Muzeum panoramy bitwy pod Borodino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panorama
Panorama
Budynek muzeum
Zrekonstruowana chata Kutuzowa

Muzeum panoramy bitwy pod Borodino (ros. Музей-панорама «Бородинская битва») znajduje się w Moskwie na terenie dawnej wsi Fili przy Prospekcie Kutuzowskim 38. Zostało otwarte w roku 1962 z okazji 150-lecia bitwy z wojskami Napoleona.

Ważną część muzeum stanowi zrekonstruowana w roku 1887 drewniana chata, w której podczas bitwy mieścił się sztab wojsk rosyjskich pod dowództwem Michaiła Kutuzowa.

Główny budynek zbudowany na początku lat sześćdziesiątych XX wieku na planie okręgu mieści panoramę, namalowaną w latach 1910-1912 przez rosyjskiego malarza-batalistę Franza Aleksiejewicza Roubaud z okazji stulecia bitwy. Pierwotnie panorama była eksponowana w Moskwie w pawilonie na Czystych Prudach. W roku 1918 została zdemontowana, pawilon przekazany szkole elektrotechnicznej, i dopiero w roku 1962 po konserwacji panorama została powtórnie pokazana publiczności. Wysokość obrazu wynosi 14 metrów, obwód 115 metrów, średnica 36 metrów.

W skład muzeum wchodzi też zbudowana w roku 1912 kaplica pod wezwaniem świętego Michała Archistratega oraz pomnik bohaterów wojny 1812 r. zaprojektowany przez rzeźbiarza Nikołaja Wasiliewicza Tomskiego, wzniesiony przed budynkiem muzeum w roku 1973.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]