Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Diwnogorju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster Zaśnięcia Matki Bożej
Дивногорский Успенский монастырь
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Obwód

 woroneski

Miejscowość

Diwnogorje

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

męski

Eparchia

woroneska

Obiekty sakralne
Sobór

Zaśnięcia Matki Bożej

Cerkiew

Sycylijskiej Ikony Matki Bożej

Założyciel klasztoru

schimnisi Ksenofont i Joazaf

Data budowy

XVII w.

Data zamknięcia

1924

Data reaktywacji

1997

Położenie na mapie obwodu woroneskiego
Mapa konturowa obwodu woroneskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Monaster Zaśnięcia Matki Bożej”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Monaster Zaśnięcia Matki Bożej”
50,979891°N 39,316652°E/50,979891 39,316652
Strona internetowa

Monaster Zaśnięcia Matki Bożej (Diwnogorski Monaster) – prawosławny męski klasztor w Diwnogorju, w jurysdykcji eparchii woroneskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Monaster został utworzony w połowie XVII w. przez schimnichów Joazafa i Ksenofonta[1]. W 1671 został złupiony i zniszczony w trakcie najazdu tatarskiego. Po odbudowie monaster wyposażono w dwie armaty i piętnaście muszkietów, by w podobnych przypadkach mnisi mogli skutecznie się bronić[2]. W 1673 car Aleksy przekazał monasterowi dar pieniężny i zezwolił na wzniesienie młyna nad Potupanią, który mógłby być źródłem dochodów na utrzymanie klasztoru. Od 1686 przełożeni monasteru nosili tytuł archimandrytów[1].

Klasztor był ważnym lokalnym ośrodkiem gospodarczym, centrum oświaty religijnej z biblioteką; mnisi zajmowali się również zwalczaniem szerzącego się w regionie ruchu staroobrzędowego. Od 1699 monaster funkcjonował w jurysdykcji eparchii woroneskiej, której pierwszy ordynariusz, biskup Mitrofan, traktował mnichów z Diwnogorja z wielkim szacunkiem, nadał również monasterowi znaczne nadania ziemskie. Od 1714, gdy monaster musiał zrzec się trzech posiadanych młynów, głównym źródłem dochodów wspólnoty było prowadzenie gospodarstwa (uprawa roli i hodowla). W tym samym roku w Diwnogorju żyło dwunastu mnichów[1]. Do 1755 w kompleksie klasztornym wzniesiono murowaną cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, zaś trzy lata później – cerkiew Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej[1].

W 1764, podczas sekularyzacji majątków klasztornych zarządzonej przez Katarzynę II, monaster stracił wszystkie swoje dobra i miał być zlikwidowany. Ostatecznie nie został zamknięty, lecz nie zaliczono go w poczet klasztorów etatowych, otrzymujących regularne wsparcie państwowe. W 1769 w monasterze pozostał tylko jeden mnich. W końcu XVIII w. ich liczba zaczęła jednak stopniowo rosnąć. Monaster ponownie posiadał majątek ziemski, uprawiany przez 327 chłopów pochodzenia ukraińskiego. Mimo to w 1786 klasztor został zlikwidowany, a ostatnich mnichów skierowano do monasteru w Korotojaku. Monasterskie cerkwie były nadal czynne[1].

W 1828 monaster w Diwnogorju ponownie został otwarty, a klasztor w Korotojaku został jego placówką filialną. W XIX w., do 1860, we wspólnocie klasztornej doszło do sporów wewnętrznych, mnisi byli również skonfliktowani z miejscową ludnością, która chciała, by cerkiew Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej była jak dotąd świątynią parafialną. Od 1831 monaster był ośrodkiem kultu ikony maryjnej, która według cerkiewnej tradycji została odnaleziona w pobliskim uroczysku Bolszyje Diwy. Kompleks monasterski został znacząco rozbudowany[1].

Monaster funkcjonował do 1924, gdy został zlikwidowany i zaadaptowany początkowo na dom wypoczynkowy, a następnie na sanatorium. W 1988 w kompleksie klasztornym urządzono muzeum[1]. Ostatecznie zrujnowany kompleks monasterski został zwrócony w 1997 Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu[3].

Monaster jest ośrodkiem kultu Sycylijskiej Ikony Matki Bożej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Монастырь в честь Успения Пресвятой Богородицы Дивногорский (мужской). [dostęp 2012-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)].
  2. W. Zajączkowski, Rosja i narody. Ósmy kontynent, szkic dziejów Eurazji, Wydawnictwo MG, Kraków 2015, s. 39.
  3. a b Свято-Успенский Дивногорский мужской монастырь.