Monaster św. Michała Archanioła w Stepaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster św. Michała Archanioła
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Stepań

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

turowsko-pińska

Ihumen

Izaak (?) – ostatni

Klauzura

nie

Typ monasteru

męski

Obiekty sakralne
Cerkiew

św. Michała Archanioła

Fundator

Semen Jurjewicz Dubrowicki i jego żona Anastazja (prawdopodobni)

Data budowy

do 1505

Data zburzenia

po 1608

brak współrzędnych

Monaster św. Michała Archaniołaprawosławny męski klasztor działający w Stepaniu najpóźniej od początku XVI w. do początku wieku XVII.

Najstarsza wzmianka o klasztorze pochodzi z 1505. Prawdopodobnie powstał on z fundacji Semena Jurjewicza Dubrowickiego i jego żony Anastazji. Gdy Stepań stał się własnością Ostrogskich, Konstanty Wasyl Ostrogski nadał monasterowi prawo pobierania dziesięciny ze wsi Midsko[1]. Znaczenie i dobrą sytuację materialną monasteru potwierdza fakt, że w latach 1599 oraz 1606–1610 w klasztorze rezydowali goszczący w Rzeczypospolitej hierarchowie starożytnych patriarchatów prawosławnych[1]. Klasztor pozostawał prawosławny przez cały okres swojego istnienia, mimo przejścia eparchii turowsko-pińskiej na unię, na mocy decyzji jej ordynariusza, biskupa Jonasza[1].

Monaster w Stepaniu przestał istnieć po śmierci Konstantego Wasyla Ostrogskiego i przyjęciu przez jego synów katolicyzmu. Nowi właściciele Stepania dokonali również zmiany biegu Horynia w miejscowości, przez co budynki klasztorne zostały całkowicie zniszczone[1].

Znane są imiona dwóch ihumenów monasteru w Stepaniu: Sylwestra, sprawującego urząd w 1572, i jego następcy Izaaka, uczestnika antyunijnego soboru w Brześciu w 1596[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Mironowicz A.: Biskupstwo turowsko-pińskie w XI–XVI wieku. Trans Humana, 2011, s. 275–276. ISBN 978-83-61209-55-3.