Najsłabsze ogniwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Najsłabsze ogniwo
The Weakest Link
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
 Wielka Brytania
Język polski
Prowadzący Kazimiera Szczuka
Data premiery marzec 2004
Lata emisji 2004-2006
Czas trwania odcinka 45 minut
Produkcja
Stacja telewizyjna TVN, BBC Entertainment.
Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z teleturnieju
Mapa państw, posiadających własną wersję programu (stan na 2006 rok)

Najsłabsze ogniwoteleturniej polski, oparty na brytyjskim formacie The Weakest Link. Program nadawany był w latach 20042006 od poniedziałku do czwartku na antenie telewizji TVN oraz od niedawna w Polsce i w Wielkiej Brytanii na kanale BBC Entertainment. Nagrano cztery serie programu, którego średnia oglądalność wyniosła 1,5 mln widzów. Najchętniej oglądane odcinki gromadziły 3-milionową widownię. [1]. Pierwszy odcinek "Najsłabszego ogniwa" został wyemitowany 1 marca 2004 roku, a ostatni 26 stycznia 2006 roku[2]. Program prowadziła Kazimiera Szczuka.

Obecnie BBC Entertainment Polska emituje brytyjski format w wersji lektorskiej.

Zasady programu[edytuj | edytuj kod]

W każdym odcinku udział bierze 8 osób. Program składa się z siedmiu rund i finału. Po każdej rundzie zawodnicy eliminują tytułowe najsłabsze ogniwo. Każdy pozostający w grze uczestnik po każdej rundzie ma obowiązek napisać na kartce, kogo chce wyeliminować, przy czym nie ma obowiązku wskazywać tego, kto odpowiadał najsłabiej. Widzowie przed poznaniem decyzji graczy dowiadują się, kto wg statystyk odpowiadał w danej rundzie najsłabiej. W przypadku remisu (sytuacja, w której dwóch lub więcej zawodników otrzymało taką samą liczbę głosów) o tym, kto odpada, decyduje gracz, który odpowiadał najlepiej w rundzie poprzedzającej. Po każdej rundzie prowadząca wdaje się w rozmowę z poszczególnymi graczami pytając ich o motywy wskazania danej osoby oraz wytyka im błędy w odpowiedziach.

Pierwsza runda trwa 150 sekund, każda następna o 10 sekund mniej. Zawodnicy odpowiadają po kolei na zadawane przez prowadzącą pytania, tworząc tzw. łańcuch poprawnych odpowiedzi. Łatwo go jednak zerwać, udzielając błędnej odpowiedzi. By do tego nie dopuścić, pieniądze z łańcucha należy zapisać na koncie drużyny, mówiąc – zanim pytanie zostanie zadane – słowo bank. W każdej rundzie można zdobyć maksymalnie 3000 zł, a w całym teleturnieju 27 000 zł. Kwoty w łańcuchu układają się następująco:

  • 100 zł
  • 300 zł
  • 600 zł
  • 900 zł
  • 1300 zł
  • 1800 zł
  • 2400 zł
  • 3000 zł

W finale spotyka się dwóch uczestników, którzy odpowiadają na zmianę na pytania. Osoba, która udzieli więcej poprawnych odpowiedzi wygrywała zdobyte przez drużynę pieniądze. Jeżeli zawodnicy odpowiedzieli na tą samą liczbę pytań, wtedy były zadawane pytania dodatkowe (w stylu rzutów karnych w piłce nożnej). Gdy zawodnik A źle odpowiedział na pytanie, a zawodnik B dobrze, to zawodnik B wygrywał grę.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]