Monaster św. Jerzego w Dobrilovinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster św. Jerzego
Manastir Dobrilovina
Ilustracja
Cerkiew św. Jerzego
Państwo

 Czarnogóra

Miejscowość

Dobrilovina

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

Metropolia Czarnogóry i Przymorza

Klauzura

nie

Typ monasteru

żeński

Obiekty sakralne
Cerkiew

św. Jerzego

Materiał budowlany

kamień

Data budowy

przed 1592

Data zamknięcia

po II wojnie światowej
(ostatni raz)

Data zburzenia

kilkukrotnie

Data reaktywacji

po 1989

Położenie na mapie Czarnogóry
Mapa konturowa Czarnogóry, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Monaster św. Jerzego”
Ziemia43°01′00″N 19°24′00″E/43,016667 19,400000

Monaster św. Jerzego (srb. Manastir Dobrilovina, Манастир Добриловина) – klasztor żeński, znajdujący się w Czarnogórze, w miejscowości Dobrilovina, niedaleko drogi prowadzącej z mostu na Tarze do miejscowości Mojkovac.

Dzisiejszy monaster i niewielka cerkiew, należąca do Serbskiego Kościoła Prawosławnego, powstała pod koniec XVI wieku – pierwsza wzmianka pochodzi z 1592, kiedy rząd turecki wydał zgodę na odbudowę świątyni – z tego wynika, że w tym miejscu musiała stać już wcześniej. W pierwszej dekadzie monastyr wspomniany jest dwukrotnie – nie wiadomo, czy przyjął patrona (święty Jerzy) wówczas, czy przejął po starszym obiekcie. W kamiennej cerkwi, krytej gontem, zachowały się oryginalne freski z XVII wieku, autorstwa Georgija Mitrofanovića.

W XVIII i XIX wieku klasztor był znaczącym ośrodkiem kulturalnym, ale też spadały na niego różne nieszczęścia – kilkakrotnie (w 1799, w 1833 i w 1877) niszczyli go Turcy, za każdym razem jednak go odbudowywano (przedostatni raz w 1905). Po II wojnie światowej ponownie został zaniedbany i zaczął niszczeć, ponownie odnowiono go dopiero po 1989.

Przed cerkwią znajduje się drewniana dzwonnica. Dawne budynki mieszkalne nie zostały odnowione, więc mniszki korzystają z pomieszczeń byłej szkoły podstawowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adamczak S., Firlej-Adamczyk K., Bzowski K., Gołębiowski Ł.: Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Kosowo i Albania. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Pascal, 2011. ISBN 978-83-7513-904-4.