Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego
Ilustracja
Ze zbiorów muzeum: model żaglowca wykonany całkowicie z rybich ości
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sarbsk

Adres

Sarbsk 39
84-352 Wicko

Położenie na mapie gminy Wicko
Mapa konturowa gminy Wicko, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego”
Położenie na mapie powiatu lęborskiego
Mapa konturowa powiatu lęborskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego”
Ziemia54°44′16,236″N 17°38′57,872″E/54,737843 17,649409

Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego – muzeum w Sarbsku.

Muzeum zostało otwarte 28 listopada 2003. Pierwsza siedziba mieściła się w Krzywym Domku przy Monciaku w Sopocie. Do maja 2010 roku siedzibą muzeum było Centrum Kultury i Rozrywki Gemini w Gdyni.

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

W muzeum mieści się jedenaście stałych ekspozycji:

  1. Pomorska Szopka – szopki zawierające elementy marynistyczne
  2. Rybackie Scenki Rodzajowe – rzeźba ludowa
  3. Pomorskie Łodzie i Kutry – modele rybackich łodzi i kutrów, które łowiły na Bałtyku w ciągu ostatnich 100 lat
  4. Rękodzieło Marynistyczne – precjoza wykonywane przez ludzi bez formalnego wykształcenia w tym temacie z pasji i miłości do morza (marynarze, rybacy)
  5. Malarstwo Marynistyczne
  6. Mesa Kapitana Morgana – w tej kolekcji Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego pokazuje na konkretnym przykładzie kolekcjonerskie pasje marynarzy i rybaków. Pokazuje co marynarze i rybacy przywożą z dalekich podróży i co z tego może wyniknąć. Ekspozycja oddaje klimat tawerny portowej, mesy dawnego żaglowca i salonu kapitańskiego.
  7. Wystawa Dyplomów Ceremoniału Morskiego – dyplomy są klasycznym przykładem rękodzieła marynistycznego. Ze względu na upowszechnienie na wielką skalę transportu morskiego i podróży statkami wycieczkowymi ginie wspaniała tradycja chrztów morskich (kultywowana jest jeszcze na statkach szkolnych)
  8. Warsztat cieśli okrętowego – pokazuje narzędzia szkutnika, rzeźbiarza i cieśli okrętowego Marcela Bielińskiego z Górek Zachodnich
  9. Eksponaty związane z PLO – muzeum tworzy kolekcję pamiątek okolicznościowych związanych z największym gdyńskim armatorem Polskimi Liniami Oceanicznymi

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]