Nathan Knorr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nathan Homer Knorr
Nathan Homer Knorr
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1905
Bethlehem
Data i miejsce śmierci 8 czerwca 1977
Wallkill, stan Nowy Jork
Przyczyna śmierci guz mózgu
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria

Nathan Homer Knorr (ur. 23 kwietnia 1905 w Bethlehem w stanie Pensylwania, zm. 8 czerwca 1977 w Wallkill w stanie Nowy Jork) – trzeci prezes Towarzystwa Strażnica. W latach 1942–1977 kierował ogólnoświatową działalnością Świadków Jehowy.

Urodził się 23 kwietnia 1905 roku w Bethlehem w stanie Pensylwania (USA). W wieku 16 lat nawiązał luźny kontakt z ówczesnymi Badaczami Pisma Świętego. W roku 1922 był obecny na zgromadzeniu w Cedar Point w stanie Ohio i wtedy postanowił wystąpić z kościoła reformowanego. 4 lipca 1923 roku został ochrzczony jako Badacz Pisma Świętego.

6 września 1923 roku Nathan Knorr został członkiem rodziny Betel (niepłatnym pracownikiem) w głównej siedzibie Towarzystwa Strażnica w Brooklynie w Nowym Jorku. Początkowo pracował w ekspedycji, gdzie zauważono jego zaangażowanie w pracę i talent organizatorski. 8 lutego 1928 roku Joseph F. Rutherford mianował go współwydawcą Złotego Wieku, w redakcji pełnił funkcję sekretarza-skarbnika[1]. Od 23 września 1932 roku kierował drukarnią Towarzystwa Strażnica. 11 stycznia 1934 roku wybrano go na członka zarządu Nowojorskiego Towarzystwa Strażnica, a w następnym roku został jego wiceprezesem. Od 10 czerwca 1940 roku pełnił również funkcję wiceprezesa Pensylwańskiego Towarzystwa Strażnica.

13 stycznia 1942 roku, dwa tygodnie po śmierci Josepha F. Rutherforda, 36-letniego Nathana Knorra wybrano prezesem Towarzystwa Strażnica (zarówno korporacji pensylwańskiej, jak i nowojorskiej). W ówczesnej sytuacji oznaczało to kierowanie całą organizacją Świadków Jehowy.

Pomimo trwania II wojny światowej we wrześniu 1942 roku zorganizowano kongres pod hasłem „Nowy Świat”. W kluczowym przemówieniu „Pokój – czy może być trwały?” Nathan Knorr na podstawie proroctwa z Księgi Objawienia 17:8 wyjaśnił, że II wojna światowa nie przeobrazi się w wojnę Armagedonu, ale że się skończy i na jakiś czas zapanuje pokój. Czas ten trzeba będzie wykorzystać na rozwinięcie działalności kaznodziejskiej Świadków Jehowy na całym świecie.

Zgodnie z tym kierunkiem Nathan Knorr położył nacisk na szkolenie głosicieli, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę od domu do domu. Od lutego 1942 roku w Betel w Nowym Jorku, a od września 1943 roku we wszystkich zborach Świadków Jehowy zaczął funkcjonować Kurs Służby Teokratycznej (obecnie Teokratyczna Szkoła Służby Kaznodziejskiej), który szkoli mówców wykładów publicznych i głosicieli. Kolejnym krokiem było powołanie funkcjonującej od lutego 1943 Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead początkowo w South Lansing, w której przez pół roku szkoli się misjonarzy wyjeżdżających na tereny zagraniczne (obecnie Szkoła „Gilead” mieści się w Patterson). Te postanowienia przyczyniły się do wzrostu liczby Świadków Jehowy po II wojnie światowej.

W latach 1945–1956 Nathan Knorr odbył szereg podróży dookoła świata, podczas których odwiedzał oddziały krajowe Towarzystwa oraz przyglądał się sytuacji współwyznawców na świecie po zakończeniu wojny. W niektórych dziedzinach dokonano reorganizacji. W roku 1946 zmieniono formułę czasopisma „Pociecha” (dawniej „Złoty Wiek”), które odtąd nosi nazwę „Przebudźcie się!”. 31 stycznia 1953 roku poślubił Audrey (po drugim mężu Audrey Hyde).

Od początku urzędowania Nathan Knorr żywo interesował się drukowaniem i rozpowszechnianiem Biblii. Już w roku 1942 Towarzystwo Strażnica przygotowało wydanie angielskiej Biblii Króla Jakuba z konkordancją. Drukowano też inne przekłady. Jednak w październiku 1946 roku Knorr zaproponował przygotowanie zupełnie nowego tłumaczenia. W latach 1950–1960 wydano w kilku częściach „Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata”, które następnie stało się podstawą do tłumaczenia go na inne języki. Do roku 2014 wydrukowano ponad 208 milionów egzemplarzy tego przekładu w ponad 125 językach[2][3].

Działalność Knorra wiązała się również z dużymi międzynarodowymi zgromadzeniami Świadków Jehowy. Największe z nich odbyło się w roku 1958 pod hasłem „Wola Boża” na stadionach Yankee i Polo Grounds w Nowym Jorku. Głównego przemówienia wysłuchało wtedy 253 922 osoby.

W latach 1950–1976 dokonano zmian organizacyjnych w zborach Świadków Jehowy i w funkcjonowaniu Towarzystwa Strażnica. W ich wyniku działalnością Świadków Jehowy nie kieruje prezes Towarzystwa Strażnica, ale Ciało Kierownicze.

Nathan H. Knorr zmarł 8 czerwca 1977 roku na Farmach Strażnicy w Wallkill w stanie Nowy Jork. Kolejnym prezesem Towarzystwa został bliski współpracownik Knorra Frederick W. Franz.

Podróże służbowe (biografia)[edytuj | edytuj kod]

Nathan H. Knorr odwiedzał i brał udział w otwarciu Biur Oddziału, a także brał udział w kongresach międzynarodowych. Niektóre relacje z tych podróży opisały publikacje Świadków Jehowy:

Lista zawiera publikacje w języku polskim oraz w języku angielskim (wyd. angielskie: Rocznik Świadków Jehowyyb do 1993 r., „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” w do 1984 r. i „Przebudźcie się!” g do 1984 r.), po symbolu publikacji znajduje się: data wydania i strona. Symbole publikacji i ich pełna nazwa:

Przypisy

  1. Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Nadarzyn: Towarzystwo Strażnica.
  2. New World Translation of the Holy Scriptures — Revised 2013 —. Wallkill, NY: Watchtower Bible and Tract Society of New York, Inc. & International Bible Students Association, luty 2014, s. 4. ISBN 12589-3223. (ang.)
  3. Watchtower: Biblia w Internecie (pol.). jw.org, 2014-07-27. [dostęp 2014-09-21].