Narmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Imiona Narmer hieroglifami
Nomen Meni
(egip. Meni)
G39 ra
<
mn
n
i
>
Prenomen Meni (Tablica z Abydos)
(egip. Meni)
sw t
n
<
mn
n
i
>
Imię horusowe Narmer
(egip. Atakujący-Sum)
Narmername.png
Narmer
NarmerPalette ROM.jpg
Król na tzw. palecie Narmera (awers i rewers), Muzeum Egipskie w Kairze
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia I dynastia
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Narmer (gr. Menes, Menas /u Diodora/, Mena, Meni, Min /u Herodota/, egip. Hr nar-mr) Józef Flawiusz nadał mu imię Minajas. Uważany za twórcę i założyciela państwa "Obydwu Krajów", czyli Górnego i Dolnego Egiptu oraz I dynastii, choć najnowsze badania stawiają go raczej jako ostatniego władcę dynastii "0".

Lata panowania[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie pochodził z niezlokalizowanej dotychczas miejscowości Tinis w Górnym Egipcie. Miał się zasłużyć nie tylko zjednoczeniem kraju, ale również stworzeniem sieci kanałów irygacyjnych i założeniem miasta Memfis (nazwa późniejsza), w którym wzniósł świątynię lokalnego bóstwa, Ptaha. Pochowany w Umm el-Qaab w Abydos.

Cierpiący Sum[edytuj | edytuj kod]

Menes po objęciu władzy przyjął tronowe imię (Prenomen): Horus Narmer. Narmer oznaczało Cierpiący (zdaniem niektórych Atakujący albo Zły) Sum. Złożył on w świątyni Horusa w Hierakonpolis paletę oraz maczugę ozdobione przedstawieniami upamiętniającymi prowadzoną przez niego wojnę. Stąd możemy się dowiedzieć, że toczył on walki przeciwko Delcie Nilu. Pokonał Północ i przyłączył Deltę do swojego kraju. Zdobienia na palecie wyobrażają go jako władcę zabijającego wroga w liczbie 6 000 mieszkańców Delty. Po drugiej stronie palety widać Horusa Narmera idącego ku polu masakry ze sztandarami, gdzie w dwóch rzędach leży 10 martwych ludzi z odciętymi głowami. Na maczudze upamiętniono władcę w momencie składania łupów: 120 000 jeńców, 400 000 byków, 1 422 000 kóz. Prawdopodobnie Horus Narmer za siedzibę obrał sobie miasto Tinis, z którego pochodził. Możliwe jest, że założył miasto Memfis. Jego następcą został Athot (Aha).

Niektórzy badacze uważają, że zjednoczenie Egiptu dokonało się przed panowaniem Narmera.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kwiatkowski B. - „Poczet faraonów”, Iskry, Warszawa 2002, s. 31-44, 976 s., ISBN 83-207-1677-2


Poprzednik
?
HekaNemesNechacha PioMs.svg Okres Tynicki
Narmer – I dynastia

3032–3000 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Aha