Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach
Ilustracja
Budynek Muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żary

Adres

pl. Kard. Stefana Wyszyńskiego 2

Data założenia

01.07.2013 r.

Zakres zbiorów

zbiory historyczne

Dyrektor

Małgorzata Cegielska

Położenie na mapie Żar
Mapa konturowa Żar, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach”
Położenie na mapie powiatu żarskiego
Mapa konturowa powiatu żarskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach”
Ziemia51°38′11,17″N 15°08′24,30″E/51,636436 15,140083
Strona internetowa

Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach – muzeum z siedzibą w Żarach. Placówka jest gminną jednostką organizacyjną.

Tradycje muzealnictwa w Żarach sięgają końca XIX wieku, kiedy to Żarskie Towarzystwo Historyczne zorganizowało pierwszą ekspozycję stałą w 1888 roku. W 1930 roku zbiory przeniesiono do zamku Bilbersteinów. Podczas II wojny światowej, mimo bombardowań zamku w 1944 roku, zbiory muzealne zostały zabezpieczone. Wkroczenie do miasta Armii Czerwonej oraz działalność szabrowników doprowadziła do rozgrabienia eksponatów (niewielka część trafiła do muzeum w Nowej Soli).

Obecnie istniejące muzeum powstało w 2013 roku, w oparciu o działający od 2005 roku Gabinet Miasta. Docelowo na jego siedzibę przeznaczono budynek po dawnym archiwum przy pl. Kardynała Wyszyńskiego 2.

W ramach wystaw prezentowane są ekspozycje dotyczące wykopalisk archeologicznych na terenie miasta i okolicy oraz poświęcone żarskiemu przemysłowi. Zebrane eksponaty obrazują rozwój tutejszego górnictwa węgla brunatnego, produkcji szkła i porcelany oraz browarnictwa. Ponadto w zbiorach znajdują się liczne pocztówki, mapy i plany miasta. Natomiast w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wrocławska 11) znajduje się ekspozycja dotycząca historii żarskiego garnizonu w latach 1945–2001.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest wolny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]