makietach, czy statycznych modeli wystawienniczych.

W modelarstwie kolejowym stosowane są zwykle ujednolicone skale modelarskie, najpopularniejsze z nich to 0 (1:45), H0 (1:87), TT (1:120), N (1:160) i Z (1:220). Dla celów makiet kolejowych zwykle wykorzystywane są skale H0 i mniejsze, natomiast do nieruchomych modeli wystawienniczych skala 0 i większe.

Osobną, rzadko spotykaną gałęzią modelarstwa kolejowego jest budowanie funkcjonalnych modeli w bardzo dużych skalach, głównie tzw. kolei ogrodowych, wykorzystywanych na zewnątrz (m.in. skala G). Koleje ogrodowe często posiadają lokomotywy parowe, napędzane silnikami parowymi.

Wikimedia Commons

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]