Monika Rosca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Monika Rosca
Data i miejsce urodzenia 4 maja 1961
Łódź
Zawód pianistka
Strona internetowa

Monika Rosca (oryginalnie: Roșca),(ur. 4 maja 1961 w Łodzi) – polska pianistka i była aktorka dziecięca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Monika Rosca jest córką Rumuna, Feliksa Roski[1] i Polki, Franciszki „Anny" Roski oraz siostrą tłumacza poezji rumuńskiej, Tomasza Roski[1].

W wieku 9 lat otrzymała rolę Nel w filmie W pustyni i w puszczy, ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem[2]. Powstały wtedy dwie wersje - filmowa i telewizyjna (czteroodcinkowy miniserial). Rosca użyczyła głosu w polskiej wersji brytyjskiego filmu „Wodne dzieci"[3]. W kolejnych latach pojawiała się sporadycznie w programach telewizyjnych i prasie, wspominających jej występ w filmie „W pustyni i w puszczy". Monika Rosca i Tomasz Mędrzak wystąpili pod koniec 1999 roku, a może na początku 2000 roku w talk show Wojciecha Jagielskiego pt. „Wieczór z Jagielskim".

Była uczennica szkoły muzycznej. Po zakończeniu realizacji filmu powróciła do nauki gry na fortepianie[2] i flecie[3]. Kontynuowała ją w latach późniejszych. Absolwentka i wykładowca warszawskiej i łódzkiej Akademii Muzycznej. Kilkakrotnie uzyskała stypendium im. Fryderyka Chopina.

Koncertowała w wielu krajach świata[1]. Przebywała kilka lat na kontrakcie w Japonii. Często występuje w Warszawie i Żelazowej Woli.

W 2001 roku ukazała się jej płyta Recital Piano z wykonaniem utworów Bacha, Mozarta i Beethovena[3]. Nagrała też 4 inne płyty, tzn.: "The Music for Noel", "The Romantic Mood", „Fryderyk Chopin" i „Fryderyk Chopin Festival - Antonnin".

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobyła kilka cennych nagród muzycznych, w tym włoską Rina Sala Gallo, grecką Atheneum Piano Competition, francuską Milosz Magin Piano Competition oraz w Polsce, w konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi i w Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Co robi Nel z „W pustyni i w puszczy"? (pol.). Film.interia.pl, 2011-08-18. [dostęp 2012-09-22].
  2. 2,0 2,1 Rosca i Mędrzak: Przygoda życia (pol.). Teletydzien.pl, 2012.06.05. [dostęp 2012-09-22].
  3. 3,0 3,1 3,2 Monika Rosca (ang.). NationMaster.com. [dostęp 2012-09-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]