Nea Ionia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nea Ionia
Νέα Ιωνία
Państwo  Grecja
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Nea Ionia
Nea Ionia
Ziemia 38°02′20″N 23°45′25″E/38,038889 23,756944

Nea Ionia (nwgr. Νέα Ιωνία czyli Nowa Ionia) – miasto o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji, w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położone w granicach Wielkich Aten. Około 66 017 mieszkańców (2001), odległa od akropolu o 8 km.

W okresie burzliwej industrializacji Grecji, w latach międzywojennych (1923-1940), w tej relatywnie małej dzielnicy istniało aż 500 produkcyjnych zakładów przemysłowych, przy czym część z nich stanowiły wielkie fabryki włókiennicze.

W czasie II wojny światowej Nea Ionia stanowiła istotne zaplecze ruchu oporu. Niemcy nie przebywali w tej dzielnicy na stałe, lecz często przeprowadzali pacyfikacje, z publicznymi egzekucjami włącznie[1].

Dziś przemysł prawie tu nie istnieje, gdyż większość fabryk zastąpiły biura i sypialniane rejony mieszkaniowe. W niektórych dawnych fabrykach (np. w tych widocznych ze stacji kolejki elektrycznej Pefkakia), funkcjonują dziś supermarkety.

Przypisy

  1. Okupacja Aten przypominała raczej obecną, amerykańską okupację Bagdadu, niż niemiecką okupację polskich dużych miast.