Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
National Rifle Association of America
Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki
Siedziba Fairfax (Wirginia)
Członkowie 5 mln[1]
Prezydent James W. Porter II
Wiceprezydent Wayne LaPierre
Utworzenie 17 listopada 1871
Oficjalna strona organizacji

Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki (NRA, ang. National Rifle Association of America) – organizacja non-profit działająca na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. NRA działa na rzecz propagowania prawa do posiadania broni palnej, bezpieczeństwa jej użytkowania, a także prawa do polowania i samoobrony.

NRA jest jedną z najbardziej wpływowych grup lobbystycznych. Za główny cel działania uważa ochronę drugiej poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Organizacja została założona w 1871 roku w Nowym Jorku przez weteranów Wojny Secesyjnej kierowanych przez wydawcę miesięcznika Army and Navy Journal Williama Conant Churcha, generała majora Ambrose'a Burnside'a oraz prawnika George'a Wood Wingate'a. Pierwszym prezydentem NRA został generał Burnside.

Kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

NRA zarządzane jest przez radę dyrektorów (zazwyczaj 76 osobową), która wybiera ze swojego grona prezydenta. Prezydent NRA wybierany jest co roku. Jedna osoba może pełnić funkcję przez kilka kadencji. Jednym z najdłużej kierujących NRA był aktor Charlton Heston (1998-2003).

Przypisy

  1. NRA membership surges to 5 million (ang.). usatoday.com. [dostęp 2014-11-16].