Mount & Blade: Ogniem i mieczem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: inne znaczenia.
Mount & Blade: Ogniem i Mieczem
Producent TaleWorlds[1]
Wydawca CD Projekt[1]
Dystrybutor CD Projekt[1]
Data wydania 4 grudnia 2009[1]
Gatunek fabularna gra akcji[1]
Tryby gry Gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Nośniki DVD (1)
Wymagania

Procesor: Pentium 4 1,5 GHz
Pamięć RAM: 1 GB
Karta graficzna: 128 MB

Kontrolery mysz, klawiatura

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem (Mount & Blade: With Fire & Sword) – samodzielny dodatek do fabularnej gry akcji Mount & Blade wydany 4 grudnia 2009 roku[1]. Za jej stworzenie odpowiadają rosyjskie studio Snowberry Connection, ukraińskie Sich Studio oraz turecki deweloper TaleWorlds Entertainment (twórca pierwowzoru). Wydawcą i jednocześnie dystrybutorem gry w Polsce jest CD Projekt.

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

W Mount & Blade: Ogniem i Mieczem gracz podróżuje wraz ze swym oddziałem przez ziemie XVII-wiecznej Rzeczypospolitej oraz czterech innych państw: Szwecji, Księstwa Moskiewskiego, kozackiej Ukrainy i Chanatu Krymskiego. Rozgrywka jest bardzo podobna do pierwowzoru, jednak została dostosowana do warunków czasu i miejsca (można odwiedzić znane miasta – Kraków, Warszawa, Moskwa, Bakczysaraj itp.) oraz spotkać ludzi znanych z historii (królowie i rycerze) oraz z Trylogii Sienkiewicza (Jan Onufry Zagłoba, Michał Wołodyjowski, Bohdan Zenobi Chmielnicki).

Frakcje[edytuj | edytuj kod]

  • Rzeczpospolita

Potężne państwo polsko-litewskie. Zajmuje dość dużą przestrzeń w centrum mapy. Ma zarówno murowane, jak i drewniane twierdze. Królem jest Jan Kazimierz, rezydujący w Warszawie. Rzeczpospolita dysponuje potężną husarią i dobrą średnią jazdą. Polska piechota nie należy do najlepszych.

  • Wojsko Zaporoskie

Mieszkańcy Ukrainy, którzy zbuntowali się przeciwko polskiemu królowi i szlachcie. Zajmują stosunkowo mały, gęsto zabudowany obszar. Ich miasta otoczone są wałami drzewno-ziemnymi. Siedzibą kozackiego hetmana jest Sicz. Wojsko zaporoskie to przede wszystkim szybcy i celni strzelcy, uzupełniani obozowymi ciurami. Kozacy posiadają uniwersalną lekką i średnia kawalerię.

  • Królestwo Szwecji

Nasi północni sąsiedzi, którzy najechali w 1655r. na Rzeczpospolitą. Zamieszkują pobrzeże Bałtyku i Inflanty z gęstą siecią miast. Posiadają znakomite, trudne do oblegania kamienne zamki, przeważnie otoczone fosą. Dowódcą jest król Karol Gustaw, urzędujący w stolicy – Rydze. Szwedzi mogą się pochwalić doskonałą ciężką piechotą i jazdą. Ich mocną stroną są też muszkieterzy dysponujący mocnymi i celnymi karabinami.

  • Chanat Krymski

Tatarzy zamieszkujący Krym i wybrzeża Morza Czarnego. Ich państwo, rozciągnięte w poziomie zajmuje całe południe mapy. Urząd chana piastuje Islam Girej z siedzibą w Bakczysaraju. Tatarzy posiadają dobrą ciężką i średnią jazdę, oraz lekkich i zwrotnych konnych łuczników. Ich szybkie wojska potrafią być denerwujące, szczególnie dla piechoty.

  • Księstwo Moskiewskie

Rosjanie ulokowani na ogromnych terenach na wschodzie. Mają rzadko rozrzucone miasta o średniej obronności. Carem moskiewskim jest Aleksy Michajłowicz. Posiadają niezłą ciężką i średnią kawalerię oraz niebezpiecznych, zarówno na odległość jak i w walce wręcz, strzelców.

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem – Dzikie Pola[edytuj | edytuj kod]

5 grudnia 2010 roku wydana została samodzielna kontynuacja do gry o nazwie Dzikie Pola. Wprowadza on gracza w rok 1648, okres powstania Chmielnickiego. Nowością jest gra wieloosobowa z nowym trybem „kapitanowie”.

Przypisy