Montserrat (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Masyw Montserrat

Montserrat - masyw górski w Katalonii. Nazwa, która oznacza górę "postrzępioną", odnosi się do malowniczych kształtów mocno zerodowanego masywu. Z pewnej odległości góra przypomina piłę, z zębami skierowanymi ku niebu. Najwyższy szczyt, Sant Jeroni, wznosi się na wysokość 1237 m n.p.m.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Masyw Montserrat leży około 40 km na północny zachód od Barcelony. Ciągnie się na długości ok. 10 km z południowego zachodu na północny wschód.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Góry te zbudowane są głównie z konglomeratów i zlepieńców, które powstały w niewielkim, wewnętrznym morzu katalońskim przed 50-35 milionami lat. Materiał na nie, w postaci zróżnicowanego wymiarowo skalnego granulatu (od drobnego żwirku po otoczaki o średnicy sięgającej do kilkudziesięciu centymetrów), przyniosły dawne wartkie rzeki z pobliskiego, znacznie starszego masywu katalońsko-balearskiego. Warstwa kamieni, spojonych ilastym, wapiennym lepiszczem, osiągnęła grubość sięgającą 1000 m. Na początku oligocenu została ona wydźwignięta i potrzaskana licznymi pęknięciami, które wyznaczyły główne kierunki działania erozji. Z czasem powstały tu całe zgrupowania obłych szczytów i turni o prawie gładkich ścianach, nierzadko podciętych od dołu, dzielących się na wyraźne piętra. W warstwach o mniejszej odporności, rozdzielających te piętra, powstały liczne nisze i schroniska skalne, a nawet płytkie jaskinie, zaadaptowane znacznie później przez mnichów z klasztoru Montserrat na pustelnie.

Klasztor Montserrat[edytuj | edytuj kod]

Na zboczach masywu znajduje się klasztor benedyktynów, najświętsze miejsce Katalończyków, sanktuarium Czarnej Madonny z Montserrat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barański Mirosław J.: Montserrat. Góry przy okazji..., w: „Gazeta Górska” R. XXII, nr 3 (87), lato 2014. Wyd. Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, s. 36-39.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Klasztor Montserrat

WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło Montserrat w Wikisłowniku
Commons in image icon.svg