More (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy góry w Izraelu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
More
Widok na górę More
Widok na górę More
Państwo  Izrael
Pasmo Dolna Galilea
Wysokość 515 m n.p.m.
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
More
More
Ziemia 32°36′57″N 35°21′49″E/32,615833 35,363611

More (hebr. גבעת המורה, Givat ha-More) - góra położona we wschodnim krańcu Doliny Jezreel w Dolnej Galilei na północy Izraela. Wznosi się na wysokość 515 metrów n.p.m..

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Góra More
More
More

Góra More jest samotnym wzniesieniem wznoszącym się we wschodnim krańcu Doliny Jezreel w Dolnej Galilei. W odległości 4 km na północnym wschodzie wznosi się góra Tabor, 4 km na północnym zachodzie jest masyw wzgórz Hare Naceret (wysokość dochodząca do 400 metrów n.p.m.) i 4 km na południu jest masyw wzgórz Gilboa (536 m n.p.m.). Po wschodniej stronie rozciąga się płaskowyż Issachar (400 m n.p.n.). W kierunku południowo wschodnim teren opada do Doliny Charod i Doliny Bet Sze’an w depresji Rowu Jordanu. Zbocza góry More są strome i porośnięte lasem. Na południe spływają strumienie Szunem i Jechezkel, na południowy wschód Ne'ura, Szeizafim i Issachar, na północ Gazit, Szomer, Ein Dor i HaKosemet, oraz na północny wschód Tevet i HaMore. Na północno zachodnich stokach góry znajdują się osiedla miasta Afula. Powyżej znajduje się arabska wioska Ad-Dachi, a bardziej na północy jest wioska Najn. Po północno wschodniej stronie znajduje się strefa przemysłowa Alon Tabor, baza wojskowa Na’ura i wioska Tamra. Po stronie wschodniej jest wioska Na’ura, a na południu Sulam.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Góra jest kilkakrotnie wymieniana w Biblii. Pierwszy raz przy opisie, gdy Abraham przyszedł do Kanaanu i zatrzymał się przy dębie More[a][b]. Wzgórze jest także wymienione jako miejsce obozowiska Midianitów przed bitwą z Gedeonem[c]. Po zachodniej stronie góry znajduje się grobowiec islamskiego proroka Nebi Dahi ibn el-Kalbi Halifa. Lokalna tradycja mówi, że był on jednym z przybocznych żołnierzy proroka Mahometa.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Góra More została częściowo zalesiona dzięki działalności Żydowskiego Funduszu Narodowego. Teren ten jest chroniony jako rezerwat przyrody[1].

Transport[edytuj | edytuj kod]

U podnóża góry przebiega droga nr 65.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: Księga Rodzaju 12,6: „Abram przeszedł przez ten kraj aż do pewnej miejscowości koło Sychem, do dębu More. - A w kraju tym mieszkali wówczas Kananejczycy”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
  2. Zobacz: Księga Powtórzonego Prawa 11,30: „Czyż nie są te góry za Jordanem, za drogą zachodnią do ziemi Kananejczyków, mieszkających w Arabie, naprzeciw Gilgal, niedaleko dębów More?”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
  3. Zobacz: Księga Sędziów 7,1: „Wstał więc o świcie Jerubbaal, czyli Gedeon, wraz z całym zgromadzonym ludem i rozbił obóz u źródeł Charod. Obozowisko Madianitów leżało na północ od pagórka More w dolinie”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Góra More (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-12-17].