Narodowa Organizacja Kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Narodowa Organizacja Kobiet
National Organization for Women
Prezeska Terry O'Neill
Profil działalności organizacja feministyczna
Rok założenia 30 czerwca 1966
Siedziba Waszyngton
Członkowie 500 tys. osób
Zasięg Stany Zjednoczone
Strona internetowa

Narodowa Organizacja Kobiet (ang. National Organization for Women, NOW) - największa amerykańska organizacja feministyczna. Została założona w 1966 roku i liczy 500 tys. członkiń i członków. Organizacja składa się z 550 oddziałów regionalnych we wszystkich amerykańskich stanach i Waszyngtonie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

NOW została założona 30 czerwca 1966 roku w Waszyngtonie przez 28 kobiet i mężczyzn uczestniczących w Trzeciej Narodowej Konferencji Komisji ds. Statusu Kobiet, następczyni Prezydenckiej Komisji ds. Statusu Kobiet. Minęły trzy lata od momentu, gdy Komisja przekazała raport o dyskryminacji kobiet. Mimo to, w 1966 roku delegatki i delegaci konferencji otrzymali administracyjny zakaz choćby przekazania rekomendacji, zgodnie z którymi Komisja Równych Warunków Zatrudnienia (Equal Employment Opportunity Commission, EEOC) miałaby wykorzystać swoje możliwości prawne by skończyć z dyskryminacją ze względu na płeć.

Wśród założycielek NOW były Betty Friedan, autorka Mistyki kobiecości (1963), wielebna Pauli Murray, pierwsza afroamerykańska duchowna episkopalna i Shirley Chisholm, pierwsza czarna kobieta ubiegająca się o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych. Celem NOW jest zapewnienie kobietom równości z mężczyznami w dziedzinie politycznej, zawodowej i edukacyjnej. NOW zabiera głos w sprawie równych praw dla kobiet. Jest uważana za organizację niezwykle efektywną, wpływającą na zmiany prawa, które zwiększają szanse kobiet w społeczeństwie i chronią ich prawa[1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paleczny T., Kontestacja: Formy buntu we współczesnym społeczeństwie, Kraków 1997.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Wood, Julia T. (2005). Gendered Lives: Communication, Gender and Culture (6th ed.). Belmont, California: Wadsworth/Thompson Learning. pp. 69–70. ISBN 0534636152.