Monika Osińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Monika Osińska ps. Osa (ur. 1977 w Warszawie) – pierwsza kobieta w Polsce skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo Jolanty Brzozowskiej.

Zabójstwo[edytuj | edytuj kod]

19 stycznia 1996 Osińska, maturzystka z warszawskiego technikum, wraz z dwoma kolegami z klasy, Marcinem Murawskim ps. "Jogi" i Robertem Gołębiowskim ps. "Gołąb" włamali się do mieszkania na warszawskim Tarchominie, będącego siedzibą firmy "Abigail", należącej do Krzysztofa Orszagha. Przebywającej w biurze 22-letniej Jolancie Brzozowskiej, siostrze żony Orszagha, zadano łącznie dwanaście ciosów nożem (m.in. w okolice oczu) oraz siedem ciosów nogą od stolika w głowę. Ukradziono 400 zł, dwa telefony, pagery, magnetowid oraz biżuterię[1]. Motywem zbrodni była chęć zdobycia pieniędzy na studniówkę. Po dokonanej zbrodni cała trójka udała się na pizzę.

Ujęto ich niebawem po studniówce, miesiąc po zabójstwie.

Kara pozbawienia wolności[edytuj | edytuj kod]

20 marca 1998 maturzyści zostali skazani na kary dożywotniego pozbawienia wolności. Sędzia uzasadniający wyrok stwierdził m.in. (...) jako żywo nie pamiętamy takiej sprawy, bo nawet jeśli zamierzali zabić, to przecież nie musieli zadawać tak strasznych obrażeń, pastwić się w niewyobrażalny sposób[2]. W grudniu 1998 wyrok utrzymał w mocy sąd apelacyjny. W 2001 Sąd Najwyższy oddalił kasacje obrońców[3]. O przedterminowe zwolnienie Osińska będzie mogła ubiegać się w 2021.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy