Murad I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Murad I
Tughra of Murad I.svg
Tugra Murada I
Sułtan Osmanów
Okres panowania od 1362
do 28 czerwca 1389
Dane biograficzne
Dynastia Osmanowie
Urodziny marzec 1326
Śmierć 28 czerwca 1389
Kosowe Pole
Ojciec Orchan
Dzieci Bajazyd I Błyskawica
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Murad I (ur. w marcu 1326 - zm. 28 czerwca 1389 na Kosowym Polu) – sułtan z dynastii Osmanów panujący w latach 1362-1389.

Syn Orchana, ojciec Bajazyda I Błyskawicy. Objął władzę po śmierci ojca. Skonsolidował wewnętrznie swe ziemie, powołał organ administracji centralnej, tzw. Divan' oraz instytucję wielkiego wezyra, uformował zawodową gwardię przyboczną sułtana - korpus janczarski, rekrutujący się z pochodzących z branki młodzieńców chrześcijańskich, wprowadził instytucję timarów, powołał sąd wojskowy (kadiasker).

Grób Murada I w meczecie na Kosowym Polu

Kontynuował ekspansywną politykę zagraniczną. Z powodzeniem walczył z emiratem Karamanidów w Anatolii. W Europie jego wojska postępowały w głąb Tracji, opanowując m.in. Adrianopol i Płowdiw; w 1371 pokonały koalicję wojsk chrześcijańskich w bitwie nad Maricą, a w 1385 zdobyły Sofię, rok później Nisz. Postępy armii Murada I zostały przejściowo zahamowane dzięki zwycięstwu Serbów w bitwie pod Plocznikiem (1387), ostatecznie jednak narzucił on zwierzchność osmańską niemal całym Bałkanom. Podbite terytoria zorganizował w prowincje Anatolii i Rumelii, narzucił zależność trybutarną cesarstwu bizantyjskiemu i Serbii. Przeniósł stolicę do Adrianopola.

Zginął w czasie bitwy na Kosowym Polu, według tradycji zabity zatrutym sztyletem przez jednego z serbskich rycerzy, Miloša Obilicia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik Władców Świata. Małgorzata Hertmanowicz-Brzoza, Kamil Stepan. Wyd. Zielona Sowa - 2005 r.Poprzednik
Orchan
Osmanli-nisani.svg Sułtan Osmanów
1362-1389
Osmanli-nisani.svg Następca
Bajazyd I Błyskawica