Nauczyciel stażysta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nauczyciel stażysta – dawniej w polskim systemie awansu zawodowego nauczycieli osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela, ale nieposiadająca innego stopnia tego awansu[1]. Następnym stopniem awansu zawodowego był stopień nauczyciela kontraktowego.

Podstawa prawna[edytuj | edytuj kod]

  • Art. 9a – 9g ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2020 r. poz. 2200)

Nabycie statusu nauczyciela stażysty[edytuj | edytuj kod]

Nauczycielem stażystą zostawało się od pierwszego dnia zatrudnienia w szkole, przy czym nauczyciele akademiccy z co najmniej trzyletnim stażem pracy w szkole wyższej i inne osoby z co najmniej pięcioletnim stażem pracy oraz legitymujące się znaczącym dorobkiem naukowym, z dniem zatrudnienia w szkole otrzymywali wyższe stopnie awansu.

Obowiązki nauczyciela stażysty[edytuj | edytuj kod]

Nauczyciel stażysta w okresie odbywania stażu powinien był w szczególności:

  1. poznawać organizację, zadania i zasady funkcjonowania szkoły, w tym:
    1. sposób prowadzenia obowiązującej w szkole dokumentacji,
    2. przepisy dotyczące zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy,
  2. uczestniczyć jako obserwator w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu lub innych nauczycieli, w wymiarze co najmniej dwóch zajęć w miesiącu, i omówić z prowadzącym obserwowane zajęcia,
  3. prowadzić zajęcia z uczniami, w obecności opiekuna stażu lub dyrektora szkoły, w wymiarze co najmniej jednego zajęcia w miesiącu oraz omawiać je z osobą, w obecności której zajęcia zostały przeprowadzone,
  4. uczestniczyć w wewnątrzszkolnych formach doskonalenia zawodowego nauczycieli – z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której odbywa staż.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Awans zawodowy nauczycieli, [w:] Magdalena Pyter, Adam Balicki, Leksykon prawa oświatowego i prawa o szkolnictwie wyższym. 100 podstawowych pojęć, Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck, 2014, s. 6-24, ISBN 978-83-255-6697-5, ISBN 978-83-255-6698-2, OCLC 892612807.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]