Vitalius chromatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nhandu chromatus)
Vitalius chromatus
(Schmidt, 2004)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

ptasznikowate

Rodzaj

Vitalius

Gatunek

Vitalius chromatus

Synonimy
  • Nhandu chromatus Schmidt, 2004

Vitalius chromatusgatunek pająka z rodziny ptasznikowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2004 roku przez Güntera Schmidta pod nazwą Nhandu chromatus[2]. W 2023 roku przeniesiony został przez Rogéria Bertaniego do rodzaju Vitalius na podstawie wyników analizy kladystycznej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samice osiągają do około 90, a samce do około 70 mm długości ciała. Karapaks ma ubarwiony szaro[3], jaśniej niż u N. coloratovillosus[2]. Ciemną opistosomę (odwłok) porastają stosunkowo długie, czerwone włoski. Barwa kądziołków przędnych jest czarna[3]. Występuje I i III typ włosków drażniących[2]. Odnóża są aksamitnie czarne z białymi obrączkami na łączeniach członów i białymi pasami podłużnymi na udach, rzepkach i goleniach[3] (na rzepkach i goleniach w liczbie dwóch). Odnóża pozbawione są szczecinek strydulacyjnych. Uda trzeciej pary odnóży są grubsze niż pozostałych, a te czwartej pary mają w częściach tylno-bocznych grube poduszeczki z piórkowatych włosków. Golenie nogogłaszczków samca zaopatrzone są w grabiasty grzebień około 20 kolców w części przednio-bocznej i grzbietowo-wierzchołkowej. Pierwsza para odnóży samca ma grzbietobrzusznie zakrzywione nadstopia. Wierzchołek retrowentralnej gałęzi apofizy goleniowej nogogłaszczków samca jest zagięty, a apofizę prowentralną cechuje obecność ruchomo przyłączonego kolca po stronie retrolateralnej[2].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Ptasznik naziemny. Zasiedla lasy deszczowe Brazylii[3].

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

Odpowiednia wielkość terrarium dla osobnika dorosłego to 30 cm x 30 cm x 25 cm. Zaleca się zapewnić kryjówki. Zalecana wilgotność to 70%, a temperatura 27–29 °C z nocnymi spadkami do 24–25 °C. Za pokarm służą dostosowane wielkością owady, jak świerszcze, karaczany czy larwy mącznika młynarka[3].

Samice dożywają do 25 lat, a samce do 2–3 lat po ostatniej wylince. Rozmnażanie tego gatunku w warunkach hodowlanych nie jest trudne. Samiec jest gotowy do rozrodu po napełnieniu bulbusów. Obydwa ptaszniki należy dobrze nakarmić przed kopulacją. Kokon budowany jest zwykle od 2 do 5 miesięcy po kopulacji. W kokonie może być do 1500 nimf[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b R. Bertani. Taxonomic revision and cladistic analysis of Lasiodora C. L. Koch, 1850 (Araneae, Theraphosidae) with notes on related genera. „Zootaxa”. 5390 (1), s. 1-116, 2023. DOI: 10.11646/zootaxa.5390.1.1. 
  2. a b c d Günter Schmidt. Der Doppelgänger von Acanthoscurria geniculata (C.L. Koch, 1841) heist Nhandu chromatus sp. n. (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae). „Tarantulas of the World”. 92, s. 6-11, 2004. 
  3. a b c d e f Wojtek Pałasz: Nhandu chromatus. [w:] terrarium.com.pl [on-line]. [dostęp 2018-06-24].