Naloteczek oliwkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Naloteczek oliwkowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

Trechisporales

Rodzina

Hydnodontaceae

Rodzaj

naloteczek

Gatunek

naloteczek oliwkowy

Nazwa systematyczna
Brevicellicium olivascens (Bres.) K.H. Larss. & Hjortstam
Mycotaxon 7(1): 119 (1978)

Naloteczek oliwkowy (Brevicellicium olivascens (Bres.) K.H. Larss. & Hjortstam) – gatunek grzybów należący do rodziny Hydnodontaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Brevicellium, Hydnodontaceae, Trechisporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1892 r. Giacopo Bresàdola nadając mu nazwę Odontia olivascens. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1978 r. K.H. Larss. i Hjortstam, przenosząc go do rodzaju Brevicellicium[1].

Niektóre synonimy nazwy naukowej:

  • Corticium sulphurellum Höhn. & Litsch. 1908
  • Cristella mutabilis f. sulphurella (Höhn. & Litsch.) Parmasto 1965
  • Grandinia abrotani Velen. 1922
  • Odontia chromoflava Rick 1932
  • Odontia olivascens Bres. 1892[2].

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Plecha

Rozpostarta, ściśle przylegająca do podłoża, cienka lub średnio gruba, skórzasta, po wyschnięciu niemal błoniasta. Jest pokryta brodawkami (5–7 brodawek na 1 mm). Barwa kremowa do żółtawo-kremowej, często siarkowo-żółta lub z jasnożółtym odcieniem. Brodawki jajowate, gładkie lub na wierzchołku drobno postrzępione[4].

Budowa mikroskopowa;

System strzępkowy monomityczny. Strzępki proste, o dość jednakowej grubości, cienkościenne, z nieznacznym zagęszczeniem ściany komórkowej. Mają grubość 3–3,5 μm. Strzępki pod hymenium mają krótsze komórki i są grubsze – 5–10 μm. Wszystkie strzępki posiadają sprzążki. Cystyd brak, ale czasami występują podobne do nich jajowate komórki o średnicy 5–15 μm (głównie w grzybni podstawowej). Podstawki początkowo zaokrąglone, później krótkocylindryczne. Mają długość 12–20 μm i szerokość aż 7 μm w pobliżu wierzchołka. Są dość ciasno ułożone, mają 4 sterygmy i sprzążkę u podstawy. Zarodniki jajowate, asymetryczne, o romboidalnym wyglądzie, gładkie, cienkościenne, z jedną lub dwoma bezbarwnymi kroplami w protoplazmie. Mają średnicę około 5 μm[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Opisano występowanie tego gatunku w Europie, Ameryce Południowej, niektórych miejscach Azji i Afryki Zachodniej. W Europie jest szeroko rozprzestrzeniony[5][4]. Występuje również w Polsce. Do 2003 r. w piśmiennictwie naukowym podano 3 jego stanowiska, niewątpliwie jednak jest szerzej rozprzestrzeniony, mała liczba opublikowanych stanowisk jest tylko wynikiem małej liczby badań tego gatunku[3].

Saprotrof. Występuje na drewnie w lasach liściastych, mieszanych, w parkach[3]. Rozwija się na drewnie wielu gatunków drzew[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2015-11-11] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2015-11-12] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d Brevicellicium olivascens [online], Mycobank [dostęp 2015-11-11].
  5. Występowanie ''Brevicellicium olivascens'' na świecie (mapa) [online], Discover Life Maps [dostęp 2015-06-22].