Narcyz Wiatr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miejsce śmierci Narcyza Wiatra na Plantach

Narcyz Wiatr pseud. Zawojna, Władysław Brzoza, (ur. 19 września 1907 w Stróżach, zm. 21 kwietnia 1945 w Krakowie) − działacz polskiego ruchu ludowego.

Absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek władz Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici" i Stronnictwa Ludowego. Za zorganizowanie strajku chłopskiego w 1937 więziony w obozie w Berezy Kartuskiej. Uczestnik kampanii wrześniowej. W 1940 został komendantem Obwodu Batalionów Chłopskich Nowy Sącz. Od 1941 do 1945 komendant Okręgu VI Batalionów Chłopskich na Małopolskę i Śląsk, zastępca komendanta Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej. Komendant Straży Chłopskiej "Chłostra".

Od stycznia 1945 był poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa, zamordowany na krakowskich Plantach przez funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Myślenicach Stanisława Paryłę oraz znającego go osobiście innego pracownika myślenickiego UB Jana Tomana. Do sprawy morderstwa "Zawojny" próbowano powrócić w 1956, rzecz była bezskutecznie badana przez prokuraturę, a akta postępowania zaginęły wkrótce po jego zamknięciu. Jedynym efektem powrotu do sprawy "Zawojny" było przeniesienie jego zwłok z Cmentarza Batowickiego na kwaterę partyzancką Cmentarza Rakowickiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mateusz Szpytma "Ordery dla morderców" [w] "Dziennik Polski z dnia 15 kwietnia 2005

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]