Nędznicy (miniserial 2000)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nędznicy
Les Miserables
Gatunek historyczny, dramat
Rok produkcji 2000
Kraj produkcji  Francja
 Hiszpania
 Niemcy
 Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
 Włochy
Język francuski
Czas trwania 4x90min.
Reżyseria Josée Dayan
Scenariusz Didier Decoin
Główne role Gérard Depardieu
John Malkovich
Muzyka Jean-Claude Petit
Zdjęcia Willy Stassen
Scenografia Richard Cunin
Kostiumy Jean-Philippe Abril
Montaż Marie-Josèphe Yoyotte
Produkcja Gérard Depardieu
Jean-Pierre Guérin

Nędznicy - czteroodcinkowy miniserial produkcji francusko-włosko-niemiecko-amerykańsko-hiszpańskiej będący ekranizacją powieści Victora Hugo - powstały w 2000 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Panorama społeczno-historyczna Francji 1 połowy XIX wieku. Historia życia galernika (skazanego na za kradzież kromki chleba) Jeana Valjeana oraz ścigającego go policjanta - inspektora Javerta. Po blisko 20 latach spędzonych w więzieniu Jean Valjean odzyskuje wolność. Postanawia żyć uczciwie i zgodnie z prawem, zostaje pod zmienionym nazwiskiem szanowanym biznesmenem i merem małego miasteczka na północy Francji.

Javert, uważa, że galernik resztę życia powinien spędzić w odosobnieniu - bowiem w chwili przemiany duchowej Valjean mimowolnie dokonał przestępstwa i stał się recydywistą (co spowodowało, że jako recydywista podlegał karze dożywocia). Denuncjuje mera, później ściga go zajadle przekonany o słuszności swojej misji.

Serial w pełnej sześciogodzinnej wersji oddaje wiernie wszystkie wątki powieści: wychowywanej przez Valjeana sieroty Kozety, jej matki Fantyny, studenta Mariusza Pontmercy i wydarzenia rewolucji republikanów roku 1832. W wersji anglojęzycznej serial został skrócony do wersji trzygodzinnej.

Odstępstwa od powieści są stosunkowo nieznaczne. Gavroche jest w tym samym wieku gdy Cosette ma 6 lat, jak i wtedy gdy ma 18 lat. Jean Valjean nie stoi na czele fabryki dżetów ale odzieży. Fantyna i Cosette w powieści są blondykami, inaczej niż w filmie.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]