Nauka i technologia Izraela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nauka i technologia Izraela - ten artykuł omawia temat nauki i technologii Izraela. Izraelscy naukowcy specjalizują się w dziedzinach: genetyki, nauk komputerowych, elektroniki, optyki, inżynierii i przemysłu high-technology. Izraelska nauka słynie z osiągnięć w technologiach wojskowych, ale również w rolnictwie, fizyce i medycynie.

Podstawowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Izraelscy naukowcy od początku istnienia państwa Izrael musieli pracować głównie na rzecz obronności państwowej. Na całym świecie dobrze jest znany opracowany w 1951 pistolet maszynowy Uzi.

Izrael jest pionierem w rozwoju zaawansowanego technologicznie rolnictwa z wykorzystaniem najnowszych metod nawadniania, odsalania wody, nawożenia i genetyki.

Izraelskie ośrodki naukowe zajmują się też fizyką teoretyczną. Naukowcy rozwijają teoretyczne i koncepcyjne aspekty fizyki, specjalizując się w kwestiach czasu, wszechświata, paradoksów fizycznych i fenomenów mechaniki kwantowej.

Rozwijane są również technologie medyczne.

Wyższe uczelnie i instytuty naukowe[edytuj | edytuj kod]

Spółki high-technology[edytuj | edytuj kod]

Cywilne: Amdocs, AudioCodes (systemy telekomunikacyjne), Check Point, Chromatis, El-Op, Exanet, Teva (farmaceutyka), Ness Technologies (usługi oprogramowania), Netafim (rozwiązania komputerowe), Nice Systems (systemy telekomunikacyjne) Zend Technologies (rozwiązania infrastruktury web-side, oprogramowanie PHP).

Technologie agrotechniczne: ArrowBio (sprzęt biomechaniki).

Technologie wojskowe: Elbit, El-Op, IAI - Israel Aircraft Industries, IMI - Israeli Military industry, Rafael, Soltam.

Najważniejsi izraelscy naukowcy[edytuj | edytuj kod]

Czterej Izraelczycy otrzymali nagrodę Nobla.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]