MyHeritage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

MyHeritageportal społecznościowy skupiający się na rodzinie i genealogii. Pozwala członkom na budowę swojej własnej witryny rodziny, ładowanie zdjęć i filmików, organizowanie wydarzeń rodzinnych, budowę drzewa genealogicznego, jak również szukanie przodków. Z ponad 72 milionami użytkowników MyHeritage jest jednym z największych portali społecznościowych o tematyce genealogicznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku założyciel i dyrektor generalny Gilad Japhet i grupa entuzjastów genealogii założyli MyHeritage w pokoju gościnnym Japheta w Bnei Atarot na przedmieściach Tel Avivu w Izraelu.

W ciągu 7 lat firma zdobyła rzeszę wiernych użytkowników, których liczba w październiku 2013 roku sięgnęła 75 miliony. Członkowie MyHeritage utworzyli ponad 1.5 miliard profili online. Na stronie MyHeritage znajduje się ponad 27 miliony drzew genealogicznych. Strona jest dostępna w 40 językach.

W 2008 roku firma otrzymała 15 milionów dolarów od inwestorów, kiedy firma venture capital Index Ventures dołączyła do Accel, który zainwestował już wcześniej w firmę. W 2008 roku, MyHeritage przejął Kindo.com, inny rodzinny portal genealogiczny, który był popularny w Europie. W 2010 r. MyHeritage przejął niemiecką firmę Online Social Networking (OSN) prowadzącą strony genealogiczne w różnych językach, które były dostępne w ponad 15 krajach. Wśród nich był Verwandt.de w Niemczech, moikrewni.pl w Polsce i dynastree.com w USA. OSN GmbH, który został założony w czerwcu 2007 r., z projektem Verwandt.de i w ciągu 2 lat potrafił zebrać 10 milionów użytkowników, którzy utworzyli ponad 100 milionów profili. Dzięki przejęciu OSN – MyHeritage posiada obecnie ponad 1 miliard profili, 72 miliony aktywnych użytkowników i 23 miliony drzew. Ponadto, również w 2010 roku MyHeritage przejął holenderską firmę ZOOF, a w czerwcu 2011 r. polską firmę Bliscy.pl, należącą wcześniej do operatora Wirtualna Polska. Kolejno, we wrześniu 2011 MyHeritage przejął serwis BackupMyTree a w listopadzie serwis FamilyLink.com oraz WorldVitalRecords.com, czego głównym celem było wejście na rynek amerykański - dzięki temu przejęciu serwis MyHeritage zyskał ponad 4 miliardy historycznych danych genealogicznych. 28 listopada 2012 roku MyHeritage przejął Geni.com, popularny serwis genealogiczny w USA. W październiku 2013 roku serwis MyHeritage podjął współpracę z FamilySearch, wiodącą organizacją genealogiczną.

Serwis internetowy – najważniejsze funkcjonalności[edytuj | edytuj kod]

Witryny rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Gama produktów firmy MyHeritage skupia się na serwisie dla rodzin, historii rodzinnych i genealogach. Jego podstawową usługą są witryny rodzinne, na których znajdują się profile członków wpisanych rodzin. Członkowie mogą korzystać ze swoich witryn rodzinnych, zapraszać innych członków rodzin, udostępniać zdjęcia i filmy, wpisywać daty urodzin w kalendarzu imprez i pozostać w stałym kontakcie z rodziną.

Pinezkowanie zdjęć[edytuj | edytuj kod]

MyHeritage jest w stanie automatycznie pinezkować twarze osób na zdjęciach, które zostały dodane przez członków rodziny. Jeżeli osoba na zdjęciu jest w drzewie genealogicznym, program może ją zidentyfikować automatycznie.

"Celebrity look-alikes"[edytuj | edytuj kod]

MyHeritage oferuje technologię rozpoznawania twarzy, która pozwala użytkownikom na ładowanie własnych zdjęć oraz sprawdzenie, do kogo jest się podobnym. Użytkownicy mogą porównywać swoje twarze do gwiazd, a także dowiedzieć się, czy dziecko jest bardziej podobne do matki czy ojca. Program jest w stanie wykryć ludzkie twarze automatycznie. Użytkownik nie musi sam pinezkować zdjęć, program robi to automatycznie.

"Research"[edytuj | edytuj kod]

Badanie genealogiczne MyHeritage pozwala użytkownikom na wyszukiwanie danych dotyczących ich przodków w sieci. Firma korzysta z wyszukiwarki metasearch, która przeszukuje dane w bazie danych firmy oraz w 1526 innych bazach danych.

Użytkownicy mogą wybrać do pięciu zmian w pisowni na raz przy użyciu metod Soundex lub Megadex™:

  • Megadex prezentuje wyniki w kilku wariantach, żeby zmaksymalizować liczbę trafień i zbadać nowe ścieżki, oparte na alternatywnej pisowni nazwiska. Nawet jeżeli bazy danych nie obsługują Soundex, wszystkie kwerendy bazy danych obsługują Megadex, co sprawia, że są bardziej wiarygodne i skuteczniejsze.
  • Soundex prezentuje wyniki osób, których nazwiska brzmią dokładnie tak samo, jak zostały wpisane. MyHeritage posiada dwa Blogi – jeden ogólny prowadzony w kilku językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim oraz portugalskim. Blog ogólny skupia się na społeczności internetowej, rodzin i rodzinnych tematów, nowych rozwiązań i produktów. Natomiast drugi prowadzony wyłącznie w języku angielskim koncentruje się na genealogii, nowych osiągnięciach w tej dziedzinie i na najlepszych metodach i narzędziach do badania historii rodziny.

Oś czasu i Księga czasu[edytuj | edytuj kod]

Oś czasu pozwala zobaczyć wszystkie dzieje rodziny, w jednym ciągu. Wymienia się w nim fakty, takie jak urodziny, małżeństwa i zgony. Zdjęcia, filmiki, dokumenty lub imprezy są również zawarte w Osi czasu. Oś czasu oferuje różne warstwy prezentacji: można powiększyć i zobaczyć najistotniejsze wydarzenia w historii swojej rodziny w ciągu ostatniego wieku lub przejść dalej, aby zobaczyć tylko jedną konkretną dekadę.

Księga czasu jest zaopatrzona w wirtualny album fotograficzny, który może być utworzony automatycznie dla każdego członka drzewa genealogicznego. W Księdze czasu są zawarte najważniejsze informacje z drzewa genealogicznego dla wybranej osoby i jej najbliższych krewnych. Zdjęcia zostają pobrane z drzewa genealogicznego.

Program genealogiczny[edytuj | edytuj kod]

Family Tree Builder[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Family Tree Builder.

Family Tree Builder (FTB), wersja do pobrania na komputer jest rozprowadzana jako freeware, bez żadnych ograniczeń, nie jest wymagana rejestracja do pobrania programu. Użytkownicy mogą płacić dobrowolnie opłatę za "odblokowanie" dodatkowych funkcji w wersji Premium. Użytkownicy mogą dodawać również daty urodzenia, śmierci i daty ślubu, notatki o tym, gdzie ich przodkowie żyli, ich zawody, hobby i zainteresowania oraz zdjęcia przodków. Program może też tworzyć wykresy, które pokazują, jak dwie osoby są powiązane. Użytkownicy mogą zbudować swoje drzewo genealogiczne w trybie offline lub online, z trybu offline drzewa mogą być eksportowane do witryny rodziny.

FTB posiada funkcję Smart Matching, która przeszukuje bazę danych profili MyHeritage i wyszukuje drzewa genealogiczne, które są podobne do siebie. Program sprawdza nazwiska, daty urodzenia, rodziców wpisanych do bazy danych, a jeżeli uzna, że profile są podobne, powiadamia o tym użytkownika, który stworzył dane drzewo i w ten sposób odnaleziona osoba może okazać się członkiem danej rodziny, bądź przodkiem. Dzięki tej funkcji użytkownicy dzielą się informacjami z drzew genealogicznych. Inne funkcjonalności FTB obejmują automatyczną technologię rozpoznawania twarzy. Moduł integracji z Google Maps i Smart Research oparty jest na technologii służącej do badania drzewa rodziny osób w kluczowych genealogicznych bazach danych. W październiku 2009 r. program w wersji 4 zdobył „Recommended Award” przeglądu internetowego IT Reviews.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]