Museo Cau Ferrat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Museo Cau Ferrat
Museo Cau Ferrat
Cau Ferrat Museum
Museo Cau Ferrat
Państwo  Hiszpania
Miejscowość Sitges
Adres 1 de marzo de 1962 RI-51-0001328
Data założenia 1933
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Museo Cau Ferrat
Museo Cau Ferrat
Ziemia 41°14′06,24″N 1°48′45,85″E/41,235067 1,812736
Strona internetowa muzeum

Museo Cau Ferrat - muzeum sztuki znajdujące się w małym miasteczku hiszpańskim Sitges. Należy do grupy regionalnych muzeów Rady Prowincji Barcelona a od 2009 roku, wraz z Biblioteca Museu Víctor Balaguer jest częścią Muzeum Sztuki Katalonii[1].

Muzeum mieści się w domu artysty i pisarza Santiago Rusiñola, jednego z najważniejszych postaci ruchu modernistycznego w Katalonii. Dom, znany jako Can Falua, powstał w 1893 roku na miejsce domu rybaka zakupionego przez pisarza rok wcześniej. Can Falua stał się mekką modernizmu i miejscem spotkań wielu znanych malarzy, pisarzy, muzyków i poetów końca XIX wieku[2].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

W Cau Ferrat można obejrzeć ponad 800 eksponatów w tym różne kolekcje związane z muzyką i modernizmem. Na szczególną uwagę zasługują kolekcje szkła i ponad dwieście artefaktów ceramiki pochodzących z okresu od XIV do XIX wieku ze znanych warsztatów ceramicznych z Katalonii, Walencji, Kastylii, Aragonii, Andaluzji i Murcji. Osobną kolekcje stanowi zbiór obrazów i rysunków m.in. prace Casasa, Utrilla, Zuloagi, Camarasa i Picassa. W muzeum znajdują się również obraz El Greca pt. Pokutująca Maria Magdalena.

Przypisy