Morderstwo Jana Pietrzaka i Quiany Jenkins Pietrzak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Morderstwo Jana Pietrzaka i Quiany Jenkins Pietrzak – wydarzenie, które miało miejsce w nocy 15 października 2008 r., kiedy Jan Paweł Pietrzak, Amerykanin polskiego pochodzenia, oraz jego żona Quiana Jenkins Pietrzak, zostali w brutalny sposób zamordowani we własnym domu w Hrabstwie Riverside w Kalifornii. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w prasie amerykańskiej.

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Pietrzak (ur. 13 marca 1984 r.) był Amerykaninem polskiego pochodzenia, byłym żołnierzem marines. W 2003 roku brał udział w wojnie w Iraku jako mechanik helikoptera. Po powrocie do USA poznał czarnoskórą Quianę Jenkins (ur. 1982). Para w 2008 pobrała się.

15 października 2008 do domu Pietrzaków wtargnęło 4 uzbrojonych czarnoskórych mężczyzn, którzy związali i zakneblowali parę, następnie na oczach męża zgwałcili Quianę, po czym przez wiele godzin torturowali małżeństwo, a następnie zabili strzałem z bliskiej odległości w głowę. Przestępcy próbowali zatrzeć ślady wzniecając pożar[1].

Mordercy[edytuj | edytuj kod]

Mordercami okazali się byli marines, z czego dwóch z nich pracowało razem z Pietrzakiem; Emrys John (19 lat), Tyrone Miller (21 lat), Kevin Cox (21 lat) i Kesuan Sykes (21)[1].

Motywy[edytuj | edytuj kod]

Oficjalnym motywem zbrodni podawanym przez śledczych jest motyw rabunkowy, jednak wiele osób jest przekonanych, że ze względu na okrucieństwo, przestępstwo miało podtekst rasistowski[2]. W na ścianach mieszkania pozostawiono m.in. rasistowskie napisy[1].

Matka Jana Pietrzaka, Henryka Pietrzak-Varga, napisała list do prezydenta Obamy z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu prawdziwych motywacji morderstwa. W odpowiedzi dostała najpierw standardową wiadomość od administracji, a gdy informacja ta przedostała się do mediów, administracja przeprosiła Pietrzak-Vargę[3].

Wyrok[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku 2 oskarżonych zostało skazanych na karę śmierci, a jeden na dożywotnie bezwarunkowe więzienie. Wobec czwartego podejrzanego toczy się oddzielne postępowanie[4].

Przypisy