Monaster Zaśnięcia Matki Bożej (Krym)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Monastyr Uspieński
Na pierwszym planie dzwonnica cerkwi, na lewo od niej współczesne zabudowania klasztorne, na prawo dziedziniec klasztoru.

Monaster Zaśnięcia Matki Bożejklasztor Zaśnięcia Matki Bożej (ukr. Успенський печерний монастир)) w pobliżu Czufut Kale na Krymie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Monastyr leży na południu Półwyspu Krymskiego, w połowie drogi pomiędzy Symferopolem a Sewastopolem. Został wydrążony w skalistym zboczu wąwozu w Górach Krymskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasy Rusi Kijowskiej[edytuj | edytuj kod]

Najprawdopodobniej klasztor zaczęli wykuwać w skałach, pod koniec VIII w., greccy mnisi chrześcijańscy uciekający z Bizancjum przed prześladowaniami ikonoduli.

Czasy panowania Tatarów[edytuj | edytuj kod]

Po podbiciu Krymu przez Tatarów w XIII wieku, klasztor nie został zlikwidowany (jak wiele innych świątyń chrześcijańskich). Ikonę Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z monastyru adorował nawet rezydujący w pobliskim Bakczysaraju chan Hadżi Girej. Po przyjęciu przez chana Sahin Gireja zwierzchnictwa Rosji w 1774 r. sytuacja ludności greckiej na Krymie się pogorszyła.

Czasy panowania Rosji[edytuj | edytuj kod]

W 1778 r. mnisi, wraz z osadnikami ze wsi leżącej poniżej klasztoru, zostali zmuszeni do przeniesienia się nad Morze Azowskie – zakładając tam dzisiejszy Mariupol. W 1818 r. w klasztorze odwiedziny złożył car Aleksander I. Następnie w 1850 r. monastyr został odnowiony jako rosyjski, z cerkwią prawosławną. Dobudowano wówczas kolejne cerkwie (łącznie było ich już pięć) i cele[1].

Podczas wojny krymskiej, w trakcie obrony Sewastopola przed Turkami w latach 1854-1855, urządzono w nim szpital dla oficerów armii rosyjskiej.

Czasy komunistycznej Rosji[edytuj | edytuj kod]

Po rewolucji październikowej klasztor został ograbiony przez bolszewików, wywieziona została wówczas bogata kolekcja pozłacanych ikon. Ostatecznie monastyr zamknięto w 1921 r.

Podczas II wojny światowej ponownie pomieszczenia zaadaptowane zostały na potrzeby szpitala wojskowego.

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

W 1993 r. monastyr został zwrócony Cerkwi prawosławnej i znów otwarty jako klasztor męski.

Zwiedzanie[edytuj | edytuj kod]

Monastyr jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krymu. Ponieważ wciąż pełni on rolę klasztoru, do zwiedzania i w celach kultu religijnego udostępniana jest jedynie niewielka część kompleksu z XIV-wieczną cerkwią wykutą w całości w skale.

Monastyr jest też ważnym dla prawosławnych wiernych, miejscem pielgrzymowania.

Wikimedia Commons

Przypisy

  1. Bakczysaraj, stolica chanów (pol.). Miesięcznik "Miejsca Święte". [dostęp 25.07.2008].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Adam Dylewski: Ukraina. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2007. ISBN 978-83-7304-774-7.