Most Śląsko-Dąbrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most Śląsko-Dąbrowski
Most Śląsko-Dąbrowski
Most Śląsko-Dąbrowski
Poprzednie nazwy most Kierbedzia
Długość całkowita 527 m
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miejscowość Warszawa
Podstawowe dane
Przeszkoda Wisła
Długość 527 m
Szerokość:
• całkowita
• jezdni
• chodników

20,70 m
14,70 m
3 m
Liczba torów tramwajowych 2
Liczba przęseł 6
Zbudowano 21 lipca 1949
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Most Śląsko-Dąbrowski
Most Śląsko-Dąbrowski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Most Śląsko-Dąbrowski
Most Śląsko-Dąbrowski
Ziemia 52°14′58″N 21°01′22″E/52,249444 21,022778
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Most Śląsko-Dąbrowskimost na Wiśle w Warszawie. Zbudowano go w latach 1947–1949 na ocalałych po II wojnie światowej filarach mostu Kierbedzia. Ze względu na zupełnie inną konstrukcję został uznany za nowy most, a nie odbudowę zniszczonego.

Nazwa mostu upamiętnia wkład województwa śląskiego (potocznie nazywanego śląsko-dąbrowskim) w odbudowę stolicy po zniszczeniach II wojny światowej.

Most stanowi integralny fragment Trasy W-Z, który 22 lipca 1949 połączył Pragę (jedną z najmniej zniszczonych w czasie II wojny światowej dzielnic Warszawy) ze Śródmieściem, budującym się Muranowem i ówczesną robotniczą Wolą.

Jest to most kołowo-tramwajowy, jednak w odróżnieniu od większości warszawskich torowisk, w tym przypadku tory tramwajowe są poprowadzone na jezdni dla samochodów. Od dnia 16 czerwca 2007, w związku ze zwiększeniem ruchu szynowego w ciągu Trasy W-Z podczas modernizacji trasy tramwajowej w Alejach Jerozolimskich, torowisko tramwajowe zostało wydzielone od jezdni za pomocą naklejonej nań żółtej, ciągłej linii. Wydzielenie torowiska utrzymano również po zakończeniu prac modernizacyjnych, dzięki czemu znacznie skrócono czas przejazdu przez most tramwajami.

W latach 1992-1993 most przeszedł generalny remont. 15 marca 2009 roku rozpoczął się remont torowiska na Moście Śląsko-Dąbrowskim oraz trasie WZ (od placu Bankowego do Dworca Wileńskiego). Do jesieni tego roku wyłączony został ruch kołowy (poza autobusami miejskimi, taksówkami oraz pojazdami jednośladowymi) oraz tramwajowy. Po remoncie ruch autobusowy został skierowany na pas tramwajowy.

15 października 2011 most został zamknięty dla ruchu samochodów osobowych w związku z budową stacji C15 Dworzec Wileński II linii metra warszawskiego. 27 sierpnia 2012 most otwarto dla samochodów osobowych, ale bez możliwości dalszego przejazdu tunelem Trasy W-Z w godzinach szczytu (tj. 6-10 i 15-19 z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt).

Na Moście Śląsko-Dąbrowskim umieszczone są tablice upamiętniające wydarzenia na Moście Kierbedzia:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]