Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Logo Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Logo Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Dyrektor Centrum Krzysztof Jan Kurzydłowski
Profil działalności agencja wykonawcza
Rok założenia 2007
Siedziba Warszawa, Polska
Adres ul. Nowogrodzka 47a, 00-695 Warszawa
Strona internetowa

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 oraz Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146), powołaną do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa.

Misja[edytuj | edytuj kod]

Misją NCBiR jest wsparcie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest zarządzanie i realizacja strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych, które bezpośrednio przekładają się na rozwój innowacyjności.

Do zadań NCBiR należy wspieranie komercjalizacji i innych form transferu wyników badań naukowych do gospodarki, zapewnienie dobrych warunków dla rozwoju kadry naukowej, w szczególności udziału młodych naukowców w programach badawczych, realizacja międzynarodowych programów mobilności naukowców oraz inne zadania zlecone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Centrum jest finansowane ze środków skarbu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje także zadania zlecone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2007 roku przekazano Centrum projekty ERANET, EUREKA i nadzór nad projektami badawczymi zamawianymi.

Dyrektorzy NCBiR[edytuj | edytuj kod]

  1. Bogusław Smólski – od 2 lipca 2007 r. do 31 grudnia 2010 r.
  2. Krzysztof Jan Kurzydłowski – od 1 stycznia 2011 r.[1]

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju działa od 1 lipca 2007 r. na mocy ustawy o z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 616).

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]