Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Węgliniec

Adres

ul. Wolności 1 (teren parku miejskiego)

Data założenia

2001

Zakres zbiorów

zbiory historyczne

Dyrektor

Alfred Janicki

Położenie na mapie Węglińca
Mapa konturowa Węglińca, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu”
Położenie na mapie powiatu zgorzeleckiego
Mapa konturowa powiatu zgorzeleckiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu”
Położenie na mapie gminy Węgliniec
Mapa konturowa gminy Węgliniec, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu”
Ziemia51°17′18″N 15°13′32″E/51,288333 15,225556

Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu – muzeum położone w Węglińcu. Placówka mieści się w dwóch kolejowych wagonach towarowych, ustawionych w węglinieckim parku miejskim, jest prowadzone przez tutejszy Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Muzeum powstało w 2001 roku, kiedy to na jego potrzeby przeznaczono teren w parku miejskim. Na udostępnionej działce ułożono 30 metrów torów kolejowych, na których ustawiono dwa zamknięte oryginalne drewniane wagony towarowe, przekazane przez PKP Cargo S.A. W wagonach urządzono ekspozycję.

Na muzealną wystawę składają się przedmioty codziennego użytku, z których korzystały osoby przesiedlone z Kresów Południowo-Wschodnich po II wojnie światowej. Stanowią one wystrój wagonu ekspatriacyjnego. Wśród eksponatów znajduje się m.in. figura Matki Bożej Niepokalanej z kościoła w Buczaczu. W drugim z wagonów mieści się wystawa fotografii dawnych miast Kresów, m.in. Lwowa i Kamieńca Podolskiego.

Zwiedzanie muzeum jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu z Towarzystwem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]