Nahalal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nahalal
נהלל
Nahalal
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Jezreel
Wysokość 91 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

870
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Nahalal
Nahalal
Ziemia 32°41′24″N 35°11′48″E/32,690000 35,196667
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Nahalal (hebr. נהלל; ang. Nahalal) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw jest położony na wysokości 91 metrów n.p.m., w północno-zachodniej części intensywnie użytkowanej rolniczo doliny Jezreel, na zachód od masywu górskiego Hare Naceret, który ciągnie się na wschód w kierunku miasta Nazaret w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Z tych wzgórz spływa przepływający na zachód od moszawu strumień Szimron, natomiast na wschodzie jest strumień Nahalal. Okoliczny teren łagodnie opada w kierunku południowo-zachodnim. W jego otoczeniu znajduje się miasto Migdal ha-Emek, kibuce Jifat, Gewat i Ramat Dawid, moszawy Kefar Jehoszua i Bet Sze’arim, wioska komunalna Timrat oraz arabska wioska Manszija Zabda. Na południe od moszawu znajduje się baza lotnicza Ramat Dawid, a na północnym wschodzie baza wojskowa Ma'alul.

Nahalal jest położona w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy moszawu Nahalal około 1938 roku
Fort Tegart w Nahalal, obecnie posterunek policji
"Biała wieża" wybudowana w 1924 roku
Symboliczny nagrobek Ilana Ramona w Nahalal

Pierwotnie w rejonie tym znajdowała się starożytna żydowska osada Nahalal wymieniana w biblijnej Księdze Jozuego[a]. Talmud wymienia ją jako Mahlul (hebr. מהלול). W późniejszych wiekach nazwa ta odnosiła się do pobliskiej arabskiej wioski Ma'alul, która została zniszczona przez izraelskich żołnierzy w dniu 15 lipca 1948 roku[3].

Na początku XX wieku żydowskie organizacje syjonistyczne zaczęły wykupywać ziemię w Dolinie Jezreel. Otworzyło to drogę dla rozwoju żydowskiego osadnictwa. Grupa założycielska przyjechała w 1919 roku do Doliny Jezreel i zamieszkała początkowo na wzgórzach w pobliżu arabskiej wioski Ma'lul. Współczesny moszaw został założony w dniu 11 września 1921 roku. Był to pierwszy moszaw założony w Mandacie Palestyny. Założycielami byli żydowscy imigranci, którzy przeszli wcześniej szkolenie rolnicze w kibucu Degania Alef. Wieś została zaprojektowana przez architekta Richarda Kaufmanna, który zastosował koncepcję symetrycznego koła. W jego centrum umieszczono budynki użyteczności publicznej, a wokół powstały zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Koncepcja ta spełniała wymogi estetyczne, ale również i obronne. Pierwsi mieszkańcy osady ciężko pracowali przy osuszaniu bagien i chorowali na malarię. W 1923 roku wybudowano zawodową szkołę rolniczą dla dziewcząt, a w 1926 roku szkołę podstawową. Początkowo murowanymi budynkami były jedynie zabudowania gospodarcze (stajnie, obory itp.), pozostałe domy były drewniane. Dopiero od 1933 roku rozpoczęto budowę murowanych domów mieszkalnych. W grudniu 1932 roku doszło do ataku na moszaw. Arabska milicja dowodzona przez Izz ad-Din al-Kassama rzuciła do osady granat, zabijając dwóch mieszkańców. Podczas arabskiego powstania (1936-1939) osada była narażona na liczne ataki z pobliskich arabskich wiosek. Brytyjskie władze mandatowe wybudowały wówczas w moszawie Fort Tegart Nahalal[4][5][6].

W dniu 30 czerwca 2000 roku moszaw został zgłoszony przez izraelską delegację na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wniosek ten nadal oczekuje na rozpatrzenie[7].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen pływacki, sala sportowa i boisko.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Jest tutaj także szkoła podstawowa i szkoła średnia, do których dowożone są dzieci z okolicznych wiosek. Przy drodze wyjazdowej z moszawu znajduje się wioska młodzieżowa ze szkołą rolniczą WIZO Hannah Meisel Shochat[8].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Moszaw posiada własną synagogę i mykwę.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie. Uprawy rolne obejmują pszenicę, sorgo, koniczynę, bawełnę i inne sezonowe rośliny. Jest tu także niewielki gaj drzew owocowych, oraz hodowla bydła, baranów i drobiu. Spółka Lavido Cosmetics produkuje kosmetyki ziołowe i ekologiczne olejki aromatyczne[9]. Firma Badimedabrim szyje koce oraz ubrania dla dzieci[10].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy, zakład kosmetyczny i fryzjerski, oraz warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na północny wschód na drogę nr 73, którą jadąc na północ dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 75, lub jadąc na południe dojeżdża się do kibucu Ramat Dawid.

Osoby związane z moszawem[edytuj | edytuj kod]

W moszawie Nahalal przez dłuższy lub krótszy czas mieszkało wiele wybitnych osobistości związanych z państwem Izrael. Byli to między innymi Mosze Dajan i Shaul Mofaz. Na położonym na północ od osady cmentarzu jest symboliczny grób izraelskiego astronauty Ilana Ramona.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Zobacz: Księga Jozuego 19,15 : "Ponadto Kattat, Nahalal, Szimron, Jideala i Betlejem: dwanaście miast wraz z przyległymi wioskami." Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

 1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 3. Welcome To Ma'lul (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 4. Nahalal (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 5. Nahalal (hebr.). W: RomGalil [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 6. Nahalal (ang.). W: The Jewish Agency for Israel [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 7. Degania & Nahalal (ang.). W: UNESCO World Heritage Centre [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 8. Nahalal (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 9. Lavido Cosmetics (hebr.). W: Lavido Cosmetics [on-line]. [dostęp 2012-10-31].
 10. Badimedabrim (hebr.). W: Badimedabrim [on-line]. [dostęp 2012-10-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]