National Geographic Society

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siedziba National Geographic Society w Waszyngtonie

National Geographic Society – towarzystwo geograficzne założone 27 stycznia 1888 roku w Stanach Zjednoczonych, jedna z największych światowych organizacji naukowo-edukacyjnych typu non-profit.

Historia i cele[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo zostało założone przez 33 członków zainteresowanych zorganizowaniem towarzystwa dla poszerzania i upowszechniania wiedzy geograficznej. Dyskusja nad formą towarzystwa rozpoczęła się dwa tygodnie wcześniej, 13 stycznia. Pierwszym prezesem został Gardiner Greene Hubbard, natomiast wkrótce potem zastąpił go w tej roli jego zięć, Alexander Graham Bell.

Celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności ogólnej wiedzy o geografii i świecie. W tym celu towarzystwo sponsoruje badania i publikuje miesięcznik National Geographic, który pojawił się na rynku pod koniec 1888 roku, a który jest wydawany w wielu wersjach językowych, także po polsku.

Zakres wiedzy, jaką towarzystwo upowszechnia i badań, jakie finansuje obejmuje, oprócz geografii i innych nauk przyrodniczych, również ochronę środowiska i historię, w tym historię cywilizacji.

National Geographic[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: National Geographic.

The National Geographic Magazine, potem tytuł skrócony został do National Geographic, jest jednym z najbardziej znanych na świecie czasopism amerykańskich. Ukazuje się 12 razy w roku, niekiedy pojawiają się także numery specjalne. Jego charakterystyczną cechą jest żółta obwódka i twardy, "książkowy" grzbiet.

Inne publikacje[edytuj | edytuj kod]

W latach 1919-1975 był publikowany tygodnik National Geographic School Bulletin, czasopismo podobne do National Geographic Magazine, ale skierowane do młodzieży szkolnej - zostało ono zastąpione przez National Geographic World. W 1984 roku, towarzystwo utworzyło National Geographic Traveler (od 2005 roku ukazujące się po polsku), w 1999 roku National Geographic Adventure Magazine a w 2001 - National Geographic Kids (w 2008 ukazało się sześć numerów polskiej wersji tego magazynu, po czym zawieszono jego publikację).

Wydawane też są mapy, atlasy geograficzne oraz liczne albumy i książki, w tym seria poświęcona technikom fotograficznym.

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

National Geographic Society wykorzystuje także telewizję jako wygodne medium docierania do domów milionów użytkowników na całym świecie. Początkowo były to serie dokumentalne (nadawane nadal m.in. w II Programie Telewizji Polskiej), ale w latach 90. pojawił się także kanał National Geographic Channel, który jest rozpowszechniany w sieciach telewizji kablowej i w telewizji satelitarnej, także w Polsce.

Wsparcie dla projektów badawczych[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo sponsorowało w całości lub częściowo wiele wypraw i projektów badawczych, m.in.:

Towarzystwo sponsoruje też projekty o charakterze społecznym, m.in. mającą siedzibę w Kabulu organizację wspierającą niezależne afgańskie media.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]